Встановлення

До того як ви зможете використовувати Slackware Linux, вам доведеться отримати його й інсталювати. Отримати Slackware легко - його можна купити або вільно завантажити з Інтернету. Інсталювати теж не складно, якщо ви володієте базовим знанням свого комп'ютера та не відмовитесь навчитися ще декільком речам.

Як отримати Slackware

Офіційні диски

Через Інтернет

Slackware Linux вільно доступний у мережі Інтернет. Офіційна майданчик проекту знаходиться за адресою http://www.slackware.com

Основний FTP : ftp://ftp.slackware.com/pub/slackware

Слід мати на увазі, що головний сервер FTP має обмежену пропускну здатність, тому користувачам рекомендуєтся використовувати найближчі до їхнього місцезнаходження дзеркала, список яких ви знайдете тут: http://www.slackware.com/getslack

Через Інтернет поштою

http://opensource.com.ua - тут можна придбати поштою як Slackware, так і інше програмне забезпечення.

Вимоги щодо устаткування

Для успішної інсталяції Slackware ваш компю'тер повинен задовілняти наступні мінімальні вимоги:

Таблиця 3-2. Вимоги щодо устаткування.
Процесор | 586
Пам'ять RAM | 32 МB
Дисковий простір | 1GB
Дисковод | 4x CD-ROM (4x швидкість)

Якщо ви володієте інсталяційним CD, вам очевидно не обов'язково мати дисковод для гнучких дисків (floppy drive). Якщо ж ні, тоді, звичайно, вам знадобиться дисковод для інсталяції з мережі (складніший спосіб). Мережна карта потрібна у випадку інсталяції з NFS (Network File System - мережна файлова система). (Подивіться розділ під назвою Мережна файлова система NFS для додаткової інформації.)

Рекомендований дисковий простір відповідає випадку мінімальної інсталяції обмеженого набору пакетів. Якщо ви збираєтесь здійснити повну інсталяцію, тоді вам знадобиться щонайменше 2GB дискового простору і додатковий простір для зберігання власних даних.

Набори програмних пакетів

Для спрощення Slackware історично поділяється на набори пакетів. Колись вони називались "наборами дисків", оскільки передбачали встановлення за допомогою гнучких дисків. На сьогодні розбиття на набори здійснюється головним чином для класифікації програм, включених у дистрибутив.

Наведемо короткий огляд наборів програмних пакетів.

A : Базова система. Включає набір програм, потрібний для мінімальної функціональності системи, текстовий редактор та набір комунікаційних програм.

AP : Різноманітні прикладні програми, які не вимагають системи X Window.

D : Програми, потрібні для розробки. Компілятори, налагоджувачі, інтерпретатори та сторінки посібника man.

E : Текстовий редактор ?GNU Emacs.

F : FAQ, HOWTO та інша різноманітна документація.

GNOME : Графічне середовище користувача ?GNOME.

K : Вихідні тексти ядра Linux.

KDE : Графічне середовище ?KDE.Середовище для ?X Window System, що має багато спільного із MacOS та Windows. Бібліотека Qt, потрібна для функціонування KDE.

KDEI : Інтернаціональні пакети для KDE.

L : Бібліотеки. Динамічно завантажувані бібліотеки, потрібні для функціонування багатьох програм.

N : Мережні програми. Демони, пошта, telnet, програми для переглядання новин тощо.

T : Система форматування документів ?teTeX.

TCL : Інтерпретатор ?TCL (Tool Command Language). Бібліотеки Тk, TclX та TkDesk.

X : Базова Система X Window.

XAP : Прикладні програми, які не є частиною базової системи X (наприклад Ghostscript та Netscape).

Y : ?BSD-ігри для текстового режиму.

Методи встановлення

За допомогою гнучких дисків

Якщо раніше Slackware можна було встановити виключно з гнучких дисків, то збільшення розмірів програмних пакетів змусило відмовитися від цього способу. Аж до версії 7.1 Slackware часткове встановлення за допомогою гнучких дисків ще підтримувалось. Можна було майже повністю встановити набори A та N, що забезпечувало базовою системою, з якої можна було встановити решту дистрибутиву. Якщо ви маєте намір інсталювати з гнучких дисків (як правило з причин архаїчності вашого ПК), ми би радили вибрати інший тип інсталяції або використати старшу версію, наприклад Slackware 4.0. Саме через це вона і надалі продовжує користуватися популярністю, так само як версія 7.0.

Зауважте, що гнучкі диски також порібні у випадку інсталяції з компактного диску з CD, з якого наможливо завантажитись - у рідкісних випадках, коли CD-ROM відмовляється визнати CD-диск завантажувальним, або з NFS-інсталяції.

З компактного диску

Якщо ви маєте інсталяційний компакт-диск, це значно спрощує інсталяцію. Якщо ні, вам доведеться завантажитись з гнучких дисків. Також якщо ви володієте нестандартним обладнанням, що робить проблематичним використання ядра що знаходиться на інсталяційному диску CD, вам також доведеться використати спеціалізовані гнучкі диски (Boot-дискетка).

Починаючи зі Slackware 8.1 було введено нову методу створення інсталяційних дисків, яка не завжди співпрацює з деякими чіпами BIOS (ця проблема існує і в інших дистрибутивах), в цьому випадку ми також радимо завантажуватись із Boot-дискетки.

У розділах 3.2.3 та Розділ 3.2.5 описано як створити Boot-дискетку в разі потреби.

