Розділ 2. Отримання та установка Debian GNU/Linux

2.1 Яка найсвіжіша версія Debian?

Зараз є три версії Debian GNU/Linux:

версія 3.1, відома також як "стабільна" збірка : Це стабільне та добре перевірене програмне забезпечення; вона випускається після внесення значної кількості виправлень безпеки та зручності у використанні.

"Тестова" збірка : Саме сюди вносяться пакунки, котрі будуть випущені у наступній стабільній версії; вони вже пройшли деяку перевірку у нестабільній версії, проте ще не до кінця готові для випуску. Ця збірка оновлюється значно частіше, аніж стабільна, але рідше, аніж нестабільна.

"Нестабільна" збірка : Ця версія знаходиться в процесі розробки; вона поновлюється постійно. Ви можете отримати пакунки з нестабільного архіву з будь-якого з сайтів Debian та використовувати їх для поновлення вашої системи у будь-який момент, але не очікуйте, що ваша система буде настільки ж зручна та стабільна, як до того - ось чому вона називається "нестабільною".

За додатковою інформацією зверніться до розділу 5.2.

2.2 Чи оновлюються пакунки у стабільній збірці?

До стабільного випуску не додається жодної нової функціональності. Як тільки версія Debian випущена та позначена як стабільна, для неї робляться лише оновлення безпеки. Тому після випуску оновлюються лише пакунки, в котрих були знайдені проблеми з безпекою. Всі оновлення безпеки обслуговуються security.debian.org.

Оновлення безпеки слугують одній меті: поправити помилки, що загрожують безпеці. Вони не є методом внесення якихось додаткових змін до стабільної збірки без проходження стандартної процедури. А тому виправлення помилок у пакунках, що мають проблеми із безпекою, не призводить до їх оновлення. Команда безпеки Debian вносить необхідні зміни саме в ті версії програм, котрі є у стабільній збірці.

За додатковою інформацією щодо безпеки зверніться, будь ласка, до Security FAQ або ж Підручника по безпеці Дебіен

2.3 Де і як я можу отримати встановлювальні диски Debian?

Ви можете отримати встановлювальні диски, завантаживши необхідні файли з одного з дзеркал Debian (http://www.debian.org/mirror/list).

Встановлювальні системні файли розділені в підкаталогах каталогів dists/stable/main і імена цих підкаталогів вказують на архітектуру вашої системи наступним чином: disks-arch де arch може бути "і386", "sparc" абощо; повний список дивіться на сайті. В кожному з цих підкаталогів може бути ще декілька підкаталогів - по одному для кожної версії; поточна версія знаходиться також в каталозі current (це символічний відсилач).

За подальшими інструкціями зверніться до файлу README.txt.

2.4 Як мені встановити Debian з КД?

Linux підтримує файлову систему ISO 9660 (CD-ROM) з розширеннями Rock Ridge (раніше відому як "High Sierra"). Декілька поставників (http://www.debian.org/cd/vendors/default.htm) пропонують Debian GNU/Linux в цьому форматі.

Увага: Під час встановлення з КД не є хорошою ідеєю вибирати метод доступу cdrom для dselect, оскільки він є дуже повільним. Методи mountable та apt, до прикладу, є значно кращими (дивіться розділи 8.2.1 та 8.2.4).

2.5 Я маю власний записувач КД, чи є десь образи КД?

Так. Щоб полегшити поставникам доступ до якісних дисків ми пропонуємо офіційні образи дисків (http://cdimage.debian.org/default.htm).

2.6 Чи можу я встановити його з купи дискет?

Перш за все зауважте: весь Debian GNU/Linux є занадто великим щоб встановлювати його з таких малих носіїв, як стандартні дискети 1.44 МБ - такий досвід навряд чи видасться вам особливо приємним.

Скопіюйте пакунки Debian на форматовані дискети. Підійдуть як формат DOS, так і "ext2" чи "minix"; вам потрібно буде лише правильно ввести команду mount.

Вживання дискет тягне за собою наступні обмеження:

  • короткі імена файлів для MS-DOS: якщо ви хочете помістити пакунки Debian на дискети, форматовані в MS-DOS, ви побачите, що їх імена в переважній більшості занадто довгі і не влізають в обмеження 8.3 для файлів MS-DOS. Щоб обійти це, вам потрібно буде використовувати диски, форматовані у VFAT, котра підтримує довгі імена файлів.
  • великий розмір файлів: багато пакунків більші за 1.44 МБ і не помістяться на одну дискету. Щоб вирішити цю проблему, використовуйте інструмент dpkg-split (див. розділ 7.1.5.2), що знаходиться у каталозі tools на дзеркалах Debian.

У вашому ядрі повинна бути підключена підтримка дискет; у більшості ядер вона підключена за замовчуванням.

Щоб примонтувати дискету у точку монтування /floppy (каталог, що повинен бути створений під час встановлення), вживайте:

- mount -t msdos /dev/fd0 /floppy/

якщо диск є у пристрої А: та має файлову систему MS-DOS

- mount -t msdos /dev/fd1 /floppy/

якщо диск є у пристрої В: та має файлову систему MS-DOS

- mount -t ext2 /dev/fd0 /floppy/

якщо диск є у пристрої А: та має файлову систему ext2 (типово для Linux).

2.7 Чи можу я встановити Debian прямо з інтернету?

Так. Ви можете завантажити систему встановлення Debian з нашого FTP сайту чи його дзеркал.
Вам потрібно завантажити невеликий файл образу для КД, створити завантажувальний КД з нього і встановити базову систему з нього та решту системи з мережі. За додатковою інформацією звертайтесь на http://www.debian.org/cd/netinst/default.htm.

Ви також можете завантажити навіть маленькі образи дискет, створити з них завантажувальні дискети, розпочати процедуру встановлення та отримати решту системи з мережі. За додатковою інформацією звертайтесь на http://www.debian.org/distrib/floppyinst.