Введення до Slackware Linux
Що таке Лінукс?
Лінус Торвальдс розпочав роботу над ядром операційної системи, яка отримала назву Linux, у 1991 році. Проект виник через бажання мати можливість використовувати Unix-подібну операційну систему без значних витрат. На додаток до цього Лінус хотів вивчити побудову x386-процесорів. Операційну систему Лінукс було звільнено для використання громадськістю, тож кожний бажаючий може вивчати і вдосконалювати її згідно Загальної Громадської Ліцензії (GPL). На сьогоднішній день Linux переріс у серйозного гравця на ринку операційних систем. Систему перенесено на різноманітні архітектури, включаючи HP/Compaq Alpha, Sun SPARC і UltraSPARC, Motorola PowerPC (яка використовується з Apple Machintosh та IBM RS/6000). Сотні, як не тисячі програмістів зі всього світу тепер розробляють Linux. Він став платформою для таких програм як Sendmail, Apache та Bind - найпопулярнішого програмного забезпечення для серверів для Інтернету. Важливо пам'ятати, що сам термін Linux описує лише ядро системи. Ядро - це та частина програмного забезпечення, яка керує процесором, пам'яттю та пристроями. З часом, правда, цей термін став узагальнюючим для завершених систем на базі ядра Linux. Різноманітні компанії та особи складають з ядра й різноманітних програмних пакетів те, що називається операційною системою, а у випадку Linux - дистрибутивом Linux.
Декілька слів про GNU
Створення ядра Linux було започатковано Лінусом Торвальсом як самостійний
проект, але як Ісаак Ньютон сказав: "Якщо ми можемо бачити далі, то лише
тому, що стоїмо на плечах велетнів". Коли Лінус Торвальдс розпочав
роботу над ядром, Фундація Вільного Програмного Забезпечення вже
сформулювала ідею співробітництва у області розробки ПЗ. Ця ідея знайшла
втілення у проекті GNU, що являє собою рекурсивний акронім від "GNU is
Not Unix", основаного Річардом Столманом. Програми і знаряддя GNU
використовувались з ядром Linux з перших же днів. Компілятор Gcc
використовувався для збірки ядра. І по сьогоднішній день, такі знаряддя GNU
як gcc
, gnutar
і багато-багато інших, є невід'ємною частиною
будь-якого дистрибутиву Linux. Саме тому, можливо, багато прихильників
ФВПЗ наполягають на тому, щоб вживалася назва GNU/Linux. Ця тема була
причиною багатьох суперечок в Інтернеті, і хоч багато хто схильний саме
до цієї назви, більшість все ж таки вживає просто назву "Linux".
Що таке Slackware?
Slackware розпочато Патріком Волкерді наприкінці 1992 року і випущено для загалу 17 липня 1993 року. Це був перший дистрибутив Linux, який досяг широкого вжитку. Волкерді вперше познайомився з Linux, коли у нього виникла потреба в недорогому інтерпретаторові мови LISP. Одним з небагатьох дистрибутивів на той час був SLS Linux від Soft Landing Systems. Волкерді скористався цим дистрибутивом, виправляючи помилки по мірі їх знаходження. Зрештою він вирішив зібрати разом усі поправки у свій власний, приватний дистрибутив для себе самого та друзів. Цей приватний дистрибутив дуже швидко завоював прихильників, тож його автор вирішив назвати його Slackware і зробити доступним для всіх бажаючих. З часом, Патрік додав декілька власних речей, таких як привітнішу програму інсталяції і власну систему пакетів, яка дозволяє користувачам легко встановлювати чи усувати програмне забезпечення.
Існує багато причин, чому Slackware Linux, будучи найстаршим з дистрибутивів, зберігає свою популярність. Можливо тому, що він не намагається імітувати комерційні системи і прагне дотримання основних принципів Unix. Одним з таких принципів є дотримання простоти, у тому сенсі, що не робиться спроби сховати складність системи за вишуканими програмами та графічним інтерфейсом, які в свою чергу привносять додаткову складність. Натомість користувачеві надається можливість безпосереднього контролю над системою через стартові сценарії та файли конфігурації. Це, звичайно, вимагає певних знань, але як тільки ви їх здобули, то справді починаєте почувати себе хазяїном вашої машини. Розробка дистрибутиву не підганяється під певні терміни, тож кожна нова версія дистрибутиву виходить тоді, коли вона справді готова.
Slackware - для тих осіб, хто любить вивчати і налагоджувати свою систему так, як їм до вподоби. Простота, або незахаращенісь, і стабільність Slackware саме і є тим факторами, котрий сприяє майбутньому використанню цього дистрибутиву. Slackware здобув репутацію надійного серверу і без зайвостей робочої станції. Він також є своєрідним стандартом для багатьох інших дистрибутивів Linux, частково завдячуючи також значному досвідові Патріка Волкерді і численних користувачів Slackware.