Назва

chattr - змінює атрибути файла на файловій системі Лінукса ext2

Використання

chattr [ -RV ] [ -v версія ] [ стан ] файли...

Опис

chattr змінює атрибути другої розширеної (ext2) файлової системи Лінукса.

Стани позначаються сивольно +-=[ASacDdijsTtu].

Оператор +' додає певний атрибут до існуючих атрибутів файлу, тоді як-' прибирає; `=' спричинить до того що вказаний атрибут буде єдиним атрибутом, який файл матиме.

Літери `ASacdijsu' означають наступні атрибути файла:

А - не поновлювати atime час доступу
D - синхронне оновлення каталогів
S - синхронне оновлення (synchronous updates)
T - примусово на верху ієрархії файлів (top of hierarchy)
a - тільки для дозаписування (append)
c - стиснений (compressed)
d - архівування програмою dump заборонено (no dump)
i - тільки для зчитування (immutable)
j - запис у журнал/архівування даних (journalling)
s - забезпечене видалення (secure deletion)
u - унеможливити видалення (undeletable)

Ключі

-R : Рекурсивно поміняти атрибути каталогів і їхнього вмісту. Можливі символічні посилання буде ігноровано.

-V : вмикає докладний вивід chattr і друкує версію програми.

-v версія : Встановити номер версії/утворення файла.

Атрибути

Якщо файл із атрибутом `A' змінено, його запис atime залишиться тим самим. Це запобігає також зайвим операціям вводу/виводу на диску.

Файл із встановленим атрибутом `a' можна відкривати тільки для допису. Тільки root користувач може встановити або скасувати цей атрибут.

Файл із встановленим атрибутом `c' автоматично стискається на диску ядром системи. Читання з цього файла повертає нестиснені дані. Запис у цей файл стискає дані перед тим як зберегти їх на диску.

Коли каталог із встановленим атрибутом D' змінено, зміни записуються синхронно на диск; це це рівнозначно вживанню опціїdirsync' команди mount(8) лише для даного каталогу.

Файл із встановленим атрибутом `d' заборонено архівувати з допомогою програми ?dump(8).

Файл із встановленим атрибутом `i' неможливо змінити: його не можна видалити або перейменувати, неможливо створити посилання на цей файл, неможливо записати цей файл. Тільки користувач root може встановити або скасувати цей атрибут.

Після встановлення атрибуту `j', всі дані спочатку будуть записані до ext3 журналу до того записати їх до самого файлу якщо файлова система монтована з опціями "data=ordered" або "data=wrightback". Якщо файлова система була монтованою з опцією "data=journalled", тоді всі файлові дані й так записуються у журнал і цей атрибут не відіграє жодної ролі.

Під час видалення файлу з встановленим атрибутом `s', блоки цього файлу будуть обнулені і записані назад до диску.

Якщо змінено файл із встановленим атрибутом S', зміни буде записано синхронно на диск; це рівнозначно вживанню опціїsync' команди mount(8) лише для даного файлу.

Каталог із встановленим атрибутом `T' примусово буде верхом ієрархії директорій для Orlov розподілювача блоків (що використовується у системах з 2.5.46 ядрами і вище).

Файл із встановленим атрибутом `t' не матиме частину блоку наприкінці файла приєднаною до інших файлів (у випадку файлових систем що підтримують tail-merging). Це необхідно для таких аплікації як LILO що читають файлову систему напряму і не розуміють файлів із хвостовим долученням. Примітка: на даний момент ext3 і ext3 файлові системи не підтримують (хіба з дуже експериментальними латками) хвостове долучення.

Під час видалення файлу з встановленим атрибутом `u', вміст цього файлу буде збережено. Це дозволяє користувачеві попросити про відновлення файлу.

Атрибут `X' використовується у випадку експериментальних латок по стисненню щоб вказати що до необроблених даних стисненого файла можна дістатися безпосередньо. На даний момент цей атрибут не можна ні встановити ні скасувати chattr, зате його видно завдяки lsattr(1).

Атрибут `Z' використовується у випадку експериментальних латок по стисненню щоб вказати що стиснений файл засмічено. Цей атрибут не можна ні встановити ні скасувати chattr, зате його видно завдяки lsattr(1).

Автори

chattr було написано Remy Card Remy.Card@linux.org. На даний момент вона підтримується Theodore Ts'o tytso@alum.mit.edu.

Недоліки й обмеження

Атрибути c','s' іu' не завжди підтримуються ext2 та ext3 файловими системами у поточних основних Лінукс ядрах. Ці атрибути можуть бути втіленими у майбутніх версіях ext2 і ext3.

Опція `j' дійсна лише у файлових системах монтованих як ext3.

Опція `D' дійсна лише у Лінукс ядрах 2.5.19 і вище.

Доступність

chattr є частиною пакету e2fsprogs і можна знайти на http://e2fsprogs.sourceforge.net.

Дивіться також

lsattr(1)


Переклав українською Віталій Цибуляк vi@uatech.atspace.com