Опис роботи підсистеми "Головна книга".

Спочатку експлуатації системи необхідно провести нормативно-довідкову інформацію.

Спочатку вводиться план рахунків, прийнятий у даної організації. При запровадження плану рахунків особливу увагу треба приділити рахунках з розгорнутим сальдо. Для рахунків, якими потрібен аналітичного обліку, сальдо має бути розгорнуто. Якщо рахунок впроваджено лише з розгорнутим сальдо, то, при проведенні проводки у цій рахунку піде запит на введення коду контрагента, якого ставитися дана проводка. Коди контрагентів можуть бути запущені завчасно чи можуть вводиться і під час проводки. Якщо рахунок кореспондент і з розгорнутим сальдо, він іще одна запит на введення коду контрагента при цьому рахунки.

Програма така, кожен рахунок з розгорнутим сальдо має власний список кодів контрагентів. Крім цього, існує загальний список кодів контрагентів. Якщо у список кодів контрагентів конкретної рахунки запровадили новий код контрагента, цей код буде й у загальному списку контрагентів. Якщо вже ви спробуєте запровадити код, які вже є у системі, то програма покаже вам, який контрагент у списку уже є щодо цьому коду і ви або введете його передачі під іншим кодом, або підтвердите, що це контрагент потрібен й у списку даного рахунки.

Якщо рахунок має субрахунки, потрібно вводити на план рахунків сам рахунок і всі його субрахунки. Кількість субрахунків необмежено. Якщо рахунок має субрахунки, то проводки можна робити лише по субрахункам.

Наприклад:

01 Основні кошти Рахунок Активний
01/1 Будівлі і споруди Субс. Активний
01/2 Автотранспорт, меблі прилади Субс. Активний
01/4 Інші основні фонди Субс. Активний
01/4 Невиробничі ОФ Субс. Активний

Присутність рахунки 01 у плані рахунків обов'язково, незважаючи те що, що ваша програма Демшевського не дозволяє виконувати проводки за рахунком, якщо має субрахунки.

У показаному вище прикладі показано, як треба чинити вводити рахунки в двохпорядковий план рахунків, що застосовується країн СНД і застосовувався в Україні до 1.1.2000г. Зараз Україні прийнято багатопорядковый план рахунків. Для цього плану рахунків в файлі настойки nastrb.alx мусить бути запис: Багатопорядковий план рахунків|Включено

Багатопорядковий план рахунків може може мати рахунки третього і більше порядку:

10 Основні кошти Рахунок Активний (рахунок 1го порядку)
  101 Земельні ділянки Субс. Активний (рахунок 2го порядку)
  1011 Земельні частки у місті Субс. Активний (рахунок 3го порядку)
  1012 Земельні частки у сфері Субс. Активний (рахунок 3го порядку)
 102 Капітальні видатки улучше- Субс. Активний (рахунок 2го порядку)ние земель
 103 Будівлі і споруди Субс. Активний (рахунок 2го порядку)

Проводки програма дозволяє виконувати лише за рахунками найнижчого порядку.

Якщо у процесі експлуатації програми виникла необхідність запровадити для якогось рахунки, рахунки наступного порядку, то після введення цих рахунків всі проводки із рахунку більш високого порядку мають бути однією з рахунків більш низького порядку. Щоб це робити вручну - досить відкоригувати номер рахунку за номер рахунки нижчого порядку. І увести ще разів у план рахунків рахунок більш високого порядку, який щойно було скориговано. При коригуванні номери рахунки система автоматично переважають у всіх таблицях бази даних виконає відповідну коригування.

Після введення плану рахунків слід впровадити стартові сальдо по всім рахунках на даний момент початку експлуатації системи. Стартувати з будь-який дати. Вводяться лише ненульові сальдо. Якщо рахунок має субрахунки, то стартові сальдо вводяться в кожному субрахунку найнижчого порядку. Якщо рахунок з розгорнутим сальдо, то стартове сальдо вводиться по кожному контрагенту, має ставлення до цього рахунку немає або субрахунку. Фізичні особи вводяться як контрагенти, лише замість найменування контрагента вводиться прізвище.

Ввівши стартові сальдо, можна зробити проводки. Під час проведення проводки система робить дві записи. Одну запис в журнал того рахунки, у якому ви зробили проводку, іншу - в журналі рахунки кореспондента, яке ви зазначили під час проведення проводки. Тому вдруге цю проводку у журналі рахунки кореспондента робити непотрібно. Необхідно зробити або лише кредити, або тільки дебети всіх рахунків. Можливо, і комбінувати. У великих бухгалтеріях, зазвичай, кожним бухгалтером закріплюються певні операції, виходячи з яких виконуються проводки. Кому і які проводки робити (операції виконувати) - кожен головний бухгалтер розподіляє сам.

Звітним періодом є місяць. Потому, як місяць завершено - можна заблокувати операції видалення, введення і коригування проводок при цьому місяці, щоб випадково не спотворити проводки.

Система дозволяє їм отримати будь-яку період головну книжку й журнали-ордери на всіх рахунках. З іншого боку, передбачена можливість для пошуку проводок за всі реквізитам, отримання сальдо з кожного контрагентові про всяк день, отримання сальдо за всі контрагентам про всяк день.

Фундаментальна обізнаність із меню програми.

Під час роботи програми на екрані монітора будуть появляться різні меню. Меню діляться втричі типу:

  1. -меню вибору режиму роботи;
  2. -меню введення інформації;
  3. -меню перегляду інформації.

У "меню вибору" вибір потрібної рядки меню здійснюється переміщенням підсвічування рядки з допомогою клавіш зі стрілками вниз і вгору по меню. Після установки підсвічування на потрібної рядку натискається клавіша "Enter" на утвердження вибору даної рядки меню.

У "меню введення інформації" оператор з допомогою клавіш зі стрілками пересуває підсвічування по меню. Після установки підсвічування на потрібному реквізиті оператор повинен натиснути клавішу "Enter". Вікно реквізиту відкриється для введення (підсвічування змінить колір). Після введення потрібного значення вікно реквізиту оператор знову повинен натиснути клавішу "Enter". Вікно закриється для введення (підсвічування рядки змінитися на початкову).

Якщо рядку меню введення є значок (,,), це отже, які можна запровадити кілька значень через кому. (Например:34,37,56) Знак "-" (Например:-,34,35,66) означає, що запроваджені через кому значення потрібно виключити. Якщо знак "-" не запроваджено то запроваджені значення включені. Коли наприкінці списку стоїть "", це отже що вам потрібні і всі початок яких збігаються з уведеними у списку перед символом "". Наприклад: 34,35,66, - означає що вам потрібні всі дані у котрих значення починаються на 34 чи 35 чи 66. Якщо оператор ввів: -,34,35,66, - це отже, що потрібні всі значення, що починаються на 34 і 35 і 36.

Редаговані рядки під час введення можна проводити з допомогою клавіш зі стрілками. Клавіша зі стрілкою вправо буде переміщати курсор вправо по рядку. Клавіша зі стрілкою вліво буде переміщати курсор вліво по рядку. Клавіша "Insert" вставить прогалину всіредині рядки у позиції, у якій стоїть курсор. Клавіша "Delete" віддалить символ в рядку під яким стоїть курсор. Клавіша "Home" перемістить курсор на початок рядки. Клавіша "End" перемістить курсор на самкінець рядки. Клавіша "Bacspase" віддалить символ стоїть зліва курсору. Клавіша "Tab" очистить рядок від введеної інформації.

Введення дат ввозяться форматі д.м.г. Наприклад 1.1.1998 чи 20.10.1998. Зверніть увагу, що перший рік вводиться цілком і те що, що непотрібно вводити лідируючі нулі. Тобто першу дату із нашого прикладу непотрібно вводити як 01.01.1998 хоча теж буде правильно. Після введення дат, програма в вона найчастіше перевіряє правильність введення дати й якщо оператор помилився просить повторити введення.

Числові дані можна вводити як і англійському поданні числа (до точки) і російському (з коми). Наприклад: 10 23.5 23,5 78990.01. Зверніть увагу, що якщо в числа подрібнена частина має нульовий значення то оператор вводить лише цілу частина. Приміром 10 і 10.00 це те й теж для програми.

У частині екрана "меню введення інформації" завжди має рядок підказки.

У "меню перегляду інформації" на екран виводиться знайдена програмою інформація. Якщо внизу меню видно рядок "Кінець списку", це отже що всі інформація вмістилося на екран. Якщо такий рядки немає можна здійснювати перегляд інформації вниз за списком з допомогою клавіші "Page Down" до появи написи "Кінець списку". Перегляд інформації вгору за списком здійснюється з допомогою клавіші "Page Up".

У частині екрана "меню перегляду інформації" завжди має рядок підказки.

Фундаментальна обізнаність із мишкою.

Фундаментальна обізнаність із мишкою можлива під час запуску програм з допомогою xterm, тобто в графічної оболонці.

Один клік лівої кнопкою миші вибирає потрібну рядок в меню. Два кліка лівої кнопкою (чи один клік правої кнопкою) це підтвердження вибору рядки меню.

Один клік лівої кнопки миші по рядку підказки це запуск роботи потрібної функціональної клавіші. Два кліка лівої кнопкою миші такий вибір роботи функціональної клавіші що з кнопкою Shift.

Два кліка правої кнопки миші поза полем меню еквівалентно натискання клавіші F10.

Один клік лівої кнопки миші по нижньої рядку рамки перегляду списку еквівалентно натискання клавіші "стрілка вниз". Один клік лівої кнопки миші по верхньої рядку рамки списку еквівалентне натискання клавіші "стрілка вгору". Два кліка лівої кнопкою миші по нижньої рядку рамки перегляду списку еквівалентно натискання клавіші "Page Down". Два кліка лівої кнопки миші по верхньої рядку рамки списку еквівалентне натискання клавіші "Page Up".

Головне меню програми.

Головне меню програми є перелік режимів наступного вигляді:

------------------------------------------
|Робота зі своїми рахунками. |
|Введення нормативно-довідкової інформації. |
|Роздрукувати звіти. |
|Фундаментальна обізнаність із файлами роздруківок. |
|Видалити дані. |
|Замінити базу. |
|Перемінити ім'я принтера. |
|Кінець роботи. |
------------------------------------------

Режим "Робота зі своїми рахунками", дозволяє виконувати проводки, здійснювати їхню пошук, перегляд і роздруківку.

Режим "Введення нормативно-довідкової інформації", використовується для для введення і коригування плану рахунків, списку контрагентів, стартових сальдо зі звичайних банківських рахунках і рахунках з розгорнутим сальдо.

Режим "Роздрукувати звіти", дозволяє отримає роздруківку головною книжки, обігового балансу, журнали ордера, сальдо по всьому списку контрагентів, сальдо у конкретній контрагенту.