Через NFS

NFS (Network File System) використовується в Unix для доступу до файлових систем з інших машин через мережу. NFS інсталяція дозволяє встановити Slackware з іншого Unix комп'ютера в вашій мережі. Машина, яка надасть вам доступ до своєї файлової системи, повинна бути зконфігурована для експортування деревовидної ієрархії файлів дистрибутиву Slackware для комп'ютера на якому відбудеться інсталяція. Це, звичайно, вимагає деякого знання NFS, яке ви можете здобути у Розділі 5.6.

NFS інсталяція також можлива через такі комунікаційні способи як PLIP (через паралельний порт), SLIP та PPP (але не через модем сполучення). Якщо у вас наявнa мережева картка, використовуйте її, оскільки встановлення операційної системи через паралельний порт може зайняти досить багато часу.

Завантажувальні гнучкі диски

Завантажувальні гнучкі диски містять стиснутий образ ядра, яке використовується для контролю над устаткуванням під час інсталяції. Образи для гнучких дисків знаходяться у каталозі bootdisks/ ієрархії файлів дистрибутиву.

Існує коло 16-и образів для різних цілей. Повний список з описом ви знайдете у тому самому каталозі bootdisk, у файлі README.TXT. Більшість, тим не менш, потребують лише образ bare.i (для IDE устаткування), або scsi.i (для SCSI дисків).

Дивіться Розділ 3.2.6 для інструкцій по запису образів на гнучкий диск.

Після завантаження з гнучкого диску від вас вимагатиметься вставити рут диск (root disk).

Зауважте, що завантаження з гнучких дисків використовується лише в специфічних випадках, тому цей розділ (а також наступний) можливо пропустити у випадку стандартного обладнання.

Root disk

Root-диск вміщає програму-встановлювач setup та файлову систему що використовується під час інсталяції. Образи root-дисків знаходяться у каталозі rootdisks ієрархії файлів дистрибутиву. У випадку використання root-дисків, необхідними є образи install.1 та install.2. Тут ви також можете знайти файли network.dsk, rescue.dsk та sbootmgr.dsk. README.TXT також там присутній.

Додаткові диски

Додаткові диски використовуються в випадку інсталяції через NFS, або інсталяції на систему з пристроями PCMCIA. Додаткові диски також знаходяться у каталозі rootdisk під назвою network.dsk та pcmcia.dsk. Недавно до них також було додано rescue.dsk та sbootmgr.dsk. rescue.dsk, це невеликий образ що займає лише 4MB RAM пам'яті. На ньому містяться деякі базові мережеві знаряддя та редактор vi для швидких правок на розладнаних системах. Диск sbootmgr.dsk використовується для завантаження інших носіїв. Так само можна завантажитись з цього диску якщо ваш дисковод CD-ROM не хоче розпізнавати завантажувальний CD Slackware. Він спитає вас, який саме пристрій завантажити. Це є легким способом обійти деякі BIOS-и, що погано поводяться.

Root-диск підкаже вам стосовно необхідності додаткових дисків після завантаження.

Створення дисків

Гнучких дисків

Якщо ви вибрали певний завантажувальний образ, вам необхідно буде скопіювати його на гнучкий диск. Цей процес дещо відрізняється в залежності від операційної системи яку ви використовуєте. Якщо у вас вже є Linux (або практично будь-яка інша Unix-подібна система), вам потрібно буде використати команду dd(1). Приміром, якщо bare.i це образ і гнучкий диск у вас знаходиться під назвою /dev/fd0, командою запису буде:

# dd if=bare.i of=/dev/fd0

Якщо ви використовуєте операційну систему від Microsoft, можете використати програму RAWRITE.EXE, яка включена в файли дистрибутиву і знаходиться у тому самому каталозі bootdisks. Знову ж таки, припустивши що образом є bare.i і назва дисководу є A, відкрийте DOS командну рядок і введіть:

C:\ rawrite a: bare.i

Компактних дисків

Якщо ви завантажили з Інтернету або самі створили ISO-образ Slackware, можливо вам цікаво буде дізнатися, як записати на компактний диск. Для цього вам, звичайно, знадобиться дисковод із можливістю запису, відомий як CD-RW (CD-ReWritable) і, принаймні, один чистий диск CD-RW.

У Віндовс-світі існує велика кількість програм для запису на компактні диски, як комерційних так і вільних. Ми не будемо розглядати їх тут. Якщо ви володієте однією з них,- дуже добре. Проконсультуйте документацію до вашої програми щодо запису ISO-образів. Доволі розповсюдженою помилкою є запис образів ISO як звичайних даних, що унеможливлює завантаження з такого диску.

Поширеною вільною програмою для Юніксів і DOS є cdrtools (http://cdrecord.berlios.de). Це досить якісна програма, яка запускається з командного рядка (для Віндовса також існує графічна оболонка, але вона, справді, не обов'язкова). Саме цю програму ми використаємо як приклад.

Програма cdrecord, яка в ходить в набір cdrtools, працює дуже схоже як у DOS, так і на командному рядку Лінукса. Іноді може виникнути необхідність вказувати повний шлях до команди або ISO-образу. В наведених нижче прикладах припускається, що ви знаходитесь у тій самій директорії що й ваш ISО-образ.

Як правило, спочатку необхідно взнати який саме пристрій cdrecord бачить як записуючий. Для цього виконується команда

# cdrecord -scanbus

Якщо ви побачите щось на зразок

scsibus0:
        0,0,0     0) 'SONY    ' 'CD-RW  CRX210E1 ' '2YS1' Removable CD-ROM
        0,1,0     1) *
        0,2,0     2) *
        0,3,0     3) *
        0,4,0     4) *
        0,5,0     5) *

то у вас все гаразд. У цьому випадку пристрій під номером 0,0,0 відповідає нашому записуючому дисководу. Саме 0,0,0 ми вкажемо як параметр опції dev.

