Лінукс (Linux) - це одна з вільних комп'ютерних операційних систем, яка останніми роками набрала особливої популярності.
Це один з найвідоміших прикладів вільного програмного забезпечення та розробки з відкритими джерельними кодами.
Назва Linux, строго кажучи, позначає лише ядро Linux, але часто вона описує цілу Юнікс-подібну операційну систему (відому також як GNU/Linux), що базується на ядрі Linux та бібліотеках і прикладних програмах з проекту GNU. Існує багато різних дистрибутивів цієї ОС. Дистрибутиви Linux звичайно мають велику кількість програм разом із серцевиною системи.
Лінукс по своїй будові близький до ?Юнікса. Назву отримав від творця ядра системи, Лінуса Торвальдса. Лінукс - це безплатна ОС, яка завдячує своєму розвитку численним внескам тисячів розробників з усього світу.
25 серпня 1991 року ?Лінус Торвальдс, студент факультету комп’ютерних наук Гельсінкського університету, оприлюднив в інтернет-конференції повідомлення щодо початку розробки невеликої нової операційної системи. Протягом кількох років до розробки Лінукса приєдналися десятки й сотні програмістів з усього світу, яких привабила ідея вільного поширювання операційної системи, яка б за своїми функціональними можливостями не поступалася комерційним продуктам. Перша версія ядра Лінукс з’явилася вже у вересні 1991 року.
Сьогодні задумка Торвальдса працює на комп’ютерах з процесорами Intel x86, Sun SPARC, PowerPC, ARM, MIPS, Motorola 68000, Intel IA-64
Хоч Лінукс широко застосовується як основа для різноманітних серверів, останнім часом про нього все більше і більше говорять як про повноцінну систему загального призначення. Завдяки графічним стільницям ?KDE і ?Gnome (та іншим) пересічний користувач має альтернативу до M$ Вікон (Windows). Треба зазначити, що Лінукс активно перекладається на українську мову командами добровольців-перекладачів.