Режим "Фундаментальна обізнаність із файлами роздруківок", дозволяє працювати з раніше сформованими звітами. Усі звіти програма вивантажує в файли, чиї імена повідомляються оператору після завершення виконання замовленого звіту. Якщо оператор наказав зберегти звіт, те з допомогою цього режиму може бути переглянути, роздрукувати чи видалити.

Режим "Видалити дані", дозволяє видалити проводки за певний потім місяць чи за цілий рік. При видаленні проводок протягом року видаляються і стартові сальдо.

Режим "Замінити базу", дозволяє оператору переключитися на іншу базі даних.

Режим "Перемінити ім'я принтера" дозволяє оператору вибрати для друку будь-який принтер, зі списку принтерів у мережі, котрим системний адміністратор настроїв доступ.

Меню "Робота із рахунками."

Меню є перелік режимів наступного вигляді:

---------------------------------------------
|Введення проводок. |
|Перегляд проводок протягом дня. |
|Пошук проводок по дати проводки. |
|Пошук проводок по дати введення. |
|Зміна номери рахунки проводках. |
|Зміна коду контрагента в проводках. |
|Перевірка логічного цілісності бази даних.|
|Установка чи зняття блокування проводок. |
|Введення проводок за групами контрагентів. |
|Імпорт проводок з файла. |
|Розноска банківської виписки. |
|Вихід. |
---------------------------------------------

Режим "Введення проводок" дозволяє запровадити будь-яку проводку.

Режим "Перегляд проводок" дозволяє переглянути проводки за певний що і, коли потрібно, видалити чи виправити їх.

Режим "Пошук проводок по дати проводки" дозволяє здійснити пошук проводок будь-яку період по дати проводки.

Режим "Пошук проводок по дати введення" дозволяє здійснити пошук проводок будь-яку період по дати введення.

Режим "Зміна номери рахунки проводках" дозволяє змінити переважають у всіх проводках один рахунок в інший. Це потрібно, коли ви хочете для рахунки запровадити субрахунки, які раніше у рахунки не було. Якщо рахунок має субрахунки, то програма не дозволить за рахунком робити проводки - лише з субрахункам. Тому, вводячи субрахунків для рахунки, які мають їх раніше був - необхідно всі проводки у цій рахунку, які раніше зроблено, перекласти одне із знову введених субрахунків.

Режим "Зміна коду контрагента в проводках" дозволяє один код контрагента переважають у всіх проводках замінити в інший.

Режим "Перевірка логічного цілісності бази даних." дозволяє перевірити коректність бази даних.

Режим "Установка чи зняття блокування проводок" дозволяє заблокувати певні дати. Якщо ви хоч здали звіт в податкову інспекцію, то зміни за періоди, якими здано звіти, вже неможливі. А, щоб недопущення - ці дати блокуються. За заблоковані періоди часу можна здійснювати лише перегляд інформації. Введення, видалення чи коригування вже неможливі. Усі виправлення раніше допущених помилок виконуються поточного місяця.

Для установки блокування слід впровадити місяць і рік. Наприклад:

1.1998
2.1998
3.1998
*.1997

У наведеному прикладі заблоковано роботу з проводками за перші місяці 1998 року й за весь 1997рік. Це означає, що, коригування чи видалення проводок з датами цих місяців будуть неможливі. Можливий буде лише перегляд проводок. Праця у цьому режимі здійснюється з допомогою текстового редактора. Тож виходу з режиму треба дати команду на припинення редагування.

Режим "Введення проводок за групами контрагентів." дозволяє провести те суму за і того самого дня групі контрагентів. Наприклад, коли потрібно нарахувати групі студентів оплату навчання.

Режим "Імпорт проводок з файла" дозволяє завантажити проводки з файла. Після завантаження в файлі залишаються лише проводки, які програма окремо не змогла завантажити.

Режим "Разноска банківської виписки." дозволяє в напівавтоматичному режимі рознести банківську виписку. Треба лише з підсистеми "Банк-Клієнт" отримати файл виписки у властивому для "iceB" форматі.

Режим перегляду проводок.

Після входу у цей режим на екрані ви не побачите перелік знайдених проводок чи повідомлення у тому, що проводки не знайдено. У частині екрана рядок підказки:

F1 допомогу F2 коригування F3 видалити F4 пошук F5 печатку F6 перед.день F7 наст.день F10 вихід

Перелік функціональних клавіш:

F1 : - отримання підказки;

F2 : - коригування обраної проводки;

F3 : - видалення обраної проводки чи всіх знайдених проводок;

Shift+F3 : - видалення однієї проводки чи всіх знайдених проводок;

F4 : - перегляд заданих реквізитів пошуку;

F5 : - роздруківка всіх проводок;

F6 : - збільшити дату перегляду на день;

F7 : - зменшити дату перегляду на день;

F10 : - вихід;

Enter : - коригування обраної проводки і розшифровка реквізитів.

Клавіша F3 дозволить видалити проводку, тільки вона зроблена з підсистеми "Головна книга". Якщо виникла потреба видалити проводку, зроблену з іншої підсистеми, то користуються клавішами Shift+F3. Таке видалення заборонено і це користуються, якщо документа, якого було зроблено проводка, ми маємо, а проводка чомусь залишилася.

Введення проводок

Після входу у цей режим з'являється запит:

--------------------------------
|Введіть номер рахунки (субрахунки)|
|                              |
--------------------------------

Якщо клавішу "Enter", ви ввійдете до плану рахунків, де зможете вибрати підсвічуванням потрібний рахунок і, натиснувши "Enter", вибрати її роботи. Якщо ви хоч введете потрібний рахунок і натиснете "Enter", то програма перевірить, чи є цей випадок у плані рахунків і немає він субрахунків. Якщо всі нормально - на екрані з'явиться меню для введення проводок, а внизу екрана - рядок підказки.

---------------------------------------
|Кредит...... |
|Дебет....... |
|Рахунок к-нт... |
|Дата........ |
|Коментарій.. |
---------------------------------------
F1 допомогу F2/+ запис F3 план рахунків F4 см.пров.F5 блок.пр. F6 перед. F7 сальдо F10 вихід

F1 : - отримання підказки;

F2 : - записати проводку;

F3 : - подивитися план рахунків;

F4 : - знайти що введені проводки;

Shift+F4 : - перегляд проводок за ліком;

F5 : - установить/зняти блокування проводок;

F6 : - заповнити меню даними від попередньої проводки;

F7 : - включить/виключить розрахунок обчислення сальдо за ліком;

F10 : - вихід.

Оператор повинен запровадити потрібну суму або у дебет, або у кредит, вказати рахунок кореспондент, дату проводки. Коментарій не обов'язковий для введення реквізитом, й тому він вводиться за бажання оператора. Інші реквізити обов'язкові для введення.

Після заповнення меню для введення інформації необхідно натиснути клавішу F2 чи клавішу "+", розташовану на додатковому клавіатурному полі правій частині клавіатури. Програма виконає запис інформації та очистить меню для виконання наступній проводки.

Якщо хтось із рахунків, що приймають участь в проведенні, має розгорнутий сальдо, то після натискання клавіші F2 на екрані з'явитися запит:

-------------------------------------
|Ведіть код контрагента для рахунки N |
|                                   |
-------------------------------------

Можливі три варіанта реакції оператора цей запит.

  1. Якщо оператор знає код потрібного контрагента, він його вводить і натискає Enter.
  2. Оператор не знає потрібний код контрагента. Тоді він, щось вводячи, відразу натискає Enter - і в режим роботи з переліком контрагентів потрібного рахунки. У цьому вся режимі може здійснити пошук потрібну йому контрагента телефону й установивши підсвічування рядки на потрібну запис, натиснути Enter. Якщо у списку немає потрібного контрагента - оператор у його запровадити.
  3. Оператор вводить знак + і після нього набирає кілька літер з найменування контрагента, після чого натискає Enter. Програма перетворюється на режим роботи з списком контрагентів і здійснює пошук контрагентів, в найменуванні яких був введена ланцюжок символів. На екрані з'являться знайдені записи чи повідомлення про відсутність таких. Якщо записів не знайдено, то, виходячи з режиму перегляду списку контрагентів, використовуючи клавішу F4 оператор може поставити інше режим пошуку.

Якщо оператор переконався що потрібного контрагента немає у списку даного рахунки, необхідно перейти до загального списку контрагентів (клавіша F8) і зробити там пошук. Якщо Кабмін і загальному списку контрагента немає, потрібно його запровадити й, встановивши підсвічування рядки на потрібну запис, натиснути Enter.

Якщо обидва рахунки, що приймають участь в проведенні мають розгорнутий сальдо, то запит на введення контрагента буде виконано двічі, тобто кожному за рахунки.

З допомогою клавіші F3 можна ввійти у план рахунків щодо його перегляду чи коригування.

Клавіша F4 дозволяє здійснити перегляд проводок, виконаних протягом останніх 10 хвилин, в останній годину або за поточний день.

Клавіша F5 дозволяє встановлювати або ж орендувати блокування проводок будь-яку місяць. Для установки блокування слід впровадити місяць і рік. Наприклад:

1.1998
2.1998
3.1998
*.1997

У наведеному прикладі заблоковано роботу з проводками за перші місяці 1998 року й за весь 1997 рік. Це означає, що, коригування чи видалення проводок з датами цих місяців будуть неможливі. Можливий буде лише перегляд проводок. Праця у цьому режимі здійснюється з допомогою текстового редактора, тому оператор мусить уміти ним користуватись.

Клавіша F6 дозволяє заповнити меню реквізитами попередньої проводки.

Введення проводок (Небалансові рахунки)

Після входу у цей режим з'являється запит:

--------------------------------
|Введіть номер рахунки (субрахунки)|
|                              |
--------------------------------

Якщо клавішу "Enter", ви ввійдете до плану рахунків, де зможете вибрати підсвічуванням потрібний рахунок і, натиснувши "Enter", вибрати її роботи. Якщо ви хоч введете потрібний рахунок і натиснете "Enter", то програма перевірить, чи є цей випадок у плані рахунків і немає він субрахунків. Якщо всі нормально - на екрані з'явиться меню для введення проводок, а внизу екрана рядок підказки.

-------------------------------------------------------------
|Кредит...... |
|Дебет....... |
|Дата........ |
|Коментарій.. |
-------------------------------------------------------------
F1 допомогу F2/+ запис F3 план рахунків F4 см.пров.F5 блок.пр. F10 вихід

Оператор повинен запровадити потрібну суму або у дебет, або у кредит, дату проводки. Коментарій перестав бути обов'язковим для введення реквізитом, й тому він вводиться за бажання оператора. Інші реквізити обов'язкові для введення.

Після заповнення меню для введення інформації необхідно натиснути клавішу F2 чи клавішу "+", розташовану на додатковому клавіатурному полі правій частині клавіатури. Програма виконає запис інформації та очистить меню для виконання наступній проводки.

Якщо рахунок має розгорнутий сальдо, то після натискання клавіші F2 на екрані з'явитися запит:

-------------------------------------
|Ведіть код контрагента для рахунки N |
|                                   |
-------------------------------------

Можливі три варіанта реакції оператора цей запит.