У DOS або Юнікс-подібних системах запис за допомогою cdrecord здійснюється наступною командою:

# cdrecord -v speed=5 dev=0,0,0 -data Slackware-10.1.iso

Останнє займе декілька хвилин. По закінченню запису, ви отримаєте інсталяційний компактний диск Slackware.

Розбиття на розділи

Після завантаження з носія який ви вибрали, вам потрібно буде розбити твердий диск на розділи. Розділ диску - це там де буде створена файлова система Linux і інстальовано Slackware. Ми радимо щонайменше створити два розділи: один для вашої кореневої файлової системи (/) і ще один для свопу.

Отже, по завантаженню ви побачите реєстраційне запрошення (login prompt). Зареєструйтесь як root (гасло не потрібне наразі). Після отримання підказки оболонки (prompt), запустіть або ?cfdisk(8) або ?fdisk(8). Програма cfdisk надає зручніший для користувача інтерфейс ніж звичайна fdisk, але в першій відсутні деякі складніші можливості. Ми розглянемо fdisk.

Щоб запустити fdisk або cfdisk, нам необхідно знати який саме диск ми хочемо використати для розбиття. У Linux-системах тверді диски не позначаються літерами, це просто назви файлів. Так головний диск на першій IDE шині (primary master) буде мати назву /dev/hda (hda файл у /dev каталозі), тоді як другорядний диск на першій IDE шині (primary slave) має назву /dev/hdb і.т.д.
SCSI диски підлягають тій самій системі, тільки мають форму /dev/sdX, де X може бути "a", "b", "c", і.т.д. Для розбиття першого диску на першій IDE шині введіть:

# fdisk /dev/hda

Як і багато інших програм Unix, fdisk надає вам підказку (prompt). Перше що вам слідує зробить, це ознайомитись із вашими теперішніми розділами. Введіть p (скорочено від "print"):

Command (m for help): p

Це виведе різноманітну інформацію про розділи на hda:

Disk /dev/hda: 255 heads, 63 sectors, 7297 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 bytes

   Device     Boot    Start   End    Blocks     Id  System
  /dev/hda1   *       1       7297   58613121   b   Win95 FAT32

Багато користувачів вибирають вільний твердий диск для інсталяції, видаляють розділи що там знаходяться і створюють розділи Linux.

ЗБЕРЕЖІТЬ БУДЬ-ЯКУ ВАЖЛИВУ ІНФОРМАЦІЮ ПЕРЕД РОЗБИТТЯМ ДИСКУ. Не існує легкого способу відновлення даних після знищення розділу, тож якщо якісь важливі файли знаходяться на диску який ви збираєтесь розбити, зробіть копію цих файлів.

Переглядаючи таблицю із інформацією про розділи, ви побачите порядкові номери розділів, їх розмір і тип файлової системи. Існує ще додаткова інформація крім наведеної, але на даному етапі це вас не повинно хвилювати. Ми видалимо всі розділи і створимо нові. Введіть d (скорочено від "delete"):

Command (m for help): d
Partition number (1-4): 1

Цей процес ми повинні повторити для кожного розділу. Після усунення розділів, ми готові створити нові, які будуть містити нашу інсталяцію Лінукса. Ми вирішили створити один розділ для / і ще один для свопу. Це мінімальна кількість розділів і найпростіша схема розбиття. Звичайно, якщо у вас вже є деякий досвід роботи з Unix, ви можете вибрати складнішу схему із окремим розділом для /, /usr, /home та /var. Але поки що створимо наш перший розділ за допомогою команди n (скорочене "new"):

Command (m for help): n
Command action
   e   extended
   p   primary partition (1-4)
p
Partition number (1-4): 1
First cylinder (0-1060, default 0):0
Last cylinder or +size or +sizeM or +sizeK (0-1060, default 1060): +64M

Ви повинні впевнитись що ви створили первинний розділ (primary partition). В прикладі наведеному вище новоутворений розділ буде нашим свопом на початку диску, починаючи з циліндра 0. Його розмір - 64MB, який ми вказали як +64. В залежності від кількості вашої RAM-пам'яті, ваш розмір свопу може відрізнятися від наведеного тут. Як правило, свопу відводиться кількість RAM-пам'яті помноженої на два, так, приміром, якщо у вас 64MB RAM, то свопу варто виділити 128MB, якщо пам'яті 128MB, то 252MB відповідно, і.т.д.

Наступним нашим кроком буде створити розділ під номером 2, що візьме початок з першого ж вільного циліндру і простягнеться аж до кінця диску:

Command (m for help): n
Command action
   e   extended
   p   primary partition (1-4)
p
Partition number (1-4): 2
First cylinder (124-1060, default 124): 124
Last cylinder or +size or +sizeM or +sizeK (124-1060, default 1060): 1060

Можете ввести p, щоб впевнитись, що ми створили два розділи на диску.

Тепер залишається поправити типи файлових систем наших розділів. Притисніть l (англійська "л", скорочення від "list") для списку всіх можливих файлових систем. Нас в даному випадку цікавить 82 для свопу. Введіть t (скорочення від "type"), виберіть перший розділ, введіть 82. Те саме можна зробити і для другого розділу, але із значенням 83, хоч це й не обов'язково. Можете ще раз перевірити командою p, що у ваз все гаразд з розділами, якщо так, тоді введіть w для запису вашої таблиці розділів на диск, одночасно це завершить fdisk.

