У світі Віндовс традиційно кожна програма має свій встановлювач. Ви запускаєте setup.exe чи install.exe, при потребі вводите серійний номер (якщо він у вас, звичайно, є), натискаєте кнопку Next, чекаєте на екрані до появи 100% і все. А при видаленні вам традиційно залишаються хвости програми.

У Лінуксі програми встановлюються двома способами:

  1. Традиційне, встановлення з вихідних текстів.
  2. Встановлення з пакунків.

Розглянемо їх.

Встановлення із джерельних текстів

Цей спосіб полягає в тому, що програма розповсюджується не в зібраному вигляді (бінарному), а у вигляді вихідних текстів, тобто вона відкрита для перегляду і, к правило, безкоштовна. Зазвичай, програми розповсюджуються в архівах tar.gz або tar.bz2. Ну що ж, відкриваємо консоль і "поїхали" (все це протрібно робити в консолі).

Для початку архів потрібно розархівувати.

Для архіву tar.gz:

tar vxzf <назва архіву>

Для архіву tar.bz2:

tar vxjf <назва архіву>

літери vxzf розшифровуються як verboselly extract gzipped file. Більше про tar можна треба дізнатися за допомогою man tar.

Далі командою **cd <шлях до розпакованого архіву>** переходимо в теку з нашою програмою. І тепер встановлюєм програму:

./configure
make
sudo make install

а для видалення програми:

sudo make uninstall

І все! Тепер детальніше.

Команда ./configure^configure перевіряє на наявність всіх необхідних програм і бібліотек. Якщо їй чогось не вистачає, вона повідомляє про це і зупиняється. Для продовження буває необхідно встановити відсутні програми або бібліотеки з дисків вашого дистрибутиву, або, якщо не знайдете, з http://www.rpmfind.net.

Деколи виникає така ситуація коли у вас встановлений програмний пакет, скажімо, KDE, а ./configure лається про відсутність його або заголовків (англ. headers) для нього. В такому разі потрібно додатково встановити пакунок з назвою kde-dev. В кінці назви "dev" вказує, що це розробницькі бібліотеки, без яких неможливо зібрати з вихідних текстів додаткові програми KDE. Після цього знову запустіть ./configurе.

Команда make компілює програму з вихідних кодів, а sudo make install, в свою чергу, встановлює її. Як правило, для встановлення програми без додаткового налаштування потрібні права суперкористувача root. Команда sudo запускає, в даному випадку, make install із правами суперкористувача (у вас спитають його пароль).

Слід зазначити, що дана схема підходить для більшості програм, але для деяких є відмінності. Тому дуже корисно хоча б одним оком заглянути у файли README та INSTALL, перед тим як щось робити.

Ось приклад. Назва архіву xmms-1.2.10.tar.bz2.

tar vxjf xmms-1.2.10.tar.bz2
cd  xmms-1.2.10
./configure
make
sudo make install

Встановлення пакунків

Встановлення пакунків простіше, ніж з вихідних кодів. У світі Лінукс існують такі популярні менеджери пакунків:

  1. RPM
  2. DEB

Менеджер пакунків RPM (Red Hat Package Manager) використовується в таких популярних дистрибутивах: RedHat, Mandarake/Mandriva, SuSE, Fedora. DEB в основному використовується в Debian і похідних від нього дистрибутивах (напр., Knoppix, Ubuntu).

RPM

Отже розбираєм RPM (це також в консолі потрібно зручно робити).

Для встановлення: rpm -ivh <назва пакунку> Наприклад: rpm -ivh xmms-1.2.10-i386.rpm

Перший параметер "і" обов'язковиий, а "v" i "h" необов'язкові. Параметер "v" виводить перебіг стану процесу встановлення, а "h" виводить додаткові повідомлення.

Для видалення: rpm -e <пакунок> Наприклад: rpm -e xmms-1.2.10

Зверніть увагу, що ми встановили xmms-1.2.10-i386.rpm (тобто пакунок), а видаляєм xmms-1.2.10 (тобто встановлену програму).

Для пошуку встановлених пакунків: rpm -qa|grep <пакунок>

Якщо пакунок конфліктує з іншими, то додаємо параметри --nodeps -force.

Наприклад: rpm -ivh -nodeps -force xmms-1.2.10-i386.rpm

Якщо ви маєте новішу версію встановленої програми, то для оновлення встановленої: rpm -Uvh <назва пакунка>

Для допитливих: наберіть man rpm.

В Мандріві існує менеджер пакунків з додатковими можливостями для роботи з rpm - urpmi.

DEB

Тепер розберемо менеджер пакунків DEB. Тут аналогічно.

Для встановлення: dpkg -i <назва пакунка> Для видалення: dpkg -r <назва пакунка> Для пошуку: dpkg -l | grep <назва пакунка>

Для допитливих наберіть man dpkg.

Також є графічне середовище для цих двох менеджерів пакунків, це Kpackage i Gnorpm.

В деяких дистрибутивах існують вдосконалені засоби керування пакетами. В Debian та похідних від нього дистрибутивах, а також в AltLinux таким засобом є apt. Розглянемо деякі операції з пакетами за його допомогою:

Встановлення: apt-get install <назва пакунка> Видалення: apt-get remove <назва пакунка> Пошук: apt-cache search <ключові слова>

Для допитливих наберіть man apt.

Тут можна знайти всі програми для Лінукса:

Успіхів!!!
UA_Igor@ukr.net