  1. Якщо оператор знає код потрібного контрагента, він його вводить і натискає Enter.
  2. Оператор не знає потрібний код контрагента. Тоді він, щось вводячи, відразу натискає Enter і в режим роботи з переліком контрагентів потрібного рахунки. У цьому вся режимі може здійснити пошук потрібну йому контрагента телефону й установивши підсвічування рядки на потрібну запис натиснути Enter. Якщо у списку немає потрібного контрагента, оператор повинен перевірити - можливо потрібний йому контрагент є у загальному списку. Якщо його й немає він у його запровадити.
  3. Оператор вводить знак + і після нього набирає кілька літер з найменування контрагента, після чого натискає Enter. Програма перетворюється на режим роботи з списком контрагентів і здійснює пошук контрагентів, в найменуванні яких був введена ланцюжок символів. На екрані з'являться знайдені записи чи повідомлення про відсутність таких. Якщо записів не знайдено, то, виходячи з режиму перегляду списку контрагентів і використовуючи клавішу F4, оператор може поставити інше режим пошуку.

Якщо оператор переконався що потрібного контрагента немає у списку даного рахунки, необхідно перейти до загального списку контрагентів (клавіша F5) і зробити там пошук. Якщо Кабмін і загальному списку контрагента немає, потрібно його запровадити й, встановивши підсвічування рядки на потрібну запис, натиснути Enter.

З допомогою клавіші F3 можна ввійти у план рахунків щодо його перегляду чи коригування.

Клавіша F4 дозволяє здійснити перегляд проводок, виконаних протягом останніх 10 хвилин, в останній годину або за поточний день.

Клавіша F5 дозволяє встановлювати або ж орендувати блокування проводок будь-яку місяць. Для установки блокування слід впровадити місяць і рік. Наприклад:

1.1998
2.1998
3.1998
*.1997

У наведеному прикладі заблоковано роботу з проводками за перші місяці 1998 року й за весь 1997 рік. Це означає, що, коригування чи видалення проводок з датами цих місяців будуть неможливі. Можливий буде лише перегляд проводок. Праця у цьому режимі здійснюється з допомогою текстового редактора, тому оператор мусить уміти ним користуватись.

Перегляд проводок протягом дня.

Після входу у цей режим на екрані з'являється меню:

-------------------------------
| Номер рахунки..... |
| Дата перегляду.. |
-------------------------------
F1 допомогу F2/+ перегляд F10 - вихід.

Оператор вводить рахунок і дату перегляду в форматі д.м.г або тільки дату. Якщо рахунок не вводити, то пошук буде виконано на всіх рахунках. Якщо оператор натисне клавішу F10, це отже, що він цурається роботи у цьому режимі. Після натискання клавіші "+" чи F2, програма покаже знайдені проводки чи видасть повідомлення, що таких проводок немає.

Пошук проводок по даті проводки чи з даті запису проводки.

Цих два режиму практично однаково працюють. Різниця у тому, що мається на увазі у даті пошуку інформації.

Пошук проводок по дати введення здійснюватиметься по дат, хто був вказані під час введення проводки.

Пошук по дати записи буде здійснено по дати їх запис у базу. Під час запровадження проводки програма записує час, коли було записана проводка, що вона бере з системних годин комп'ютера.

Меню режиму має такий вигляд: Введіть дані. По наведеним реквізитам пошук стоїть.

-----------------------------------------------------
|Рахунок ........(,,)..... |
|Рахунок к-нт.....(,,).... |
|Код контрагента..(,,). |
|Коментарій............ |
|Дебет................. |
|Кредит................ |
|Дата початку пошуку.... |
|Дата кінця пошуку..... |
|Мітка проводки........ |
|Номер документа....... |
|Код операції.....(,,). |
|Група контр-нта.(,,). |
|Статус рахунків...(+/-). |
-----------------------------------------------------

Якщо дата кінця не введена, то пошук остаточно місяці на даті початку. Якщо замість дати кінця запроваджено символ \"*\", то пошук остаточно бази. Якщо замість дебета/кредита запроваджено \"+\", то знайдуть всі дебети/кредити.

F1 допомогу F2/+ пошук F3 реквізити F4 очистити F10 вихід

F1 : - допомогу;

F2 : - розпочати пошук проводок;

  • : - розпочати пошук проводок;

F3 : - перегляд плану рахунків, списку контрагентів, списку міток проводок, списку груп контрагентів;

F4 : - очистити меню від введених даних;

F10 : - вихід.

Обов'язкових реквізитів заповнення це меню не має. Це означає, що ви, щось вводячи у меню, натиснете F2, то програма знайде і покаже всі проводки, що є у базі.

Пошук відбувається лише виходячи з введених реквізитів. Тобто оператор може замовити будь-яку комбінацію реквізитів, якими програма здійснить пошук проводок. Символи (,,) в рядку реквізиту свідчать, що за даної рядку можна здійснити введення кількох реквізитів через кому. Якщо першим символом в рядку стоїть знак "-", це отже, що ви мені хочете виключити потрапляння до звіт наступних за ним реквізитів. Наприклад коли ви в реквізит "Рахунок" введете: 60,05,51 - це отже що ви бажаєте отримає проводки за зазначеними рахунках, якщо ж ви у цей реквізит введете: -,60,05,51 - це отже що собі хочете одержати всі проводки, крім проводок з зазначеними рахунками. З іншого боку, коли ви введете номер рахунки, що має субрахунки, то програма знайде проводки за всі субрахункам даного рахунки.

Після натискання клавіші "+" чи F2 програма виконає пошук проводок і покаже їх у екран чи видасть повідомлення у тому, що жодної проводки не знайдено.

Реквізити "Дебет" і "Кредит" дозволяють здійснювати пошук проводок, мають певну суму дебеті чи кредиті відповідно. Якщо ці реквізити запровадити "+", то програма шукатиме ненульові значення дебету чи кредиту відповідно. Якщо ці реквізити щось запровадити, то програма здійснюватиме пошук, не звертаючи увагу то, яке дебету кредиту в проводках.

Реквізит "Мітка проводки" дозволяє знайти проводки, виконані з деяких інших підсистем. Список існуючих міток проводок:

МУ : - проводка виконана з підсистеми "Матеріальний облік";

ЗП : - проводка виконана з підсистеми "Розрахунок зарплати";

УОС : - проводка виконана з підсистеми "Облік основних засобів";

ПЛТ : - проводка виконана з підсистеми "Платіжні документи" для платіжного доручення;

ТРЕ : - проводка виконана з підсистеми "Платіжні документи" для платіжного вимоги.

УСЛ : - проводка виконана з підсистеми "Облік послуг";

КЗ : - проводка виконана з підсистеми "Облік касових ордерів".

УКР : - проводка виконана з підсистеми "Облік відрядних витрат".

Реквізити "Номер документа" і "Код операції" мають лише проводки, виконані ні з програми "Головна книга". Для проводок, виконуваних програмою "Розрахунок зарплати", реквізит "Номер документа" формується з номери місяці розрахунку зарплати й табельної номери. Наприклад, якщо хочете знайти проводки за лютий місяць для табельної номери 56, ви мусите вводити на реквізит "Номер документа" значення: 2-56.

Оскільки програма завжди обчислює загальну суму знайдених проводок, оператор можна з допомогою цього режиму отримувати потрібні їй цифри будь-яку період, не вдаючись до послуг калькулятора і риючись у архівах та роздруківках.

Реквізит "Статус рахунків" дозволяє здійснити пошук проводок лише по балансовими рахунках, якщо оператор ввів "+", або тільки по небалансовим рахунках, якщо оператор і запровадив "-".

Введення проводок за групами контрагентів.

Цей режим застосовується, коли потрібно провести те суму за і також день групі контрагентів. Наприклад, потрібно нарахувати групі студентів оплату навчання.

Після входу у цей режим з'являється запит:

--------------------------------
|Введіть номер рахунки (субрахунки)|
|                              |
--------------------------------

Якщо клавішу "Enter", ви ввійдете до плану рахунків, де зможете вибрати підсвічуванням потрібний рахунок і, натиснувши "Enter", вибрати її роботи. Якщо ви і введете потрібний рахунок і натиснете "Enter", то програма перевірить, чи є цей випадок у плані рахунків і немає він субрахунків. Якщо всі нормально - на екрані з'явиться меню для введення проводок, а внизу екрана - рядок підказки.

-------------------------------------------------------------
|Кредит...... |
|Дебет....... |
|Рахунок к-нт... |
|Дата........ |
|Коментарій.. |
|Група (,,). |
-------------------------------------------------------------
F1 допомогу F2/+ запис F3 план рахунків F4 см.пров.F5 блок.пр. F10 вихід

Оператор повинен запровадити потрібну суму або у дебет, або у кредит, вказати рахунок кореспондент, дату проводки. Коментарій не обов'язковий для введення реквізитом, й тому він вводиться за бажання оператора. Інші реквізити обов'язкові для введення.

Після заповнення меню для введення інформації необхідно натиснути клавішу F2 чи клавішу "+", розташовану на додатковому клавіатурному полі правій частині клавіатури. Програма виконає запис інформації та очистить меню для виконання наступній проводки.

З допомогою клавіші F3 можна ввійти у план рахунків щодо його перегляду чи коригування.

Клавіша F4 дозволяє здійснити перегляд проводок, виконаних протягом останніх 10 хвилин, в останній годину або за поточний день.

Клавіша F5 дозволяє встановлювати або ж орендувати блокування проводок будь-яку місяць. Для установки блокування слід впровадити місяць і рік. Наприклад:

1.1998
2.1998
3.1998
*.1997

У наведеному прикладі заблокована роботу з проводками за перші місяці 1998 року й за весь 1997 рік. Це означає, що, коригування чи видалення проводок з датами цих місяців будуть неможливі. Можливий буде лише перегляд проводок. Праця у цьому режимі здійснюється з допомогою текстового редактора, тому оператор мусить уміти ним користуватись.

Імпорт проводок з файла.

Цей режим дозволяє завантажити проводки з файла. Формат записи має бути таким:

0|1.1.2002|311| |361|330|100.00|0.00|Платежка N23
|    |      |  |  |   |     |     |       |
|    |      |  |  |   |     |     |       ->Коментар
|    |      |  |  |   |     |     --> Кредит
|    |      |  |  |   |     --->Дебет
|    |      |  |  |   ---> Код контрагента для рахунки кореспондента
|    |      |  |  --> Рахунок кореспондент
|    |      |  --> Код контрагента для рахунки
|    |      ---> Рахунок
|    --> Дата проводки
---> 0- балансова проводка, -1 - небалансова проводка

Поля "Код контрагента для рахунки" і "Код контрагента для рахунки кореспондента" заповнюються лише рахунків, із розгорнутим сальдо.

Для проводок по небалансовим рахунках поля "Рахунок кореспондент" і "Код контрагента для рахунки кореспондента" не заповнюються.

Розноска виписки банку.

