Розділ 12. Приєднання до Проекту Debian

Жертвування часу (для розробки нових пакунків, поширення існуючих або надання підтримки користувачам), ресурсів (для віддзеркалення FTP та WWW архівів), та грошей (для оплати випробувальних стендів та апаратного забезпечення архівів) може допомогти проектові.

Як я можу стати розобником Debian?

Розробка Debian відкрита для всіх і для поширення існуючих пакунків, котрі були "покинуті" попередніми поширювачами, для розробки нових та для забезпечення підтримки потрібні нові користувачі з відповідним досвідом та/або бажанням вчитися.

Опис розробника-початківця Debian можна знайти в "Куточку нового поширювача" на сайті Debian.

Як я можу допомогти ресурсами проекту Debian?

Оскільки проект має на меті формування стабільного кістяка для швидкого доступу до програм по всій земній кулі, то нам нагально потрібні дзеркала. Бажано, але все ж не абсолютно необхідно, віддзеркалювати весь архів. За інформацією щодо необхідного дискового простору зверніться, будь ласка, до відповідної сторінки на сайті.

Значна частина віддзеркалення відбувається повністю автоматично, за допомогою сценаріїв, без будь-якої взаємодії з користувачем. Проте, несподівані перебої в роботі вашої системи можуть потребувати людського втручання.

Якщо ви маєте швидкий канал в Internet, ресурси для віддзеркалення всієї збірки чи її частини та бажаєте затратити час (або ж знайти когось, хто може забезпечити регулярну підтримку системи), будь ласка, зверніться до debian-admin@lists.debian.org.

Як я можу допомогти фінансово проекту Debian?

Ви можете допомогти одній з двох організацій, діяльність котрих є критичною для проекту

Software in the Public Interest (Програми для загалу)

Software in the Public Interest (SPI) це некомерційна IRS 501(c)(3) організація, сформована після того, як Фонд вільного програмного забезпечення (FSF) припинив спонсорування Debian. Метою організації є розробка та поширення вільного програмного забезпечення.

Наші цілі дуже подібні до цілей FSF, і ми заохочуємо програмістів до застосування Загальної публічної ліцензії GNU General Public License до їхніх програм. Проте, існує деяка різниця в тому, що ми розробляємо й поширюємо збірку системи Linux, котра в багатьох технічних деталях відрізняється від системи GNU, планованої Фондом ВПЗ. Проте ми досі взаємодіємо і співпрацюємо з Фондом ВПЗ, відправляючи їм зміни у програмному забезпеченні GNU і запрошуючи користувачів допомагати проектам FSF та GNU.

Детальніше про проект SPI можна прочитати на http://www.spi-inc.org/.

Free Software Foundation (Фонд вільного програмного забезпечення)

На даний момент формального зв'язку між проектом Debian та Фондом ВПЗ немає. Проте Фонд ВПЗ відповідальний за деякі найважливіші частини Debian, включаючи компілятор GNU C, GNU Emacs, та багато інших бібліотек, котрі використовуються всіма прогамами у системі. Фонд ВПЗ є засновником переважної більшості вільного програмного забезпечення на сьогоднішній день: вони написали Загальну публічну ліцензію, котра застосовується до значної частини програмного забезпечення Debian і придумали проект "GNU" щоб створити повністю вільну Unix-систему. Debian потрібно розглядати як нащадок системи GNU.

Детальнішу інформацію про Фонд ВПЗ можна отримати на http://www.fsf.org/