Програма setup

Після створення розділів і виходу із fdisk програми ви отримаєте звичайну підказку (prompt). Наступним кроком буде запустити setup програму. Просто введіть setup, що виведе на екран меню опцій для встановлення Slackware.

 +---------------------------------------------------------------------+
 |                  Slackware Linux Setup (version 9.1.0)              |
 |  Welcome to Slackware Linux Setup.                                  |
 |  Select an option below using the UP/DOWN keys and SPACE or ENTER.  |
 |  Alternate keys may also be used: '+', '-', and TAB.                |
 |  +---------------------------------------------------------------+  |
 |  | HELP          Прочитайте довідку по Slackware Setup           |  |
 |  | KEYMAP        Налаштуйте свою клавіатуру                      |  |
 |  | ADDSWAP       Виберіть свій своп розділ                       |  |
 |  | TARGET        Виберіть розділи для інсталяції Slackware       |  |
 |  | SOURCE        Виберіть носій що утримує пакети до інсталяції  |  |
 |  | SELECT        Виберіть категорії пакетів до інсталяції        |  |
 |  | INSTALL       Інсталюйте вибрані вами пакети                  |  |
 |  | CONFIGURE     Конфігурація вашої Linux системи                |  |
 |  | EXIT          Завершення Slackware Setup                      |  |
 |  +---------------------------------------------------------------+  |
 |                  <  OK  >                <Cancel>                   |
 |                                                                     |
 +---------------------------------------------------------------------+

Як правило процес встановлення складається з проходження всіх пунктів setup програми у тому порядку у якому вони перечисленні. Ви вільні, звичайно, спробувати поміняти порядок, але це часом може призвести до збою, в такому разі буває необхідно вийти з setup і перезапустити його. Пункти з меню можна вибирати з допомогою стрілок уверх і вниз, OK та Cancel - за допомогою Tab і правої та лівої стрілок на клавіатурі. Альтернативно, можна використовувати літери що відповідають підсвіченим червоним на меню, так A нас зразу перенесе до ADDSWAP. Деякі опції вимагають позначки, так [ ] можна позначити за допомогою важеля пробілу, щоб виглядало як [X].

Звичайно, все це описано у HELP секції setup.

HELP

Якщо це перший раз як ви встановлюєте Slackware, можливо вам захочеться оглянути довідку з HELP меню. Там ви знайдете короткий опис кожної частини setup, так само як і стислу інструкцію проходження всієї інсталяції.

 +---------------------------------------------------------------------+
 |                    Slaclware Setup Help                             |
 |  Slaclware Linux Help                                               |
 |  First, a little help on help. Whenever you encounter a text        |
 |  viewer like this during the installation, you can move around      |
 |  with these commands:                                               |
 |                                                                     |
 |  PGDN/SPACE         - Переміститися вниз на одну сторінку           |
 |  PGUP/'b'           - Переміститися вверх на одну сторінку          |
 |  ENTER/DOWN/'j'     - Переміститися вниз на одну лінію              |
 |  LEFT/'h'           - Зсунутись вліво                               |
 |  RIGHT/'l'          - Зсунутись вправо                              |
 |  '0'                - Переміститися на початок лінії                |
 |  HOME/'g'           - Переміститися на початок файла                |
 |  END/'G'            - Переміститися у кінець файла                  |
 |  '/'                - Поступальний пошук                            |
 |                                                             (  6%)  |
 |                              <  OK  >                               |
 |                                                                     |
 +---------------------------------------------------------------------+

KEYMAP

Якщо вам необхідна схема розміщення клавіш відмінна від US "qwerty", це саме та секція, де ви можете поміняти її. Це меню пропонує вибрати із певної кількості альтернативних схем.

 +-------------------------------------------------------+
 |               KEYBOARD MAP SELECTION                  |
 |  You may select one of the following keyboard maps.   |
 |  If you do not select a keyboard map, 'us.map' (the   |
 |  US keyboard map) is the default. Use the UP/DOWN     |
 |  arrow keys and PageUP/PageDown to scroll through     |
 |  the whole list of choises.                           |
 |  +-------------------------------------------------+  |
 |  |            qwerty/us.map                        |  |
 |  |            azerty/azerty.map                    |  |
 |  |            azerty/be-latin1.map                 |  |
 |  |            azerty/fr-latin1.map                 |  |
 |  |            azerty/fr-latin9.map                 |  |
 |  |            azerty/fr-pc.map                     |  |
 |  |            azerty/fr.map                        |  |
 |  |            azerty/wangbe.map                    |  |
 |  |            azerty/wangbe2.map                   |  |
 |  |            dvorak/ANSI-dvorak.map               |  |
 |  |            dvorak/dvorak-l.map                  |  |
 |  +------------(+)----------------------------------+  |
 |               <  OK  >          <Cancel>              |
 |                                                       |
 +-------------------------------------------------------+

ADDSWAP

У Розділі 3.3 ми проходили як створювати своп розділ на твердому диску. На цьому етапі вам необхідно включити своп. ADDSWAP секція виявить який з розділів на диску своп і включить його (тобто виконається команда swapon(8)).