Якщо ваше організація користується електронної системою платежів "Банк-Клієнт", то тут для розноски виписки банку ви повинні звернутися до програмістам вашого банку, що вони сформували файл з випиской щодо вашого рахунку в форматі, наведеному нижче:

Необхідний формат запису виписки із банку завантаження даних до системи "iceB".

Приход/расход (+/-) |+
Дата документа |1.2.2002
Номер Документа |458
Сума |1000.15
Код ЕДРПУО |0195623
МФО |802015
Рахунок |123456789
Найменування контрагента |кненоеглкнглкншдешдегшд
Призначення платежу |фвеоырвполаробарлполюпол
Рахунок получателя/платника|123365644
Рахунок,рахунок кореспондент |
Код контрагента |
Приход/расход (+/-) |-
Дата документа |1.2.2002
Номер Документа |567
Сума |345.15
Код ЕДРПУО |4567823
МФО |802015
Рахунок |123456789
Найменування контрагента |кненоеглкнглкншдешдегшд
Призначення платежу |фвеоырвполаробарлполюпол
Рахунок получателя/платника|123365644
Рахунок,рахунок кореспондент |
Код контрагента |

Останні два реквізиту у кожному блоці не обов'язкові заповнення. Якщо такі реквізити будуть заповнені, то програма завантажить всі автоматично. Якщо такі реквізити ні заповнені, то програма показуватиме на екран кожен блок на екран заповнення оператором цих реквізитів.

"Рахунок,рахунок кореспондент" вводяться через кому. Якщо буде введений лише один рахунок, то програма вважатиме, що це рахунок кореспондент. Рахунок вона визначить за безплатним номером розрахункового рахунку з файла настройки виконання проводок для підсистеми "Платіжні документи".

Після входу у цей режим на екрані з'явитися меню:

-------------------
|Введіть ім'я файла|
|                 |
-------------------
F1 допомогу F2/+ загрузнув. F3 перегляд F10 вихід

F1 : - допомогу;

F2 : - розпочати завантаження даних;

  • : - розпочати завантаження даних;

F3 : - перегляд файла

F10 : - вихід.

Якщо вже ви, не вводячи імені файла, натиснете Enter, то програма покаже список файлів, в каталозі з якого було запущена програму і ви зможете вибрати потрібний вам файл, де знаходиться виписка.

Якщо ім'я файла введено, то, натиснувши клавішу F3 ви зможете переглянути його вміст.

Меню "Введення нормативно-довідкової інформації."

Меню режиму має такий вигляд:

----------------------------------------------------------
|Введення і коригування плану рахунків. |
|Введення і коригування списку контрагентів. |
|Введення і коригування переліку контрагентів має значення. |
|Введення і коригування стартового сальдо за рахунками. |
|Введення і коригування стартового сальдо по контрагентам. |
|Фундаментальна обізнаність із файлом настройки. |
|Введення і коригування списку груп контрагентів. |
|Вихід. |
----------------------------------------------------------

Режим "Введення і коригування плану рахунків" дозволяє оператору створити свій план рахунків.

Режим "Введення і коригування переліку контрагентів" дозволяє створити список контрагентів, із якими ви працюєте, запровадити і всі по контрагенту, здійснювати пошук і освоєння коригування введеної інформації.

Режим "Введення і коригування переліку контрагентів має значення" застосовується до створення окремого списку контрагентів для кожного рахунки, з розгорнутим сальдо. Будь-який контрагент, введений список конкретного рахунки, уціляє і до загального списку контрагентів.

Створення списку контрагентів кожному за рахунки, з розгорнутим сальдо дозволяє програмі марнувати час на перевірку зайвих контрагентів й суттєво скорочує час розрахунку головною книжки та журналів ордерів. З іншого боку, деякі рахунки мають дуже короткий список контрагентів (10-20), що дозволяє оператору не витрачати чимало часу до пошуку потрібного контрагента під час роботи з такою рахунком.

Режим "Введення і коригування стартового сальдо за рахунками" застосовується для введення стартового сальдо за рахунками зі згорнутим сальдо. Це необхідне початку у програмі.

Режим "Введення і коригування стартового сальдо по контрагентам застосовується для введення стартового сальдо по контрагентам для рахунків, із розгорнутим сальдо.

Режим "Фундаментальна обізнаність із файлом настройки" дозволяє налаштувати програму і введення необхідні константи.

Режим "Введення і коригування списку груп контрагентів", дозволяє створити список груп, у яких входитимуть контрагенти. Якщо список груп запроваджено, то, при введення нового контрагента чи коригуванні вже введеного можна буде потрапити заповнити реквізит "Код групи контрагента". Розбивка контрагентів на групи необхідна у разі, якщо оператор хоче отримувати звіти як за всім списком контрагентів, але і з певної групи.

Введення і коригування плану рахунків.

Перелік команд:

F1 : - допомогу;

F2 : - введення нової запис у план рахунків;

  • : - введення нової запис у план рахунків;

Shift+F2 : - коригування обраної записи;

F3 : - видалення записи з плану рахунків;

F4 : - пошук по найменуванням;

F5 : - роздрукувати план рахунків;

F10 : - вийти з плану рахунків.

Якщо ви хоч лише починаєте працювати з програмою, то плані рахунків немає жодної записи. Тому перше, що ви повинні зробити до початку роботи, це вводити на план рахунків ті рахунки і субрахунки, із якими ви працювати у подальшому.

Введення нових записів до плану рахунків виконуватися лише з допомогою натискання клавіші F2.

---------------------------------------------
|Номер рахунки........ |
|Найменування рахунки. |
|Тип рахунки.......... |
|Вигляд рахунки.......... |
|Сальдо............. |
|Статус............. |
---------------------------------------------

При введення "Тип рахунки" у нижній частині екрана з'явитися підміню:

-----------------------------------------
|Активний |
|Пасивний |
|Активно-пасивний |
-----------------------------------------
Виберіть потрібна і натисніть "Enter".

При введення "Вигляд рахунки" з'явитися підміню:

----------
|Рахунок |
|Субрахунок |
----------
        Виберіть потрібна і натисніть "Enter".

При введення "Сальдо" з'явитися меню:

-------------
|Згорнуте |
|Розгорнуте|
-------------
        Виберіть потрібна і натиснімо "Enter".

При введення "Статус" з'явитися підміню:

--------------
|Балансовий |
|Позабалансовий|
--------------
        Виберіть потрібна і натиснімо "Enter".

Для коригування запис у плані рахунків потрібно підсвічування рядки поставити на потрібну запис й тицьнути на клавіші Shift+F2. Подальша робота здійснюється як і при введення нової записи.

Коли хочете видалити запис з плану рахунків, то

поставте підсвічування рядки на потрібну запис і натиснімо клавішу F3.

На екрані з'явитися запит "Видалити? Ви абсолютно впевнені?". Переведіть підсвічування зі слова "Ні" слову "Так" і натиснімо клавішу "Enter". Програма перевірить були зроблено проводки з участю цього рахунки і якщо таких проводок немає віддалить рахунок з плану рахунків.

Субрахунки можуть вводиться лише коли запроваджено сам рахунок. Наприклад:

01 Основні кошти Рахунок Активний
01/1 Будівлі і споруди Субс. Активний
01/2 Автотранспорт, меблі прилади Субс. Активний
01/4 Інші основні фонди Субс. Активний
01/4 Не виробничі ОФ Субс. Активний

Присутність рахунки 01 у плані рахунків обов'язково незважаючи те що, що ваша програма Демшевського не дозволяє виконувати проводки за рахунком якщо має субрахунки.

У показаному вище прикладі показано як треба чинити вводити рахунки в двохпорядковий план рахунків, що застосовується країн СНД і застосовувався в Україні до 1.1.2000г. Зараз Україні прийнято багатопорядковый план рахунків. Для цього плану рахунків в файлі настойки nastrb.alx мусить бути запис: Багатопорядковий план рахунків|Включено

Багатопорядковий план рахунків може може мати рахунки третього порядку:

10 Основні кошти Рахунок Активний (рахунок 1го порядку)
 101 Земельні ділянки Субс. Активний (рахунок 2го порядку)
  1011 Земельні частки у місті Субс. Активний (рахунок 3го порядку)
  1012 Земельні частки у сфері Субс. Активний (рахунок 3го порядку)
 102 Капітальні видатки улучше- Субс. Активний (рахунок 2го порядку) ние земель
 103 Будівлі і споруди Субс. Активний (рахунок 2го порядку)

Проводки програма дозволяється виконувати лише з рахунках самого нижнього порядку.

Якщо у процесі експлуатації програми виникла необхідності запровадити для якогось рахунки, рахунки наступного порядку, то після введення цих рахунків, всі проводки із рахунку більш високого порядку мають бути однією з рахунків більш низького порядку. Щоб це робити вручну досить відкоригувати номер рахунку за номер рахунки нижчого порядку. І увести ще разів у план рахунків рахунок високо порядку, який щойно було скориговано. При коригуванні номери рахунки система автоматично переважають у всіх таблицях бази даних виконає відповідну коригування.

При введення рахунків до плану рахунків основну увагу потрібно приділити тому які рахунки будуть із розгорнутим сальдо, а які немає. Для рахунків, із розгорнутим сальдо, програма формує сальдо в кожному контрагенту. До таких рахунках ставляться зазвичай рахунку за яким необхідно вести аналітичного обліку.

Якщо ви хоч запровадили рахунок у план рахунків, із розгорнутим сальдо і запровадили у цій рахунку проводки, то, при необхідності в будь-який момент можете згорнути сальдо у цій рахунку.

Якщо ви і запровадили рахунок зі згорнутим сальдо і зробив проводки, то тут для здобуття права розгорнути сальдо цьому рахунку доведеться видалити всі виконані проводки, развенуть сальдо і зробити проводки знову.

Введення і коригування переліку контрагентів.

Контрагентами може бути:

  • організації;
  • фізичні особи;
  • види продукції;
  • будівельні об'єкти;
  • та інші необхідні категорії.

Після входу у цей режим на екрані з'явитися список контрагентів чи повідомлення про відсутність таких. У частині екрана з'явитися рядок підказки:

F1 допомогу F2/+ запис F3 видалити F4 пошук F5 печатку F6 знайти код  F7 сальдо F8 см.код F10 вихід

F1 : - допомогу;

F2 : - запровадити нову запис;

  • : - запровадити нову запис;

Shift+F2 : - перегляд і коригування реквізитів контрагента на якому встановлено підсвічування рядки;

F3 : - видалити запис де встановлено підсвічування рядки;

Shift+F3 : - видалення не використовуваних кодів;

F4 : - пошук контрагента з його реквізитам;

F5 : - роздрукувати список контрагентів;

F6 : - пошук контрагента з його коду;

F7 : - отримати сальдо по обраному контрагенту;

F8 : - змінити базі даних код контрагента у якому встановлено підсвічування рядки в інший код контрагента з видаленням зі списку першого;

F9 : - переключити режим сортування контрагентів (код чи найменування);

F10 : - вихід;

Shift+F10 : - завантаження контрагентів з файла.

