Загальний опис будови вашого комп’ютера
Кожний комп’ютер, насамперед, обладнаний процесором (його також називають CPU – ангійська абревіатура від Central Processing Unit) та оперативною пам'яттю (або RAM від Random Access Memory). Процесор і пам’ять знаходяться на материнській платі, котра є базою для всіх компонентів комп’ютера. Крім того, до комп’ютера під’єднані монітор і клавіатура, дисководи CD/DVD-дисків та твердих магнітих дисків. Такі пристрої мають спеціальні контролери, котрі вставляються у материнську плату і допомагають комп’ютеру керувати цими пристроями. Що ж стосується вашої клавіатури, то вона занадто проста щоб мати окрему карту контролера; її контролер вбудований в клавіатуру.
Деякі деталі роботи цих пристроїв ми розглянемо пізніше, а поки що зупинимося на тому, як вони працюють разом.
Бортові пристрої (розміщені безпосередньо на материнській платі) вашого комп'ютера з'єднані шиною^1. Фізично шина – це те, куди під'єднуються контролери різних пристроїв. Це – свого роду магістраль даних між вашим процесором, монітором, дисками та всім іншим. Найбільш поширені типи шин – ISA, PCI та PCMCIA. ISA – це саме та (з незначними відмінностями) шина, котру застосовувала ІВМ у своїх перших персональних комп’ютерах у 1980 році; зараз вона практично не зустрічається. РСІ (Peripheral Component Interconnection – з’єднання периферійних компонентів) зараз вживається на більшості сучасних комп’ютерів класу ПК та на нових Макінтошах. PCMCIA – це варіант ISA з меншими фізичними з’єднувачами; вона використовується у портативних комп’ютерах.
Процесор, котрий, власне, керує системою, не може здійснювати доступ до пристроїв безпосередньо, натомість він спілкується з апаратурою через шину. Є тільки одна частина комп'ютера, котра працює з такою ж високою швидкістю, як процесор. Це – оперативна пам'ять. Для того, щоб програма була запущеною, вона повинна бути спочатку завантажена в оперативу пам'ять.
Коли комп’ютер зчитує програму або дані з диску, насправді відбувається наступне: процесор через шину звертається до контролера диску. Через деякий час контролер диску через шину звертається до процесора і сигналізує, що зчитав необхідні дані і записав їх у певне місце оперативної пам'яті. Тепер процесор, використовуючи шину, читає ці дані з оперативної пам'яті.^2
Ваша клавіатура та монітор також спілкуються з процесором через шину, але дещо іншим чином. Ми розглянемо цей процес пізніше. Наразі ж ви знаєте достатньо, щоб перейти до наступного розділу.