Розділ 11. Отримання підтримки для Debian GNU/Linux
Яка ще документація існує для системи Debian?
Інструкції по встановленню для поточної версії: дивись http://www.debian.org/releases/stable/installmanual.
Рекомендації Debian GNU/Linux покривають багато аспектів системного адміністрування за допомогою прикладів команд оболонки. Базові навчальні програми, підказки та інша інформація з багатьох різноманітних тем від системного адміністрування до програмування поставляється у пакунку debian-reference або за адресою http://www.debian.org/doc/user-manuals#quick-reference.
Підручник політики (Policy manual) документує стратегічні вимоги збірки, як наприклад структуру та вміст архіву Debian; проблеми дизайну для декількох операційних систем і т.п. Він також включає технічні вимоги до пакунку, котрих потрібно дотримуватись для включення його в збірку, та документує основні технічні аспекти двійкових та джерельних пакунків Debian.
Його ви можете отримати з пакунку debian-policy або за адресою http://www.debian.org/doc/devel-manuals#policy.
Документація, розроблена в рамках Проекту документування Debian (Debian Documentation Project). Вона доступна за адресою http://www.debian.org/doc/ та включає посібники користувача, адміністратора та убезпечення операційної системи Debian GNU/Linux.
Документація на встановлені пакунки Debian: переважна більшість пакунків мають такі файли, що встановлюються до /usr/doc/ПАКУНОК.
Проект документування Linux: пакунок doc-linux встановлює найсвіжіші версії документів HOWTOs та mini-HOWTOs від Linux Documentation Project.
Сторінки підручника у стилі Unix: Переважна більшість команд мають сторінки довідки в стилі оригінальних 'man'-файлів Unix. Вони поділені на секції у каталозі 'man': наприклад, foo(3) посилається на сторінку підручника, котра знаходиться у /usr/share/man/man3/, і може бути викликана за допомогою команди: man 3 foo
, або просто man foo
, якщо третя секція є першою, що містить сторінку foo.
Які з підкаталогів /usr/share/man/ містять задану сторінку можна дізнатись, виконавши команду man -w foo
.
Новачки Debian повинні пам’ятати, що сторінки підручника багатьох загальносистемних команд недоступні, аж поки вони не встановлять наступні пакунки:
- man-db, котрий містить саму програму man, та інші програми для маніпуляцій сторінками підручника;
- manpages, що містить системі сторінки підручника (дивись також параграф 4.8).
Інформаційні сторінки у стилі GNU: Користувацька документація для багатьох команд, особливо інструментів GNU доступна не лише у 'man'-сторінках, але й у файлах 'info', котрі можуть бути прочитані інструментом GNU info, запуском M-x info у середовищі GNU Emacs, чи будь-яким іншим переглядачем сторінок Info.
Їхньою головною перевагою над сторінками підручника є те, що вони базуються на гіпертекстовій системі. Проте вони не потребують тенет; сторінки info можуть бути прочитані з текстової консолі. Ця система була спроектована Ричардом Столлменом та передувала WWW.
Зауважте, що ви можете знайти чимало документації у своїй системі за допомогою броузера тенет та команд 'dwww' чи 'dhelp' з відповідних архівів.
Чи є якісь мережеві ресурси для обговорення Debian?
Так. Між іншим, електронна пошта є фактично основним методом підтримки, що надає Debian своїм користувачам.
Списки розсилок
Є велика кількість списків розсилок, що стосуються Debian.
В системі з встановленим пакунком doc-debian повний їх список можна знайти у файлі /usr/share/doc/debian/mailing-lists.txt.
Списки розсилки Debian називаються по наступному зразку: debian-тема-списку. Наприклад, debian-announce, debian-user, debian-news. Щоб підписатись до будь-якого з них, відправте листа на адресу debian-тема-списку-request@lists.debian.org з словом "subscribe" у заголовку Subject. Не забувайте додавати -request до адреси електронної пошти, якщо ви використовуєте такий метод щоб підписатись чи відписатись. В іншому випадку ваш лист потрапить до власне розсилки, що може роздратувати, або ж розгубити вас, в залежності від вашої точки зору.
Якщо у вас є переглядач Тенет, що підтримує форми, ви можете підписатись до списків розсилки чи відписатись від них з їх допомогою.
У випадку якихось проблем ви можете звернутись до керівника списків за адресою listmaster@lists.debian.org.
Архіви цих списків доступні в тенетах за адресою http://lists.debian.org/.
Як поводитись у списках розсилки?
Спілкуючись у списках розсилки Debian, дотримуйтесь, будь ласка, наступних правил:
- Не відправляйте спам. Зверніться до стратегії реклами у поштових розсилках Debian.
- Не флейміть - це неввічливо. Всі розробники Debian – добровольці, що присвячують проекту свій час, енергію та гроші, стараючись спільно принести користь.
- Не використовуйте нецензурні вирази; окрім усього іншого деякі люди отримують листи за допомогою пакетного радіо, де вони заборонені.
- Переконайтесь, що ви звертаєтесь у правильний список. Ніколи не відправляйте ваші під/відписні запити безпосередньо у списки.
- Перегляньте також параграф 11.5.