Введення і коригування (F2,Shift+F2).

Для коригування записи потрібно підсвічування рядки встановити потрібну запис і натиснувши клавішу Shift, натиснути клавішу F2. На екрані з'явитися меню для введення і коригування інформації, у якому ви можете зробити ці зміни і натиснувши клавішу F2 записати змінену інформацію. Натисніть клавіші F10 ігнорує вироблені зміни і запис у вигляді.

Якщо ви і лише починаєте працювати з програмою то списку контрагентів немає жодної записи. Для введення нової записи натискаєте клавішу F2. На екрані з'являється таке меню:

---------------------------------------------------
|Код контрагента..... |
|Найменування........ |
|Адреса............... |
|Код ЄДРПОУ.......... |
|Найменування банку.. |
|МФО................. |
|Номер рахунки......... |
|Інд. особ. номер..... |
|Місто (банку)....... |
|Номер св. пл. ПДВ... |
|Номер телефону...... |
|Група контрагента.. |
|Договір............. |
|Рег. номер Ч.П. .... |
---------------------------------------------------
F2/+ запис F3 гр.кон. F4 знайти код F5 роздрукувати F6 доп.інформ F10 вихід

Перші дві реквізиту є обов'язковими для заповнення. Після заповнення меню, для записи введеної інформації натискають F2 чи клавішу "+".

Клавіша F3 дозволяє переглянути список груп контрагентів і вибрати потрібну групу для введення коду в реквізит "Група контрагента". Щоб призначити код групи необхідно, щоб список груп запроваджено раніше.

При введення нового контрагента програма сама заповнює код контрагента першим вільним кодом. Якщо введення контрагентів відбувається одночасно кількома операторами, вона може статися ситуація, коли інший оператор цей самий код запровадить інформацію раніше вас. Клавіша F4 дозволяє їм отримати новий код.

Якщо клавішу F5, ми маємо очікувати роздруківку реквізитів контрагента на принтері.

Для введення додаткової інформації з контрагенту потрібно скористатися клавіш F6. Програма запустить текстовій редактор з допомогою чого ви можете набрати будь-який текст, який ставитися до цього контрагентові. Оператор у будь-якій момент здатний, використовуючи клавішу F6 в режим перегляду чи коригування додаткової інформації. Якщо меню був практично заповнений реквізит "Рег. номер Ч.П." (реєстраційний номер приватного підприємця), то, при першому натисканні клавіші F6 в файлі буде введено реквізити заповнення даних. Ці реквізити програма використовує для автоматичного формування форми 1дф і довідки по совместителям форма 2.

Клавіша F10 дозволяє від цього меню без записи інформації.

Обов'язковою умовою і те, що код вашої організації може бути 00. Коди контрагентів із якими ваша організація працює би мало бути цифровими. Для введення фізичних осіб що працюють у вашої організації потрібно було затверджувати код з літерами ТН і табельним номером працівника. Наприклад ТН23. Це необхідне можливості настройки виконання проводок в автоматичному режимі під час розрахунку зарплати.

Реквізит "Група контрагента" використовується потреби ділити контрагентів на групи. Це дозволить одержувати журнали-ордери для рахунків, із розгорнутим сальдо по конкретної групі контрагентів.

Реквізит "Договір" дозволяє запровадити номер договору з даним контрагентом і це номер договору автоматично буде вставляться в накладні, під час виписки їх у цього контрагента.

Реквізит "Рег. номер Ч.П." дозволяє запровадити реєстраційний номер приватного підприємця, який розпечатується в накладних під час виписки накладної на цього контрагента.

Видалення записи (F3).

З допомогою клавіші F3 можна видалити запис де стоїть підсвічування рядки. Перед видаленням програма перевірить були чи виконані проводки де є даний код контрагента і якщо таких проводок не знайде, запис буде видалена. Контрагент буде винесений і всіх списках контрагентів всім рахунків, із розгорнутим сальдо.

Видалення не використовуваних контрагентів(Shift+F3).

Якщо клавішу Shift і тримаючи її в натисненому становищі натиснути клавішу F3, то програма видасть запит на підтвердження наміри видалити не всі використовувані коди контрагентів. Якщо оператор підтвердить своє намір, то програма перевірить всіх контрагентів щодо їх застосування кодів запровадження інформації. Якщо в жодній таблиці бази даних нічого очікувати виявлено записів з цим кодом, то контрагент буде винесений. Список віддалених контрагентів програма вивантажить в файл ім'я якого з'явитися на екрані після завершення перевірки списку контрагентів.

Пошук потрібного контрагента (F4).

Для пошуку потрібного контрагента потрібно натиснути клавішу F4. На екрані з'явитися меню:

------------------------------------------
|Найменування контрагента... |
|Номер рахунки................ |
|МФО........................ |
|Місто (контрагента)........ |
|Код........................ |
|Найменування банку......... |
|Індивідуальний особ. номер.. |
|Місто (банку).............. |
|Код групи контрагента..... |
------------------------------------------
F2/+ пошук F4 очистити F10 вихід

По не запровадженим в меню реквізитам пошук не здійснюється. Коли хочете здійснити пошук по найменуванням, то тут для цього потрібно було затверджувати повне найменування. Досить запровадити три-чотири літери з найменування контрагента. Програма знайде всіх контрагентів в найменуванні яких присутній введена вами послідовність літер (на початку, середині або кінець найменуванню). Великими чи маленькими літерами запровадити зразок пошуку має значення. Так само пошук здійснюється й на інших реквізитам меню.

Роздрук списку контрагентів (F5).

Натисніть клавіші F5 дозволяє їм отримати роздруківку списку контрагентів на принтері.

Пошук контрагента за кодом (F6).

Якщо ви і точно знаєте який код контрагента ви повинні знайти натисніть клавішу F6. На екрані з'явитися запит:

-------------------------
|Введіть код контрагента|
|                       |
-------------------------

Введіть код і натиснімо "Enter". Якщо введений вами код є у списку контрагентів, програма знайде його.

Одержання сальдо по контрагентові (F7).

Для отримання сальдо по обраному контрагенту натиснімо F7. На екрані появиться меню:

----------------------------------------
|Початкова дата........ |
|Кінцева дата......... |
|Рахунок............(,,).. |
----------------------------------------
F2/+ розрахунок F4 очистити F10 вихід

Програма сама заповнить перші двоє реквізиту. Якщо вас не влаштовує діапазон дат, запропонований програмою, зміните його за своєму розсуду.

Після введення дат діапазону пошуку, натискаєте F2 спершу розрахунку чи F10 відмовити від розрахунку. По виконанні звіту програма повідомить у які файли вивантажені роздруківки і це можете переглянути чи роздрукувати ці файли. У роздруківці буде сальдо на всіх рахунках з розгорнутим сальдо у списку, яких був обраний вами контрагент. Якщо вже ви введете державний кошт або кілька рахунків, то розрахунок будуть братися лише проводки за цими

Значок (,,) означає які можна через кому запровадити кілька рахунків. Якщо до вас потрібно виключити рахунок з розрахунку то слід впровадити так: -,62,63 У цьому прикладі буде з розрахунку проводки у яких приймають участь 62-ї і 63-й рахунок.

Замінити код контрагента (F8).

Цей режим дозволяє змінить один код контрагента на інший переважають у всіх таблицях бази даних. Це потрібно, якщо помилково сама й також організація було запроваджено двічі під різними кодами контрагентів до списку. Цей режим дає змогу всю запроваджені дані перекласти одне із кодів з видаленням коду який замінюємо зі списку контрагентів.

Цим режимом потрібно користуватися обережно, оскільки перенесення даних із одного коду в інший може змінитися баланс (сальдо в деяких рахунків може згорнутися з іншого). Тому таку коригування роблять якщо помилка було допущено нинішнього року місяці, протягом якого звіти ще здали.

Перемінити режим сортування (F9).

При вході у режим роботи з списком контрагентів вони виведені на екран посортованих за кодом контрагента. Натисніть клавіші F9 призведе до показу списку контрагентів відсортованих по найменувань, тобто за алфавітом. Повторне натискання клавіші F9 призведе до попередньому режиму перегляду списку контрагентів.

Завантаження списку контрагентів.

Цей режим застосовується для початкового завантаження даних в довідник контрагентів. Дані будуть загружатись з файла ім'я якого запровадить оператор.

Після входу у цей режим на екрані з'явиться меню з пропозицією запровадити ім'я файла де знаходиться список контрагентів, що потрібно завантажити. У частині екрана рядок підказки:

F1 допомога F2/+ завантаження F3 перегляд F10 вихід

F1 : - отримання описи роботи режиму;

F2 : - розпочати завантаження даних;

  • : - розпочати завантаження даних;

F3 : - передивитись файл ім'я якого оператор увів у меню;

F10 : - вихід.

Формат записи файла повинен мати такий вигляд:

123|Фірма "Крона"|ПІБ|Винница Порика 5/2|600-летия 4|12345|1234|34567|567889|3456787|22-22-22|1|233456|Договір|
 |       |         |     |                    |        |     |    |      |      |       |     |   |       |
 |       |         |     |                    |        |     |    |      |      |       |     |   |       ->Договір (не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     |                    |        |     |    |      |      |       |     |   ->Реєстраційний номер приватного підприємця(не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     |                    |        |     |    |      |      |       |     ->Код групи (не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     |                    |        |     |    |      |      |       ->Телефон (не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     |                    |        |     |    |      |      ->Номер свідоцтва платника ПДВ(не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     |                    |        |     |    |      ->індивідуальний податковий номер(не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     |                    |        |     |    ->Номер рахунку у банку (не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     |                    |        |     ->МФО (не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     |                    |        ->Код ЕДРПУО (не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     |                    ->Адреса банку (не обов'язковий реквізит)
 |       |         |     ->Адреса організації (не обов'язковий реквізит)
 |       |         ->Найменування банку (не обов'язковий реквізит)
 |       ->Найменування організації (обов'язковий реквізит)
 ->Код контрагента (обов'язковий реквізит)

Якщо замість коду контрагента запровадити слово "авто", то програма сама присвоїть коди контрагентів.

Введення і коригування переліку контрагентів має значення.

Після входу у цей режим на екрані з'явитися запит:

-----------------------------------
|Введіть рахунок з розгорнутим сальдо|
|                                 |
-----------------------------------

Після введення рахунки натиснімо клавішу "Enter".

Перелік команд:

          рядки.