 +--------------------------------------------------------------------+
 |                    SWAP SPACE DETECTED                             |
 |  Slackware Setup has detected a swap partition:                    |
 |                                                                    |
 |  Device     Boot    Start     End     Blocks    Id    System       |
 |  /dev/hda4          4801      4865    522112+   82    Linux Swap   |
 |                                                                    |
 |  Do you wish to install this as your swap partition?               |
 |                                                                    |
 |                 < Yes >               < No  >                      |
 |                                                                    |
 +--------------------------------------------------------------------+

TARGET

 +--------------------------------------------------------------------+
 |            Select Linux Installation partition:                    |
 |  Please select a partition from the following list to use for      |
 |  your root (/) Linux partition.                                    |
 |  +--------------------------------------------------------------+  |
 |  |  /dev/hda3    Linux 21454807K                                |  |
 |  |  ----         (done adding partitions, continue with setup)  |  |
 |  |  ----         (done adding partitions, continue with setup)  |  |                      
 |  |  ----         (done adding partitions, continue with setup)  |  |                      
 |  +--(+)---------------------------------------------------------+  |
 |                <Select>                <Continue>                  |    
 |                                                                    |
 +--------------------------------------------------------------------+

TARGET означає інші (не своп) розділи диску які буде відформатовано і вказано як пункти монтування. Ця секція перелічить список розділів на диску. Стосовно кожного розділу у вас є вибір чи відформатувати його чи ні. Саме в цьому пункті треба бути уважним у випадку якщо у вас є додаткові розділи які вам хочеться зберегти не відформатованими. В залежності від ядра яке ви збираєтесь використовувати, ви можете вибрати між reiserfs (за замовчуванням), ext3, ext2, jfs та xfs файловими системами. Більшість вибере або reiserfs або ext3. Скоро, дуже можливо, з'явиться також додаткова reiserfs4 опція.

Першим що вам слідує зробить, це вибрати розділ що втримуватиме вашу / (кореневу, root) ієрархію файлів. Після чого, у випадку, якщо ви розбили диск на більше розділів, ви можете додати інші пункти монтування, такі як /usr, /var, /home і.т.д.

SOURCE

Ця секція, це там де ви повинні вказати носій де знаходяться пакети які буде встановлено на жорсткий диск. Ви можете вибрати між CD-ROM, NFS або монтованого розділу диску.

  +-------------------------------------------------------------------+
  |                     SOURCE MEDIA SELECTION                        |
  |  +-------------------------------------------------------------+  |
  |  |        1   Інсталювати з Slackware CD або DVD               |  |
  |  |        2   Інсталювати з розділу твердого диску             |  |
  |  |        3   Інсталювати через NFS (Network File System)      |  |
  |  |        4   Інсталювати з попередньо монтованого каталогу    |  |
  |  +-------------------------------------------------------------+  |
  |                <  OK  >                <Cancel>                   |
  |                                                                   |
  +-------------------------------------------------------------------+

CD-ROM або DVD вибір дозволяє встановити Slackware із компактного диску. Він запропонує автоматично перевірити на якому CD-ROM дисководі знаходяться пакети Slackware, також ви можете вручну вписати шлях до дисководу з інсталяцією. Впевніться що диск знаходиться у дисководі перед тим як вибрати цю опцію.

NFS опція спитає вас надати інформацію стосовно вашої мережі і NFS сервера. NFS сервер повинен бути попередньо налагоджено. Зауважте що ви не в змозі використовувати назви хостів, лише IP адреси для вашої машини та NFS сервера (розв'язувач сітьових імен відсутній). Ця опція передбачає що ви до цього використали network.dsk гнучкий диск щоб уможливити вашу сітьову картку.

Інсталяція з розділу твердого диску або з попередньо монтованого каталогу додає гнучкості у вибору джерела де можуть знаходитись пакети. Це опція включає такі можливості як Jaz диски, NFS змонтовані через PLIP файлові системи, FAT файлові системи. Для цього іноді необхідно монтувати джерело інсталяції перед тим як запускати setup. Якщо файлова система змонтована, в setup вам лише залишається вказати шлях до каталогу з Slackware пакетами.

SELECT

Опція SELECT дозволяє вибрати серед категорій програм які ви збираєтесь встановити. Ми вже описали ці категорії у Розділі 3.2.1. Майте на увазі, що A набір являється обов'язковим для того щоб отримати робочу базову систему.

  +---------------------------------------------------------------------------+
  |                     PACKAGE SERIES SELECTION                              |
  |  Now it's time to select which general categories of software to install  |
  |  on your system. Use spacebar to select or unselect the software          |
  |  you wish to install. You can use the up and down arrows to see all the   |
  |  possible choices. Recommended choices have been preselected. Press the   |
  |  ENTER key when you are finished.                                         |
  |  +---------------------------------------------------------------------+  |
  |  |  [X] A      Базова Linux система                                    |  |
  |  |  [X] AP     Різноманітні аплікації що не вимагають X сервера        |  |
  |  |  [X] D      Програми для розробників (C, C++, Lisp, Perl, і.т.д.)   |  |
  |  |  [X] E      GNU Emacs редактор                                      |  |
  |  |  [X] F      ЧАПи і ЯКЦЕ документація                                |  |
  |  |  [X] GNOME  GNOME графічне середовище                               |  |
  |  |  [X] K      Вихідний код Linux ядра                                 |  |
  |  |  [X] KDE    Qt та KDE графічне середовище для X                     |  |
  |  |  [ ] KDEI   Інтернаціональна підтримка для KDE                      |  |
  |  +---(+)---------------------------------------------------------------+  |
  |                   <  OK  >                   <Cancel>                     |
  |                                                                           |
  +---------------------------------------------------------------------------+

INSTALL

Цей етап дозволить вам вибрати індивідуальні пакети із наборів перечислених у SELECT що будуть інстальовані. Якщо у попередньому етапі ви не вибрали жодного набору, вам перенаправлять назад. Цей етап надасть вам шість різноманітних способів вибору встановлюваних пакетів: full (усі пакети), newbie (новачок), menu (з використанням меню), expert (для фахівців), custom (індивідуальний метод) і tag path.

