Про Plan 9

Plan 9 - це сучасне (відносно інших Unix) бачення багатокористувацької операційної системи, що розроблена перш за все з думкою про організацію мереж та роботи в них. Розроблена в Computing Science Research Center of AT&T Bell Laboratories (наразі це Lucent Technologies, Bell Labs).

Plan 9 - це розподілена система. Типова інсталяція Plan 9 буде включати файл сервери, CPU(обчислювальні) сервери, що займаються також задачами аутентифікації та шлюзування, та велику кількість терміналів. Вказані 3 компоненти є основою, що об’єднуються за допомогою великого різноманіття мереж. Працює на багатьох апаратних платформах й дуже точно відповідає ідеї побудови великих розподілених систем завдячуючи значним можливостям конфігурування, уникаючи звичних моделей мережевих робочих станцій та центрального серверу.

Розробка Plan 9 розпочалася в кінці 80-х, перша версія вийшла в 1993 році. Останній вихід - четверта версія (квітень 2002, поновлення – червень 2003), що зазнала значних змін, починаючи з файлового протоколу 9P, ядро, бібліотеки та багато ще чого було перепроектовано та змінено. Операційну систему „звільнено” 7 червня 2000 року – третя версія стала доступною для вільного закачування під ліцензією сертифікованою OSI. Щоправда перипетій відносно ліцензії було багато, зокрема міститься й заборона для державних установ, та головним було активне висловлювання Ричарда Столмана (FSF), який закликав ні в якому випадку не використовувати систему у зв’язку із її несумісністю з єдиною вірною GPL. Та подібна несумісність не наклала обмежень на право модифікувати, копіювати й розповсюджувати код за власним бажанням безкоштовно.

Слід назвати розробників Plan 9. Ця операційна система розроблена в тій самій лабораторії, що займалася розробкою Unix. Серед великої команди присутні вельми відомі імена гуру Керніган, Річі, Томпсон, Пресотто. Та й молодші, зокрема Роб Пайк (Rob Pike) – основний розробник останньої версії, що раніше написав добрий десяток віконних середовищ для Unix та Plan 9, він автор також й першої растрової віконної системи для Unix, автор декількох відомих книг та співавтор праць наведених гуру.

Plan 9 створена з метою прийти на заміну Unix. Ідея побудови Plan 9 - створення дешевої системи з дешевих сучасних мікрокомп’ютерів та з можливістю централізованого керування. Чим Unix не задовольняла? З середини 80х пройшло відокремлення від схеми великих централізованих комп’ютерів та терміналів до мереж невеликих персональних машин.

  • Unix працювала в режимі розподілу часу
  • її адаптація до нових технологій була дуже обмеженою
  • графічні й мережеві можливості були недостатньо добре інтегрованими
  • монолітний принцип організації мереж старих систем не дозволяв безпроблемно адмініструвати персональні машини

Та були й особливості Unix, що були перейняті, зокрема використання файлової системи для координування імен ресурсів та доступу до них - ідея була розширена - створено протокол мережевого рівня 9Р для доступу до файлів віддалених машин. Також сама ідеологія файлу розширена - ним можливо представляти будь-що (інформацію, пристрої, драйвера ...). Також була розроблена система іменування, що дозволяла користувачам будувати власну обчислювальну мережу за бажанням, а не лише обчислювати все на власній машині. Була помічена висока перспективність цієї ідеї, вона була перейнята на всі елементи операційної системи - трактування ресурсів ОС, як елементів файлової системи - процеси, графіку та й саму мережу.

Чому було переглянуто так багато, що система стала вже зовсім не Unix? Створюючи нову систему автори змогли вирішити проблеми, які лежали в ідеології Unix. Хоча Plan 9 й підтримує середовище емуляції POSIX, це не головне в системі, більшість системного ПЗ було розроблено в "рідному" середовищі Plan 9.

Шалена кількість ідей, закладених до елементів систем приємно вражає та викликає масу зіткнень із звичками, як-от перший розбір з інтерфейсом Acme. Ознайомлення з подібною системою більш необхідно для розуміння недоліків, які на нас накладені спадковістю Unix та можливості глянути зі сторони для оцінки того, що маємо.

Для ознайомлення можливо завантажити дистрибутив розміром 60-70Мб, та все ж ставити краще на віртуальну машину, через невелику кількість драйверів для периферійних пристроїв. Незважаючи на простоту й досконалість системи, усвідомити це навряд чи вдасться з першого завантаження, чи й навіть навпомацки. На щастя, є доволі багато документації, яку варто переглянути навіть і без Plan 9, а безпосередньо для свого світогляду.


Інші статті:


Головна сторінка http://www.cs.bell-labs.com/plan9dist/

Російськомовний ресурс http://ask.km.ru/plan9/

--Uran 16:59, 12 Лют 2005 (EET)