F1 : - допомогу;

F2 : - запровадити нову запис;

  • : - запровадити нову запис;

Shift+F2 : - перегляд і коригування обраної записи;

F3 : - видалити запис;

Shift+F3 : - видалити які використовуються контрагенти;

F4 : - знайти потрібні запис;

F5 : - роздрукувати;

F6 : - пошук контрагента за кодом;

F7 : - отримати сальдо по обраному контрагенту;

F8 : - перейти до загального списку контрагентів;

F10 : - припинити роботу;

Enter : - підтвердження вибору контрагента у якому підсвічування

Якщо ви хоч лише починаєте працювати з програмою то списку контрагентів немає жодної записи. Для введення нової записи натискаєте клавішу F2. На екрані з'являється наступний запит:

-------------------------
|Введіть код контрагента|
|                       |
-------------------------
Enter - отримання коду контрагента F10 вихід

Коли хочете перенести з загального списку контрагентів в список рахунки потрібний код, ви вводите потрібний код і натискаєте "Enter". Якщо програма знайде введений вами код загалом списку, вона покаже вам реквізити знайденого контрагента. Натиснувши після цього клавішу F2 ви записуєте цього контрагента в список рахунки яку в момент перебуваєте. Якщо введений вами код не знайдений за загальному списку організацій, програма покаже вам незаповнене меню для введення нової організації. Можете заповнити це меню і натиснувши клавішу F2 чи "+" (плюс) записати новий код контрагента. Запис буде виконано як і список рахунку з що ви працюєте, і у загальний список контрагентів.

Якщо ви і точно знаєте, що ви повинні запровадити контрагента, якого немає у загальному списку, ви мусите привласнити йому код. Натисніть клавіші "Enter" без введення коду дозволяє їм отримати вільний код для створення нового контрагента. Після набуття коду знову натискаєте "Enter" і отримуєте меню заповнення реквізитів нової організації. Після заповнення натискаєте F2 для записи.

Для видалення записи встановіть підсвічування рядки на потрібну запис і натисніть клавішу F3. Програма перевірить можливість видалення і якщо ні проводок з цим кодом контрагента за рахунком у списку контрагентів чого ви перебуваєте запис буде видалена. Загалом списку контрагентів й у списках контрагентів на інших рахунках з розгорнутим сальдо цей код контрагента залишиться.

Щоб видалити коди контрагентів, які й разу я не використовувалися для введення інформації, потрібно натиснути клавіші Shift+F3. Програма видасть запит на підтвердження вашого наміри, після чого почне перевіряти весь список контрагентів і видаляти які використовуються. Список віддалених контрагентів буде вивантажений в файл ім'я, якого програма повідомить, після роботи. За бажання від цього файла можна відновити всі віддалені контрагенти, використовуючи стандартну процедуру бази даних для завантаження даних із файлів в таблицю.

Пошук організацій виконується по клавіші F4 як і і у списку організацій. Єдина відмінність залежить від тому, що й по заданим реквізитам пошуку нічого очікувати знайдено ні одного контрагента, програма запропонує виконати такийже пошук у списку контрагентів. Якщо вже ви знайдете потрібного вам контрагента у списку, то встановивши підсвічування рядки на потрібний код контрагента і натиснувши клавішу "Enter" ви введете їх у список контрагентів для рахунки яку були і повернетеся до список контрагентів для рахунки яку працювали.

Якщо ви і точно знаєте який код контрагента ви повинні знайти натиснімо клавішу F6. На екрані з'явитися запит:

--------------------------
|Введіть код контрагента.|
|                        |
--------------------------
        Введіть код і натисніть "Enter".

Якщо введений вами код є у списку контрагентів, програма знайде його.

Для отримання сальдо по обраному контрагентові натисніть F7. На екрані появиться меню:

--------------------------------------
|Початкова дата...... |
|Кінцева дата....... |
|Рахунок для звіряння..... |
--------------------------------------
F2/+ розрахувати F10 вихід

Програма сама заповнить перші двоє реквізиту. Якщо вас не влаштовує діапазон дат, запропонований програмою, зміните його за своєму розсуду.

Після введення дат діапазону пошуку натискаєте F2 спершу розрахунку чи F10 відмовити від розрахунку. По виконанні звіту програма повідомить у які файли вивантажені роздруківки і це можете переглянути чи роздрукувати ці файли. Якщо ви хоч введете рахунок для звіряння, то роздруківці врахують лише проводки рахунок кореспондент у яких зазначений вами рахунок.

Натисніть клавіші F8 дозволить вам зайти до загального списку контрагентів. Це потрібно, якщо ви знайшли потрібного вам контрагента списку рахунки, необхідно перевірити чи є цей контрагент у списку. Якщо вже ви знайшли потрібного вам контрагента у списку, то додаєте його до списку рахунки. Якщо вже ви не знайшли, то вводите його за клавіші F2 (див. вище).

Введення і коригування стартового сальдо за рахунками.

Цей режим дозволяє запровадити стартові сальдо (сальдо на початку року чи початку експлуатації програми ) на всіх рахунках з не розгорнутим сальдо. Якщо стартове сальдо за рахунком одно нуля, то нічого вводити зайве.

Перелік команд:

F1 : - допомога;

F2 : - запровадити нову запис;

  • : - запровадити нову запис;

Shift+F2 : - коригувати обрану запис;

F3 : - видалити запис;

Shift+F3 : - видалити всі записі розмови з урахуванням умов пошуку;

F4 : - пошук;

F5 : - роздрукувати;

F6 : - змінити рахунок;

Shift+FK10 : - імпорт стартових сальдо;

F10 : - припинити роботу.

Введення і корекція записів (F2,Shift+F2).

Якщо ви і лише починаєте працювати з програмою то списку стартових сальдо немає жодної записи. Для введення нової записи натискаєте клавішу F2. Для коригування записи встановіть підсвічування рядки на потрібну запис, натисніть клавішу Shift і утримуючи їх у натисненому стані натиснімо клавішу F2. На екрані з'явитися меню:

-----------------------------
|Рік.............. |
|Рахунок............. |
|Дебет............ |
|Кредит........... |
-----------------------------
F2/+ записати F10 не записувати.
        Введіть реквізити в меню і натиснімо "+".

Видалення записи (F3).

Встановіть підсвічування рядки на потрібну вам запис і натиснімо клавішу F3. На екрані з'явитися запит:

--------------------------
| Видалити ? Ви абсолютно впевнені ? |
| Так Ні |
--------------------------
    Переведіть підсвічування на "Так" і натисніть Enter.

Пошук записів (F4).

Після натискання цієї клавіші на екрані з'явитися меню:

------------------
|Рахунок........ |
|Рік......... |
------------------
F2/+ пошук F10 вихід

Пошук виконується за якою комбінації введених/не введених реквізитів. Для скасування пошуку за раніше запровадженим реквізитам потрібно натиснути клавішу F4 і F10.

Зміна номери рахунки записах (F6).

Після натискання клавіші програма видасть запит:

-----------------------------------------------
|Введіть номер рахунки що ви хочете змінити|
|                                             |
-----------------------------------------------

Введіть потрібний рахунок і натисніть Enter. Програма видасть наступний запит:

--------------------------------------------------
|Введіть номер рахунку за що ви хочете змінити|
|                                                |
--------------------------------------------------

Введіть потрібний рахунок і натиснімо Enter. На екрані з'явитися запит:

-----------------------------------
| Виконати заміну ? Ви абсолютно впевнені ? |
| Так Ні |
-----------------------------------

Переведіть підсвічування на "Так" і натиснімо Enter. Програма перегляне всі запису і виконати зміну одного рахунку за інший.

Імпорт стартового сальдо за рахунками.

Цей режим дозволяє імпортувати стартові сальдо за рахунками з файла. Після входу у цей режим на екрані з'явитися

--------------------
|Введіть ім'я файла.|
|                  |
--------------------
F1 допомогу F2 загрузнув F3 перегляд F10 вихід

F1 : - допомогу

F2 : - розпочати завантаження даних;

F3 : - перегляд файла ім'я якого запровадили меню;

F10 : - вихід.

Формат записи даних в файлі може бути такий:

2006  |311|10.0|0.    |
2006  |361|0.  |256.12|475
 |    |   |    |      |
 |    |   |    |      -> Код контрагента (обов'язковий для рахунків, із розгорнутим
 |    |   |    |     сальдо)
 |    |   |    -> Сума за кредитами
 |    |   -> Сума по дебету
 |    -> Рахунок
 -> Рік

Введення і коригування стартового сальдо по контрагентам.

Цей режим дозволяє запровадити стартові сальдо (сальдо на початку року чи початок експлуатації програми) за всі контрагентам кожному за рахунку з розгорнутим сальдо. Якщо стартове сальдо по контрагенту одно нуля, то нічого вводити не треба. Отже стартове сальдо для рахунки, з розгорнутим сальдо складається з стартових сальдо контрагентів.

Перелік команд:

F1 : - допомога;

F2 : - запровадити нову запис;

  • : - запровадити нову запис;

Shift+F2 : - коригувати обрану запис;

F3 : - видалити запис;

Shift+F3 : - видалити всі запису із урахуванням умов пошуку;

F4 : - пошук

F6 : - змінити рахунок;

F5 : - роздрукувати;

Shift+FK10 : - імпорт стартових сальдо;

F10 : - припинити роботу.

Введення і корекція записів (F2,Shift+F2).

Якщо ви і лише починаєте працювати з програмою то списку стартових сальдо немає жодної записи. Для введення нової записи натискаєте клавішу F2. Для коригування записи встановіть підсвічування рядки на потрібну запис, натисніть клавішу Shift і утримуючи їх у натисненому стані натиснімо клавішу F2. На екрані з'явитися меню:

-----------------------------
|Рік.............. |
|Рахунок............. |
|Код контрагента.. |
|Дебет............ |
|Кредит........... |
-----------------------------
F2/+ записати F10 не записувати.
        Введіть реквізити в меню і натисніть "+".

Видалення записи (F3).

Встановіть підсвічування рядки на потрібну вам запис і натиснімо клавішу F3. На екрані з'явитися запит:

--------------------------
| Видалити ? Ви абсолютно впевнені ? |
| Так Ні |
--------------------------

Переведіть підсвічування на "Так" і натисніть Enter.

Пошук записів (F4).

Після натискання цієї клавіші на екрані з'явитися меню:

------------------
|Рахунок........ |
|Контрагент.. |
|Рік......... |
------------------
F2/+ пошук F10 вихід

Пошук виконується за якою комбінації введених/не введених реквізитів. Для скасування пошуку за раніше запровадженим реквізитам потрібно натиснути клавішу F4 і F10.

Зміна номери рахунки записах (F6).

Після натискання клавіші програма видасть запит:

-----------------------------------------------
|Введіть номер рахунки що ви хочете змінити|
|                                             |
-----------------------------------------------

Введіть потрібний рахунок і натиснімо Enter. Програма видасть наступний запит:

--------------------------------------------------
|Введіть номер рахунку за що ви хочете змінити|
|                                                |
--------------------------------------------------

Введіть потрібний рахунок і натиснімо Enter. На екрані з'явитися запит:

-----------------------------------
| Виконати заміну ? Ви абсолютно впевнені ? |
| Так Ні |
-----------------------------------

Переведіть підсвічування на "Так" і натисніть Enter. Програма перегляне всі запису і виконати зміну одного рахунку за інший.