  +-------------------------------------------------------------------------+
  |                        SELECT PROMPTING MODE                            |
  |  Now you must select the type of prompts you'd like to see during the   |
  |  installation process.  If you have the drive space, the 'full'         |
  |  option is quick, easy, and by far the most follproof choice. The       |
  |  'newbie' mode provides the most information but it is more             |
  |  time-comsuming (presenting the packages one by one) than the           |
  |  menu-based choices. Otherwise, you can pick the packages from menus    |
  |  using 'expert' or 'menu' mode. Which type of prompting would you       |
  |  like to use?                                                           |
  |  +-------------------------------------------------------------------+  |
  |  | full    Інсталювати все (майже 2 GB програмного забезпечення)     |  |
  |  | newbie  Питати стосовно кожного окремого пакета                   |  |
  |  | menu    Вибір груп пакетів із інтерактивного меню                 |  |
  |  | exppert Вибір індивідуальних пакетів із інтерактивного меню       |  |
  |  | custom  Використання власних файлів-дескрипторів                  |  |
  |  | tagpath Використання власних файлів-дескрипторів у каталогах      |  |
  |  | help    Довідка по використанню цього меню                        |  |
  |  +-------------------------------------------------------------------+  |
  |                   <  OK  >                  <Cancel>                    |
  |                                                                         |
  +-------------------------------------------------------------------------+

Опція full встановить кожний пакет з наборів що ви вибрали у SELECT секції, без додаткових запитань. Це найлегший і найшвидший інсталяційний метод. Звичайно, ця опція також забере найбільше простору твердого диску.

Наступною опцією є newbie. Цей спосіб проходить по черзі через всі окремі пакети у всіх наборах, надаючи вибір встановити пакет (Yes), не встановлювати його (No), або перейти до наступного набору (Skip). На додаток ця опція включає додаткову інформацію про кожний пакет, таку як його розмір, короткий опис і чи являється він обов'язковим, необов'язковим чи бажаним. Не дивлячись на те що цей спосіб називається "newbie", і що він забирає найбільше часу для встановлення, не помилюся, якщо скажу що це найпопулярніший спосіб, частково завдяки тому що дозволяє освіжити в пам'яті деякі забуті Linux програми та бібліотеки.

Menu, є свого роду вдосконаленою версією опції newbie. Для кожного набору буде виведене меню, з якого ви можете видалити пакети які вам не потрібні. Необхідні пакети в меню не відображені.

Для досвідченіших користувачів існує опція expert. Це дозволяє вам повністю контролювати які саме пакети будуть встановлені. Ви навіть можете скасувати пакети які абсолютно необхідні, що скоріше за все призведе до непридатної до вжитку системи. З другого боку, це надає вам абсолютний контроль над тим що ввійде в систему. Ми не радимо цей спосіб новим користувачам, не знайомим з усіма взаємозалежностями Linux системи.

Останні опції, custom i tag path, також лише для досвідчених. Ці опції дозволяють вам встановити опираючись на власні файли-дескриптори які ви створили у ієрархії файлів дистрибутиву. Це зручно для швидкої інсталяції на великій кількості машин. Для додаткової інформації про файли-дескриптори загляньте у Розділ 18.4.

Після вибору способу встановлення, залишається лише слідувати низці інструкцій що буде з'являтися на екрані.

CONFIGURE

Ця секція дозволяє вам здійснити базову системну конфігурацію після встановлення пакетів. В залежності від програм які ви вибрали, опції тут можуть змінюватись.

Вибір ядра

Тут вам необхідно вибрати робоче ядро системи. Ви можете його встановити з того самого компактного диску з якого ви встановили програмні пакети, або з попередньо приготованого гнучкого диску. Якщо ви виберете опцію skip, це залишить стандартне ядро яке приходить з набором A.

 +------------------------------------------------------------------------+
 |                       INSTALL LINUX KERNEL                             |
 |  In order for your system to boot correctly, a kernel must be          |
 |  installed. If you made it this far using the installation             |
 |  bootdisk's kernel, you should probably install it as your system      |
 |  kernel (/boot/vmlinuz).  If you're sure you know what you're doing,   |
 |  you can also install your choice of kernels from the Slackware CD,    |
 |  or a kernel from a floppy disk. You can also skip this menu, using    |
 |  whatever kernel has been installed already (such as generic kernel    |
 |  from the A series). Which option qould you like?                      |
 |  +------------------------------------------------------------------+  |
 |  |  bootdisk  Використати ядро з даного завантажувального диску     |  |
 |  |  cdrom     Використати ядро з Slackware CD                       |  |
 |  |  floppy    Інсталювати zimage або bzimage з DOS гнучкого диску   |  |
 |  |  skip      Пропустити це меню (використати ядро за замовчуванням)|  |
 |  +------------------------------------------------------------------+  |
 |                 <  OK  >                    <Cancel>                   |
 |                                                                        |
 +------------------------------------------------------------------------+

Завантажувальний диск

Створення завантажувального гнучкого диску на майбутнє, напевне, буде непоганою ідеєю. Вам надасться опція відформатувати диск і записати один з двох типів завантажувальних образів. Перший тип, simple, просто копіює ядро до гнучкого диску. Другий - lilo, більш гнучкий і рекомeндований тип, який створить вам LILO завантажувальний диск (загляньте у Розділ 7.1 для додаткової інформації щодо LILO). Звичайно, ви також можете вибрати опцію continue, якщо не бажаєте створити диск на даному етапі.

