Випущено Дебіен ГНУ/Лінукс 4.0

8 квітня 2007 року

Після 21 місяця невпинної розробки, проект Debian радий повідомити про офіційний випуск Дебіен ГНУ/Лінукс версії 4.0, кодова назва Етч (англ. «etch»). Дебіен ГНУ/Лінукс — це вільна операційна система, що підтримує одинадцять процесорних архітектур, містить стільничні середовища KDE, GNOME і Xfce. Його особливістю також є криптографічне ПЗ, та сумісність з FHS v2.3 і з ПЗ, розробленим для LSB версії 3.1.

Використовуючи повністю інтегрований процес установки, Дебіен ГНУ/Лінукс 4.0 поставляється із підтримкою зашифрованих розділів з коробки. Цей випуск представляє нову графічну програму установки, підтримує сценарії з допомогою складових символів і складних мов. Програму установки для Дебіен ГНУ/Лінукс переведено на 58 мов.

Також, починаючи з Дебіен ГНУ/Лінукс 4.0, у системі керування пакунками були удосконалені безпека та ефективність. Безпечний APT дозволяє перевіряти цілісність звантажених з дзеркал пакунків. Оновлені індекси пакунків тепер не будуть завантажуватися щоразу повністю, а змінюватися невеликими файлами, що міститимуть лише відмінності між попередніх версій.

Дебіен ГНУ/Лінукс запускається на комп'ютерах починаючи від КПК і надолонників і закінчуючи суперкомп'ютерами, а також на всьому, що є між ними. Усього підтримується одинадцять архітектур: Sun SPARC (sparc), HP Alpha (alpha), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Intel IA-32 (i386) і IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel), ARM (arm), IBM S/390 (s390) і, вперше представлені у Дебіен ГНУ/Лінукс 4.0, AMD64 і Intel EM64T (amd64).

Дебіен ГНУ/Лінукс може бути встановлений з різних носіїв, як DVD, CD, USB-диски і дискети, чи з мережі. Типовою стільницею є GNOME, він доступний з першою CD, K Desktop Environment (KDE) та Xfce можуть бути із двох нових альтернативних CD-образів. З іншого боку, починаючи з Дебіен ГНУ/Лінукс 4.0, доступні мультиплатформенні CD і DVD, котрі підтримують установку кількох архітектур з одного диску.

Дебіен ГНУ/Лінукс тепер можна звантажити через bittorrent (рекомендований спосіб), jigdo чи HTTP; додаткову інформацію шукайте на Дебіен ГНУ/Лінукс на CD. Незабаром він також буде приступний на DVD і CD-ROM у великої кількості продавців, в тому числі і вітчизняних.

Цей випуск містить дуже багато обновлених програм, наприклад, стільничне середовище KDE 3.5.5a, стільничне середовище GNOME 2.14, стільничне середовище Xfce 4.4, стільничне середовище GNUstep 5.2, X.Org 7.1, OpenOffice.org 2.0.4a, GIMP 2.2.13, Iceweasel (версія Mozilla Firefox 2.0.0.3 зі знятою торгової маркою), Icedove (версія Mozilla Thunderbird 1.5 зі знятою торгової маркою), Iceape (версія Mozilla Seamonkey 1.0.8 зі знятою торгової маркою), PostgreSQL 8.1.8, MySQL 5.0.32, колекція компіляторів GNU (GCC) 4.1.1, ядро Linux версії 2.6.18, Apache 2.2.3, Samba 3.0.24, Python 2.4.4 і 2.5, Perl 5.8.8, PHP 4.4.4 і 5.2.0, Asterisk 1.2.13, і як понад 18 000 інших, готові до використання, пакунків програм.

Більшість конфігурацій поновлення з минулого випуску Дебіен ГНУ/Лінукс 3.1, кодова назва Серж (англ. «sarge»), до Дебіен ГНУ/Лінукс 4.0 автоматично регулюється інструментом керування пакунками aptitude, й до певної міри, інструментом керування пакунками apt-get. Як завжди, системи Дебіен ГНУ/Лінукс можуть цілком безболісно оновити дома, без тривалого простою, та все ж наполегливо рекомендується прочитати про проблеми в зауваженнях про випуск. Детальні інструкції про встановлення і відновлення Дебіен ГНУ/Лінукс дивіться в зауваженнях про випуск. Врахуйте, що зауваження про випуск найближчими тижнями будуть удосконалені та перекладені іншими мовами.

Про Дебіен ГНУ/Лінукс

Дебіен ГНУ/Лінукс — це вільна операційна система, розроблювана більш як тисячею добровольців у всьому світі, які співпрацюють через Інтернет. Схильність Дебіен до вільного ПЗ, некомерційна основа та відкрита модель розробки роблять його унікальним серед інших збірок ГНУ/Лінукс.

Сильними сторонами проекту Дебіен є його база добровольців, відданість Громадському договору Дебіен та зобов'язання надати настільки хорошу операційну систему, наскільки це може бути. Дебіен ГНУ/Лінукс 4.0 — ще одне важливий крок у цьому напрямку.

Контактна інформація

Детальнішу інформацію ви можете знайти сайті Проекту Дебіен чи відправивши листа на адресу press@debian.org.