Фундаментальна обізнаність із файлом настройки.

У файлі настройки описані параметри, які користувач може змінювати своєму розсуду. При вході у цей режим програма запускає тестової редактор з допомогою чого ви можете змінювати ті чи інші параметри. Правила роботи у редакторі залежить від типу редактора використовуваного вами. Який редактор запускатиметься до роботи з файлом настройки вказується в файлі настройки nastsys.alx

Ім'я файла nastrb.alx і вміст файла має вигляд:

Стартовий рік|
 Параметр який би від якого року слід читати стартові сальдо за рахунками
Коректор відступу від лівого краю|
 Застосовується для головною книги,оборотного балансу і за журналів ордерів
для рахунків, із розгорнутим сальдо
Максимальне кількість колонок в журналі-ордері|19
 Застосовується для журналів-ордерів зі згорнутим сальдо
Кількість знаків в колонці|12
 Застосовується для журналів-ордерів зі згорнутим сальдо
Багатопорядковий план рахунків|Включено
Максимальне кількість знаків в коді контрагента з лідируючими нулями|0
 Застосовується якщо користувач хоче, щоб програма пропонувала новий код
контрагента з лідируючими нулями. Наприклад не 1 а 0001.

Зверніть увагу, що це найменування параметрів відділені від параметра символом "|".

Введення і коригування списку груп контрагентів.

Цей режим дозволяє запровадити й коригувати список груп контрагентів. При введення контрагента до списку контрагентів, оператор може запровадити йому код групи до якої він повинен належати. Це дозволяє їм отримати журнал ордер для рахунки, з розгорнутим сальдо за всім контрагентам, а, по цікавій для оператора групі. У підсистемі "Матеріальний облік" можна отримати роботу рух матеріалів з цікавої для групі контрагентів.

Після входу у цей режим на екрані з'явитися список введених груп чи повідомлення про відсутність записів у списку груп. У частині екрана з'явитися рядок підказки:

F1 допомогу F2/+ запис Sh+F2 коригування F3 видалити F4 пошук F5 печатку F10 вихід

F1 : - отримання підказки;

F2 : - запровадити нову запис до списку груп;

Shift+F2 : - коригувати запис де встановлено підсвічування рядки;

F3 : - видалити запис де встановлено підсвічування рядки;

F4 : - пошук потрібних запией по найменуванням групи;

F5 : - роздрукувати список груп;

F10 : - вихід

Меню "Роздрукувати звіти."

Меню режиму має такий вигляд:

-----------------------------------------------------------
|Розрахунок обігового балансу і за головною книжки. |
|Розрахунок журнал-ордера за рахунком. |
|Розрахунок сальдо за всі контрагентам. |
|Розрахунок сальдо за певним контрагенту. |
|Роздрукувати список років які введена інформація. |
|Розрахунок обігового балансу по позабалансовим рахунках. |
|Роздрук документів для перерахування на карт-рахунку. |
|Звіт по коментарям. |
|Розрахунок шахматки. |
|Розрахунок по заданим списками дебетових і кредитових рахунків.|
|Розрахунок розподілу адміністративних витрат за доходи. |
|Вихід. |
-----------------------------------------------------------

Режим "Розрахунок обігового балансу і за головною книжки." дозволять отримає роздруківки будь-яку період.

Режим "Розрахунок журнал-ордера за рахунком." дозволяє отримає роздруківки з кожного рахунку з плану рахунків.

Режим "Розрахунок сальдо за всі контрагентам." дозволяє отримати сальдо за всі контрагентам кожну дату, оборот по контрагентам будь-яку період.

Режим "Розрахунок сальдо за певним контрагенту." дозволяє порахувати сальдо кожну дату з кожного контрагентові.

Режим "Роздрукувати список років які введена інформація." дозволяє визначити які роки є у базі даних інформація.

Режим "Розрахунок обігового балансу по позабалансовим рахунках." дозволяє їм отримати роздруківки будь-яку період.

Режим "Звіт по коментарям." дозволяє їм отримати зведений звіт за будь-який період за стандартними коментарям

Режим "Розрахунок шахматки" дозволяє розрахувати шахматку за списком рахунків введених оператором.

Режим "Розрахунок по заданим списками дебетових і кредитових рахунків" дозволяє по введених оператором списку дебетових і кредитових рахунків отримати розрахунок шахматки.

Режим "Розрахунок розподілу адміністративних затрат з доходів." дозволяє їм отримати суму витрат за карбованець отриманих прибутків.

Роздрук обігового балансу і за головною книжки.

Це режим дозволяє їм отримати будь-яку період одразу дві документа - оборотний баланс і головну книжку. Після входу у цей режим на екрані з'явитися меню:

--------------------------
|Дата начала.(д.м.г).. |
|Дата конца..(д.м.г).. |
|Рахунок...........(,,).. |
--------------------------
F1 допомогу F2/+ розрахувати F4 очистити F5 настроювання F10 вихід

F1 : - допомогу;

F2 : - розпочати розрахунок;

  • : - розпочати розрахунок;

F4 : - очистити меню від введеної інформації;

F5 : - настроювання розрахунку балансу N1;

F10 : - вихід.

Запроваджується будь-яка початкова дата і кожна кінцева дата. Якщо запровадити лише початкову дату, то програма вважатиме кінцевої датою останній день минулого місяці введеного у початковій дати. Реквізит "Рахунок" вводиться якщо потрібно пролучить розрахунок за всім рахунках з плану рахунків, лише за деякими цікавлячим бухгалтера. Ці рахунки вводяться через кому. Якщо перед першим рахунком запровадити знак "-" (наприклад: -,101,102), то розрахунок проведуть на всіх рахунках крім уведених у реквізиті "Рахунок".

Після натискання клавіші F2, на екрані з'явитися меню:

---------------------------
|Розрахувати по субрахункам. |
|Розрахувати за рахунками. |
|Вихід |
---------------------------

Якщо оператор вибрав "Розрахувати за рахунками", то програма для рахунків, мають субрахунки всі дані зведе стосовно цього та зробить роздруківку лише з рахунках.

Після закінчення розрахунку програма повідомить імена файлів в які вивантажена роздруківка і запропонує меню що дозволяє переглянути, роздрукувати чи відредагувати файли.

Звіт "Додаток з Положенням (стандарту) бухгалтерського обліку 2 " створюється лише коли закритий розрахунок по субрахункам.

Роздрук обігового балансу по небалансовим рахунках.

Це режим дозволяє їм отримати будь-яку період оборотний баланс по небалансовим рахунках.

Після входу у цей режим на екрані з'явитися меню:

--------------------------
|Дата начала.(д.м.г).. |
|Дата конца..(д.м.г).. |
|Рахунок...........(,,).. |
--------------------------
F1 допомогу F2/+ розрахувати F10 вихід

Запроваджується будь-яка початкова дата і кожна кінцева дата. Якщо запровадити лише початкову дату, то програма вважатиме кінцевої датою останній день минулого місяці введеного у початковій дати. Реквізит "Рахунок" вводиться якщо потрібно пролучить розрахунок за всім рахунках з плану рахунків, лише за деякими цікавлячим бухгалтера. Ці рахунки вводяться через кому. Якщо перед першим рахунком запровадити знак "-" (наприклад: -,101,102), то розрахунок проведуть на всіх рахунках крім уведених у реквізиті "Рахунок".

Після натискання клавіші F2, на екрані з'явитися меню:

---------------------------
|Розрахувати по субрахункам. |
|Розрахувати за рахунками. |
|Вихід |
---------------------------

Якщо оператор вибрав "Розрахувати за рахунками", то програма для рахунків, мають субрахунки всі дані зведе стосовно цього та зробить роздруківку лише з рахунках.

Після закінчення розрахунку програма повідомить імена файлів в які вивантажена роздруківка і запропонує меню що дозволяє переглянути, роздрукувати чи відредагувати файли.

Розрахунок журнал-ордера за рахунком.

Цей режим дозволяє їм отримати роздруківку журнал-ордера з кожного рахунку з плану рахунків, будь-яку період. Після входу у цей режим на екрані з'явитися меню:

---------------------------------
|Номер рахунки............. |
|Дата початку............. |
|Дата кінця.............. |
|Код групи контрагента.. |
---------------------------------
F1 допомогу F2/+ розрахунок F3 реквізити F4 очистити F10 вихід

F1 : - допомогу;

F2 : - розпочати розрахунок;

F4 : - очистити реквізити меню;

F3 : - перегляд плану рахунку також списку груп контрагентів;

F10 : - вихід.

Обов'язковою заповнення є лише перші дві реквізиту. Запроваджується будь-яка початкова дата і кожна кінцева дата. Якщо запровадити лише початкову дату, то програма вважатиме кінцевої датою останній день минулого місяці введеного у початковій дати.

Реквізит "Код групи контрагента" може вводитися лише рахунків, із розгорнутим сальдо. Якщо за введення контрагента до списку йому встановити якусь групу, можна замовити журнал-ордер лише контрагентів цієї групи опитаних.

Після закінчення розрахунку програма повідомить імена файлів в які вивантажена роздруківка і запропонує меню що дозволяє переглянути, роздрукувати чи відредагувати файли.

Розрахунок сальдо за всі контрагентам.

Цей режим дозволяє їм отримати оборот будь-яку період часу, сальдо про всяк день за всі контрагентам, із якими ваша організація виконувала будь-які операції, хто був відбито у бухгалтерський облік. Сальдо обчислюється окремо для кожної організації з всім рахунках, якими оформлялися операції. Наприкінці видається підсумкове сальдо за всі контрагентам, що дозволяє оцінити загалом вам більше буде чи в цілому мають.

Після входу у цей режим на екрані з'явитися меню:

--------------------------------
|Початкова дата......... |
|Кінцева дата.......... |
|Рахунок............(,,)... |
|Група..........(,,)... |
--------------------------------
F1 допомогу F2/+ розрахунок F3 реквізити F4 очистити F10 вихід

Обов'язковою заповнення є лише перший реквізит меню. Якщо "Кінцева дата" нічого очікувати введена, то програма встановить її рівної останнього дня місяці, який був введений у правове реквізиті "Початкова дата". Реквізит "Рахунок" дозволяє запровадити рахунки, які потрібно ігнорувати і під час розрахунку (якщо першим запроваджено символ "-") чи рахунку за яким потрібно зробити розрахунок. Якщо реквізит не заповнений, то розрахунок буде виконано на всіх рахунках.

Програма сама присутня два реквізиту. Оператор може змінити їхній або відразу натиснути клавішу F2 до розрахунку.

Після натискання клавіші F2, на екрані з'явитися запит:

-----------------------------
|Зустрічні проводки врахувати ?|
| Так Ні |
-----------------------------

Цей запит означає чи потрібно брати до уваги проводки в яких рахунок й валютний рахунок кореспондент є рахунками з розгорнутим сальдо. Зазвичай такими проводками виправляють якісь помилки у цілому на кінцеве сальдо де вони впливають, тоді як оборот за період збільшується.