  +---------------------------------------------------------------------+
  |                          MAKE BOOTDISK                              |
  |  It is highly recommended that you make a bootdisk (or two) for     |
  |  your system at this time. Please insert a floppy disk (formated    |
  |  or unformatted) and press ENTER to create a bootdisk.              |
  |                                                                     |
  |  The existing contents of the floppy disk will be erased.           |
  |  +---------------------------------------------------------------+  |
  |  |   Create   Створити Linux завантажувальний диск на /dev/fd0   |  |
  |  |   Skip     Пропустити створення завантажувального диску       |  |
  |  +---------------------------------------------------------------+  |
  |                  <Create>             < Skip >                      |
  |                                                                     |
  +---------------------------------------------------------------------+

Модем

В цій секції ви повинні надати інформацію про ваш модем, якщо він в наявності і на якому саме серійному порту він знаходиться. Як підказка, в випадку зовнішніх модемів, скоріше за все слід вибрати /dev/ttyS0 (COM1 у DOS-і), тоді як внутрішні PCI модеми знаходяться на /dev/ttyS4. Ви завжди можете поміняти назву девайсу для вашого модема, створивши нове символічне посилання, наприклад ls -sf /dev/ttyS1 /dev/modem пізніше.

  +--------------------------------------------------------------------+
  |                        MODEM CONFIGURATION                         |
  |  This part of the configuration process will create a /dev/modem   |
  |  link pointing to the callout device (ttyS0, ttyS1, ttyS2, ttyS3)  |
  |  representing your default modem. You can change this link later   |
  |  if you move your modem to a different port. If your modem is a    |
  |  PCI card, it will probably use /dev/ttyS4 or higher. Please       |
  |  select the callout device which you would like to use for your    |
  |  modem:                                                            |
  |  +--------------------------------------------------------------+  |
  |  |     no modem      не створювати /dev/modem посилання         |  |
  |  |     /dev/ttyS0    (COM1: у DOS)                              |  |
  |  |     /dev/ttyS1    (COM2: у DOS)                              |  |
  |  |     /dev/ttyS2    (COM3: у DOS)                              |  |
  |  |     /dev/ttyS3    (COM4: у DOS)                              |  |
  |  |     /dev/ttyS4    PCI модем                                  |  |
  |  |     /dev/ttyS5    PCI модем                                  |  |
  |  +------(+)-----------------------------------------------------+  |
  |                <  OK  >                 <Cancel>                   |
  |                                                                    |
  +--------------------------------------------------------------------+

Наступні секції можуть не з'явитись у вас, в залежності від того що саме ви встановили.

Вибір часового поясу

Вибір часового поясу доволі прямолінійний. Перемістіться вниз до країни/зони і притисніть Enter.

  +--------------------------------------------------------+
  |                 TIMEZONE CONFIGURATION                 |
  |  Please select one of the following timezones          |
  |  for your machine:                                     |
  |  +--------------------------------------------------+  |
  |  |      US/Alaska                                   |  |
  |  |      US/Aleutian                                 |  |
  |  |      US/Arizona                                  |  |
  |  |      US/Central                                  |  |
  |  |      US/East-Indiana                             |  |
  |  +---(+)--------------------------------------------+  |
  |             <  OK  >           <Cancel>                |
  |                                                        |
  +--------------------------------------------------------+

Ви завжди можете поміняти часову зону пізніше, якщо зміните символічне посилання /etc/localtime.

Вибір мишки

У цій секції необхідно вибрати тип мишки яку ви використовуєте і чи бажаєте ви запустити ?gpm(8) консольну підтримку мишки під час завантаження системи.

  +--------------------------------------------------------------------------+
  |                     MOUSE CONFIGURATION                                  |
  |  This part of the configuration process will create a /dev/mouse link    |
  |  pointing to your default mouse device. You can change the /dev/mouse    |
  |  link later if the mouse doesn't work, or if you switch to a different   |
  |  type of pointing device. We will also use the information about the     |
  |  mouse to set the correct protocol for gpm, the Linux mouse server.      |
  |  Please select a mouse type from the list below:                         |
  |  +--------------------------------------------------------------------+  |
  |  |   ps2     мишка на PS/2 порту (більшість комп'ютерів і лаптопів)   |  |
  |  |   imps2   Microsoft PS/2 Intellimouse                              |  |
  |  |   bare    2-кнопкова серійна мишка сумісна з Microsoft             |  |
  |  |   ms      3-кнопкова серійна мишка сумісна з Microsoft             |  |
  |  |   mman    Logitech MouseMan серійна мишка і подібні                |  |
  |  |   msc     MouseSystem (більшість 3-кнопкових серійних мишок)       |  |
  |  |   pnp     Plug and Play (серійні мишки не сумісні з ms)            |  |
  |  |   usb     USB мишка                                                |  |
  |  +----(+)-------------------------------------------------------------+  |
  |                   <  OK  >                  <Cancel>                     |
  |                                                                          |
  +--------------------------------------------------------------------------+

Час локального комп'ютера

В цій секції потрібно вказати чи час у вашому комп'ютері наставлено за Універсальним Узгодженим часом (UTC або GMT). У більшості комп'ютерів - ні.

