Філософія Gentoo
Я почав роботу над Gentoo, оскільки не зміг знайти дистрибутива, який би мене влаштовував. В усіх Linux-дистрибутивах запримітив одну неприємну деталь - інсталяційні утиліти, управляючі встановленням ПЗ у системі, призначалися для спрощення роботи, проте, на практиці лише заваджали адмініструванню системи.
Тому я створив Gentoo з її власної системою портадж (Portages), більш досконалою, ніж інші системи управління ПЗ, які були доти. Система портатж відрізняється великою гнучкістю і дає можливість користувачеві успішно використовувати її для вирішення конкретних завдань незалежно від поставленої мети.
Наприклад, якщо хочете подивитися подробиці складання пакета, ви можете подивитися файл ebuild й одержати всю необхідну інформацію звідти. Щоб налаштувати параметри встановлення, можна скористатися змінною USE. Щоб додати новий пакет, можна просто створити новий файл ebuild для дерева портадж. Ви також можете встановити необхідний пакет командою emerge - система автоматично простежить за встановленням усіх необхідних пакетів, від яких залежить ваша програма.
Linux-спільнота оцінила нову систему портадж, і так Gentoo почав бурхливо розвиватися. Дистрибутив здобув популярність як "дистрибутив вихідних текстів", проте суттю Gentoo є не принцип "from source" (з вихідних текстів). Звісно, це важливий, ключовий принцип дистрибутива, але не основний. Основним тут є технологія, що дозволяє користувачеві робити із системою все що завгодно, без жодних обмежень!
Працюючи над цією технологією, я уявляв собі довільного користувача ОС Linux. Що він (або вона) хотіли б зробити із системою? Філософія Gentoo - дистрибутив, що дозволяє робити із системою все що завгодно!
Каменем спотикання до появи Gentoo була відсутність простого методу автоматичного встановлення ПЗ з вихідних текстів, орієнтованого на користувача, з докладними інструкціями. На сьогодні ми вирішили це завдання цілком. Реалізована підтримка прекомпільованних пакетів, хоча, з іншого боку, із часу своєї появи система портадж Gentoo підтримувала установку двійкових пакетів.
Реалізація підтримки бінарних пакетів дуже важлива, так як дуже багато ПЗ поширюється саме у бінарниках (наприклад, RPM пакетах). Якби Gentoo не підтримував бінарні пакети, ми не змогли б називатись зручним дистрибутивом, що дозволяє користувачеві робити із системою все, що йому прийде на думку. Втім, крім "філософських" причин на підтримку бінарників є багато причин практичних.
Філософію Gentoo можна сформулювати у кількох тезисах. Кожен Лінуксоїд використовує комп'ютер для вирішення своїх конкретних завдань. Головна мета Gentoo є надання ПЗ, що дозволяє користувачеві виконувати свої завдання ефективно. Утиліти Gentoo малють бути зручні для використання, повинні дозволити користувачеві оцінити гідно всі переваги Відкритого ПЗ загалом і Linux зокрема. Таке можливе лише за наявності величезної бази Відкритого ПЗ, що відображає всі потреби сучасних користувачів, містить тисячі різноманітних програм, наскільки можна зручних. Якщо якась утиліта змушує користувача виконувати якісь нестандартні дії з метою стандартних операцій - вона скоріш заважає роботі, ніж допомагає. Кожен зустрічав подібні утиліти, незручні у роботі, позбавлені низки очевидних функцій. Таке ПЗ суперечить філософії Gentoo.
Інакше кажучи, філософія Gentoo також залежить від розробки коректного ПЗ. Коли утиліта виконує свої і лише свої обов'язки, але виконує в повній мірі, ви можете забути про її присутність (що, втім, відповідає філософії і Unix взагалі). Вона не заваджає, не спробує взаємодіяти із Вами, поки ви не захочете цього.
Нині в перспективі у Gentoo входить підтримка й створення ПЗ, близького до ідеалу - потужних у використанні утиліт, здатних забезпечити виконання безлічі різних завдань. Хіба не чудово мати можливості знайти ПЗ, що робить саме те, що ви від нього хочете? Хіба це не спричиняє почуття естетичної насолоди? Наше завдання - донести це почуття до якомога більшої кількості людей.
Автор: Daniel Robbins
початковий розробник Gentoo