Поширювачі
Користувачі можуть адресувати свої запитання до конкретних поширювачів пакунків за допомогою електронної пошти. Щоб зв’язатись з поширювачем пакунку xyz, відправляйте листа на адресу 'xyz@packages.debian.org'.
Групи новин
Користувачі повинні публікувати не специфічні для Debian запитання до однієї з груп новин, присвячених Linux, котрі називаються comp.os.linux. та linux.. Також є кілька груп новин у тенетах, наприклад на сайтах Linux Online та LinuxJournal.
Чи є якийсь швидкий спосіб пошуку інформації про Debian GNU/Linux?
Є набір пошукових систем, котрі обслуговують документацію, присвячену Debian:
- Пошуковий сайт Debian в тенетах.
- Google Groups: пошукова система для груп новин.
Наприклад, щоб дізнатись, який досвід здобувають люди, шукаючи драйвери під Debian для контроллерів Promise, спробуйте пошук по фразі Promise Linux driver. Вам буде показано всі повідомлення, що містять цей рядок, тобто все, що люди обговорювали на цю тему. Якщо до цього ланцюжка додати слово Debian, ви побачите лише ті повідомлення, що стуються саме Debian.
Чим краще ви задаєте ключову фразу, тим точніші результати видають стандартні пошукові системи, як наприклад AltaVista чи Google.
Наприклад, пошук по ланцюжку "cgi-perl" дасть значно детальніші пояснення про пакунок, аніж коротке поле опису у його файлі control.
Чи ведуться записи про відомі помилки?
Збірка Debian GNU/Linux має систему відслідковування помилок (bug tracking system - BTS) котра зберігає детальні звіти про помилки, прислані користувачами та розробниками. Кожній помилці присвоюється число і звіт про неї зберігається до тих пір, поки проблема не буде вирішеною.
Копія цієї інформації знаходиться за адресою http://www.debian.org/Bugs/.
Поштовий сервер надає доступ до системи відслідковування помилок за допомогою електронної пошти. Щоб отримати детальніші інструкції, відправте листа на адресу request@bugs.debian.org з словом "help".
Як мені відправити в Debian звіт про помилку?
Якщо ви знайшли помилку, прочитайте, будь ласка, інструкції щодо звітування про помилки в Debian. Ці інструкції можна отримати кількома шляхами:
На анонімному FTP. Дзеркальні сайти Debian містять інструкції у файлі doc/bug-reporting.txt.
З тенет. Копія інструкцій доступна за адресою http://www.debian.org/Bugs/Reporting.
На будь-якій системі Debian з встановленим пакунком doc-debian. Інструкції знаходяться у файлі /usr/doc/debian/bug-reporting.txt.
Ви також можете відправити звіт про помилку за допомогою пакунку reportbug, котрий проведе вас через процес складання звіту та відправить листа електронною поштою за правильною адресою, автоматично додавши деякі відомості про вашу систему. Він також покаже вам список помилок, знайдених у пакунку, про котрий ви звітуєте з тим щоб ви могли надати додаткову інформацію до існуючих звітів.
Якщо ви хочете відправити звіт електронною поштою, відправляйте його на submit@bugs.debian.org. Перший рядок звіту має бути подібний до
Package: назва пакунку
Наступний рядок повинен схожим чином вказувати на версію програми
Version: номер версії
Номер версії будь-якого встановленого у вашій системі пакунку можна дізнатись за допомогою команди
dpkg -s package-name
Ця части відноситься до так званого псевдо-загловку. Решта повідомлення повинна містити опис помилки (робіть його помірковано детальним, будь ласка), версію вашої збірки Debian та версії інших пакунків, що мають відношення до помилки. Версію Debian можна дізнатись за допомогою команди
cat /etc/debian_version
Ви маєте отримати автоматичне підтвердження про отримання вашого звіту. Йому також буде автоматично надано номер, додано до журналу помилок та перенаправлено до списку розсилки debian-bugs-dist.
Якщо ви знайшли помилку, що стосується багатьох програм, тоді замість того, щоб писати сотні подібних звітів краще відправити один на адресу maintonly@bugs.debian.org (замість submit@) щоб відзвітувати лише відповідним поширювачам пакунків, та відправити підсумковий звіт у debian-devel та/або debian-bugs-dist.
Окрім того існує спеціальна програма перевірки пакунків Lintian, котра розроблена для автоматичної перевірки пакунків Debian на відповідність вимогам стратегії та наявність стандартних помилок. Тож, якщо ви виявили помилку, котра схоже виникає і в інших пакунках, було б непогано зв'язатись з поширювачами Lintian за адресою lintian-maint@debian.org для того, щоб вони написали нову перевіку для неї замість того, щоб звітувати безпосередньо про помилку. Цей найкращий спосіб для попередження помилки у майбутніх версіях цього, чи будь-якого іншого пакунку у збірці.
Ви також можете скористатись quiet@bugs.debian.org щоб повідомити про помилку лише систему відслідковування помилок, не відправляючи звіту ані в debian-bugs-dist ані поширювачу. Ця "тиха" (англ. "quiet") адреса використовується надзвичайно рідко, оскільки якщо ви захочете відправити якісь додаткові дані до вашого звіту, то він попередньо повинен бути зареєстрованим у журналі помилок; або ж ви можете захотіти додати щось до журналу BTS, що ви вже відправили поширювачеві.