  +------------------------------------------------------------+
  |             HARDWARE CLOCK SET TO UTC?                     |
  |  Is the hardware clock set to Coordinated Universal Time   |
  |  (UTC/GMT)? If it is, select YES here. If the hardware     |
  |  clock is set to current local time (this is how most      |
  |  PCs are set up), then say NO here. If you are not sure    |
  |  what this is, you should prabably answer NO here.         |
  |  +------------------------------------------------------+  |
  |  |    NO   Час наставлено за місцевим часом             |  |
  |  |    YES  Час наставлено за UTC                        |  |
  |  +------------------------------------------------------+  |
  |           <  OK  >                   <Cancel>              |
  |                                                            |
  +------------------------------------------------------------+

Вибір шрифту консолі

Ця секція дозволяє вам вибрати штифт для консолі.

  +-----------------------------------------------------------------+
  |                   SELECT A SCREEN FONT                          |
  |  Select one of the following custom fonts. If you decide you    |
  |  like it, you can make it your new default screen font. You'll  |
  |  be able to try as many of these as you like.                   |
  |  +-----------------------------------------------------------+  |
  |  |                161.cp.gz  -16                             |  |
  |  |                162.cp.gz  -16                             |  |
  |  |                163.cp.gz  -16                             |  |
  |  |                164.cp.gz  -16                             |  |
  |  |                165.cp.gz  -16                             |  |
  |  |                737.cp.gz  -16                             |  |
  |  |                880.cp.gz  -16                             |  |
  |  |                928.cp.gz  -16                             |  |
  |  |                972.cp.gz  -16                             |  |
  |  |                Agafari-12.psfu.gz                         |  |
  |  |                Agafari-14.psfu.gz                         |  |
  |  |                Agafari-16.psfu.gz                         |  |
  |  +-----------------(+)---------------------------------------+  |
  |                <  OK  >                <Cancel>                 |
  |                                                                 |
  +-----------------------------------------------------------------+

LILO

В цій секції вам надається можливість встановити LILO програму управління завантаженням. (Загляніть у Розділ 7.1 для додаткових деталей про LInux LOader).

  +--------------------------------------------------------------------+
  |                            INSTALL LILO                            |
  |  LILO (Linux Loader) is a generic boot loader. There is a simple   |
  |  installation which tries to automatically set LILO to boot        |
  |  Linux (also DOS/Windows if found). For more advanced users,       |
  |  the expert option offers more control over the installation       |
  |  process. Since LILO does not work in all cases (and can damage    |
  |  partitions if incorrectly installed), there's the third (safe)    |
  |  option, which is to skip installing LILO for now. You can         |
  |  always install it later with the 'liloconfig' command. Which      |
  |  option would you like?                                            |
  |  +--------------------------------------------------------------+  |
  |  |       simple    Спробувати встановити LILO автоматично       |  |
  |  |       expert    Використати меню конфігурації lilo.conf      |  |
  |  |       skip      Не встановлювати LILO                        |  |
  |  +--------------------------------------------------------------+  |
  |               <  OK  >                  <Cancel>                   |
  |                                                                    |
  +--------------------------------------------------------------------+

Якщо Slackware, це єдина операційна система на комп'ютері, автоматичної, simple, інсталяції повинно вистачити. У випадку додактових операційних систем, краще виберіть опцію expert. Обов'язково загляніть у Розділ 7.3, де ви знайдете інформацію і приклади завантаження інших ОС. Остання опція, не встановлювати LILO не рекомендується, хіба ви знаєте що ви робите і чому саме вам завантажувач не портібний.

NETWORK CONFIGURATION

Налагодження мережі, по суті, запускає програму netconfig. Загляніть у Розділ 5.1 для детального опису.

Вибір віконного керівника

В цій секції ви можете вибрати віконний керівник за замовчуванням. Додаткові деталі про різноманітні віконні менеджери ви можете знайти у Розділі 6.

  +-------------------------------------------------------------------------+
  |                  SELECT DEFAULT WINDOW MANAGER FOR X                    |
  |  Please select the default window manager to use with the X Window      |
  |  System. This will define the style of graphical user interface the     |
  |  computer uses. KDE and GNOME provide the most features. People with    |
  |  Windows or MacOS exprerience will find either one easy to use. Other   |
  |  window managers are easier on system resources, or provide other       |
  |  unique features.                                                       |
  |  +-------------------------------------------------------------------+  |
  |  |  xinitrc.kde       KDE графічне середовище                        |  |
  |  |  xinitrc.gnome     GNOME, GNU Network Object Model Environment    |  |
  |  |  xinitrc.xfce      Вільне від холестеролу графічне середовище     |  |
  |  |  xinitrc.blackbox  Blackbox віконний менеджер                     |  |
  |  |  xinitrc.fluxbox   Fluxbox віконний менеджер                      |  |
  |  |  xinitrc.wmaker    WindowMaker                                    |  |
  |  |  xinitrc.fvwm2     F(?) Віртуальний Віконний Менеджер             |  |
  |  |  xinitrc.fvwm95    FVWM2 зі схожістю на Windows                   |  |
  |  |  xinitrc.twm       Tab Window Manager (дуже мінімальний)          |  |
  |  +-------------------------------------------------------------------+  |
  |                   <  OK  >                   <Cancel>                   |
  |                                                                         |
  +-------------------------------------------------------------------------+

Останнім кроком CONFIGURE буде встановлення гасла для користувача root. З погляду безпеки це безперечно варто зробити.