Після закінчення розрахунку програма повідомить імена файлів в які вивантажена роздруківка і запропонує меню що дозволяє переглянути, роздрукувати чи відредагувати файли.

Підготувати роздруківку сальдо за певним контрагенту.

Після входу у цей режим на екрані з'явитися запит:

-------------------------
|Введіть код контрагента|
|                       |
-------------------------

Якщо ви знаєте код контрагента, то вводите його й натисніть клавішу "Enter". Якщо ви і не знаєте коду, одразу натискаєте "Enter". Ви потрапите в режим "Вводу і коректуванню контрагентів" (дивися опис цього режиму). Знайдіть потрібного контрагента встановіть підсвічування рядки нею і натиснімо "Enter". Після цього екрані з'явитися меню:

-----------------------------
|Початкова дата.. |
|Кінцева дата... |
|Рахунок.....(,,)... |
-----------------------------
F2/+ розпочати розрахунок F10 вихід

Коли хочете щоб якоїсь державний кошт або кілька рахунків не увійшли до розрахунок то вказуєте їх. Зазвичай сальдо замовляють по всім банківських рахунках і у вищій рядку меню щось вводять. Після запуску початку розрахунку екрані з'явитися меню:

          -----------------------------
          |Зустрічні проводки врахувати ?|
          | Так Ні |
          -----------------------------

Це означає програма знати включати у розрахунок проводки між рахунками з розгорнутим сальдо чи ні. Стандартним режимом є режим "Так", тобто. з урахуванням зустрічних проводок. Програма виконає розрахунок і повідомить оператору у які файли вивантажені роздруківки. Після цього програма запропонує переглянути чи роздрукувати ці файли.

Роздрук документів для перерахування на карт-рахунку.

Цей режим дозволяє перерахувати командировочні чи гроші під матеріальну відповідальність на карт-рахунку до банку. Режим реалізований по вимогам до цій процедурі "Промінвест банку". Програма переглядає кредити зазначених рахунку також формує документи. Рахунки відповідно повинні мати розгорнутий сальдо.

Після входу у цей режим на екрані з'явитися меню:

-------------------------------
|Рахунок..........(,,)... |
|Дата конца..(д.м.г).. |
|Дата начала.(д.м.г).. |
-------------------------------
F1 допомогу F2/+ розрахувати F4 очистити F10 вихід

F1 : - допомогу;

F2 : - розпочати формування документів;

  • : - розпочати формування документів;

F4 : - очистить меню від введеної інформації;

F10 : - вихід

Програма сформує два файла. У першому список всім кому перераховуються гроші. Другий файл призначений для записи на дискету з наступної передачею цієї дискети разом із роздруківкою до банку.

Звіт по коментарям.

Цей режим дозволяє їм отримати зведений звіт за стандартними коментарям, список яких має бути попередньо введений в файл настройки роботи цього звіту.

Після входу у цей режим на екрані з'явитися меню:

-----------------------------
|Дата начала.(д.м.г).. |
|Дата конца..(д.м.г).. |
|Рахунок..........(,,)... |
-----------------------------
F1 допомога F2 розрахунок F4 очистити F5 настроювання F10 вихід

F1 : - допомогу

F2 : - розпочати розрахунок

F4 : - очистить меню від введеної інформації

F5 : - настроювання списку стандартних коментарів

F10 : - вихід

Пошук стандартного коментарія виконується у всій довжині рядки введеного коментарія в проведенні.

Розрахунок шахматки.

Цей режим дозволяє їм отримати шахматку з кожного списку рахунків введених оператором в файл настройки. Після входу у цей режим на екрані з'явитися меню:

---------------------------------------
|Дата початку (д.м.г).... |
|Дата кінця (д.м.г).... |
---------------------------------------
F1 допомогу F2/+/- розрахунок F4 очистити F5 настроювання F10 вихід

F1 : - допомогу;

F2 : - розпочати розрахунок;

  • : - розпочати розрахунок;

  • : - розрахунок у якому виключаються проводки між рахунками що у настроєчному списку рахунків;

F4 : - очистити меню від введенних даних;

F5 : - настроювання списку рахунків для розрахунку шахматки;

F10 : - вихід.

Розрахунок за списком дебетових і кредитових рахунків.

Цей режим дозволяє будь-яку період розрахувати шахматку по введених оператором списку дебетових і кредитових рахунків. Після входу в цей режим на екрані з'явитися меню:

---------------------------------------
|Дата початку (д.м.г).... |
|Дата кінця (д.м.г).... |
|Варіант розрахунку (,,)... |
---------------------------------------
F1 допомогу F2/+ розрахунок F4 очистити F5 настроювання F10 вихід

F1 : - допомогу;

F2 : - розпочати розрахунок;

  • : - розпочати розрахунок;

F4 : - очистити меню від введеної інформації;

F5 : - перехід у режим редагування файла з настройками для розрахунку;

F10 : - вихід.

Усі настройки при цьому розрахунку роблять у файлі настройки куди оператор потрапляє по натискання клавіші F5. У цьому вся файлі можна налаштувати будь-яке кількість варіантів розрахунку. Кожен варіант розрахунку має власний код який можна вказати й у реквізиті меню "Варіанти розрахунку". Якщо код варіанта розрахунку не введений, то програма зробить розрахунок за всі варіантів розрахунку які є у файлі.

Розрахунок розподілу адміністративних витрат за доходи.

Цей режим дозволяє їм отримати розрахунок затрат на карбованець отриманих доходів. Після входу у цей режим на екрані з'явитися меню:

---------------------------------------
|Дата початку (д.м.г).... |
|Дата кінця (д.м.г).... |
---------------------------------------
F1 допомогу F2/+ розрахунок F4 очистити F5 настроювання F10 вихід

F1 : - допомогу;

F2 : - розпочати розрахунок;

  • : - розпочати розрахунок;

F4 : - очистити меню від введеної інформації;

F5 : - перехід у режим редагування файла з настройками для розрахунку;

F10 : - вихід.

Усі настройки при цьому розрахунку роблять у файлі настройки куди оператор потрапляє по натискання клавіші F5. У цьому вся файлі налаштовується списоки рахунків прибутку і витрат. Після введення цих списків можна зробити розрахунок.

Меню "Фундаментальна обізнаність із файлами роздруківок".

Якщо оператор замовив, щоб програма йому зробила який-небудь звіт, цей звіт буде вивантажений в файл ім'я (імена) якого програма повідомить оператору, й появиться меню:

------------------------------------
|Вихід |
|Переглянути файл. |
|Роздрукувати на системному принтері.|
|Зберегти файли і. |
|Редаговані файла. | 
|Замінити ім'я принтера |
|Перегляд черги на печатку |
|Зняття з черги на печатку |
------------------------------------

Це меню дозволяє переглядати файли, роздруковувати їх на принтері, редагувати. Після виходу від цього режиму, файл загине. Якщо вже ви вийдете від цього меню скориставшись рядком "Зберегти файли і.", то файл буде збережено і це можете продовжити з нею роботу скориставшись режимом "Робота з файлами роздруківок", що у головному меню програми.

Після входу в режим "Фундаментальна обізнаність із файлами роздруківок" на екрані з'явитися меню:

----------------------------------
|Перегляд і редагування файла.|
|Роздрукувати файл. |
|Видалити файл. |
|Замінити трафарет імені файла. |
|Переглянути чергу на печатку. |
|Скасувати печатку файла. |
|Видалити всі файли. |
|Вихід. |
----------------------------------

У правій частині екрана з'явитися список файлів роздруківок, які знайшла програма. Якщо таких файлів немає, то ви не побачите повідомлення: Не знайдено жодного файла !

Це означає, що ваша програма не виявила жодного файла роздруківки.

Перші три пункту меню дозволяють працювати з файлами, що у правій частині екрана. Після вибору цих режимів підсвічування рядки з'являється у списку файлів і перемістивши в нужнай файл натиснімо "Enter".

За умовчанням програма шукає файли з кінцівкою lst. Таку кінцівку мають файли в котрі вивантажуються звіти підготовлені програмою. Коли хочете працювати з файлами мають іншу кінцівку, ви можете поставити її з допомогою режиму "Замінити трафарет імені файла".

Якщо ви хоч даєте команду роздрукувати файл, то операційна система відразу відправляє файл на принтер. Якщо файл має великий розмір чи принтер я не готовий до друку й інші оператори наказала роздрукувати свої файли, то програма вибудовує всі файли у чергу на печатку, що можна переглянути з допомогою режиму "Переглянути чергу на печатку".

Якщо ваша файл стоїть у черзі на печатку ви можете скасувати її печатка з допомогою режиму "Скасувати печатку файла". І тому треба переглянути чергу на печатку, і запам'ятати номер черги. Після вибору режиму "Скасувати печатку файла" на екрані з'явитися запит:

---------------------------
|Введіть номер роздруківки |
|                         |
---------------------------

Введіть запамятований вами номер черги на печатку, і натисніть "Enter". Якщо файл вже почав друкуватись на принтері, то треба її вимкнути, щоб очистився внутрішній буфер принтера.

З допомогою режиму "Видалити всі файли" ви можете видалити всі файли перебувають у списку файлів у правій частині екрана.

Меню "Видалити дані."

Після запуску цього режиму на екрані з'являється меню:

---------------------------------------
|Видалення проводок за обраний місяць.|
|Видалення проводок за обраний рік. |
|Вихід. |
---------------------------------------

Режим "Видалення проводок за обраний місяць." дозволяє видалити всі проводки за обраний місяць. Після входу у цей режим на екрані з'явитися запит:

Видалення всіх проводок на всіх рахунках протягом місяця.

--------------------
|Введіть дату (м.г)|
|                  |
--------------------
F10 вихід
        Вводите дату і натискаєте "Enter".

На екрані з'явитися запит:

         ----------------------------------------
         |Видалити проводки за м.г.? Ви абсолютно впевнені ?|
         | Так Ні |
         ----------------------------------------

Вибираєте "Так" і натискаєте "Enter".

Програма віддалить проводки за обраний оператором місяць, якщо що є у базі даних.

Режим "Видалення проводок за обраний рік" дозволяє видалити проводки за обраний оператором рік. Крім видалення проводок будуть віддалені і всі стартові сальдо початку року. Це довелося б коли ємність вінчестерів була маленька і потрібно було видалити стару інформацію у тому, щоб працювати далі.

Цим режимом також користуються після завершення роки, якщо виникла потреба кому-небудь рахунку з плану рахунків розгорнути сальдо. Потому, як річний звіт зроблено, роблять копію бази даних або на дискети або у інший каталог. Потім створюють стартові сальдо на всіх рахунках та знайоме всім контрагентам на рік із допомогою спеціальної програми, яка називається saldo. Перевіряють правильно чи створено сальдо. Для цього замовляють головну книжку перший місяць наступного. Якщо сальдо початку наступного одно сальдо наприкінці минулого року, то створення стартових сальдо наступного року виконано правильно.