Чому з великої кількості офісних систем і пакетів нами було обрано OpenOffice.org? Чим ми керувалися, при виборі офісної системи ІКЦ МДПУ? Які критерії бралися до уваги? Чи виникали проблеми і незадоволення? Як вони були ліквідовані? На такі питання даються відповіді у цьому нотатку.
Дилема
Не секрет, що у зв'язку з посиленням заходів щодо ліцензійної політики в Україні, перед багатьма бюджетними і комерційними організаціями, у тому числі і закладами освіти постало кілька питань:
- Чи залишити програмне забезпечення комп'ютерів таким, як є, на свій страх і ризик, тобто встановлене з піратських копій?
- Чи купувати ліцензовані програми, що досить недешево коштують, навіть із знижками?
- Чи ставити щось нове, що не дорого коштує?
- Чи замінити вільнорозповсюджуваним програмуванням?
Якщо перший варіант:
все було б непогано –- ніщо не змінюється, на чому працювали (мається на увазі широко розповсюджений MS Office), до чого звикли -- з тим і працюємо, і соціального струсу не відбувається, але таким чином порушуються статті кримінального кодексу (176, 177, 229), стаття 51--2 «Порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності» Кодексу України про адміністративні правопорушення, а навчальні заклади порушують ще й «Правила використання комп'ютерних програм у навчальних закладах», затверджені наказом МОНУ від 2 грудня 2004 року N 903.
Якщо вибрати другий варіант:
знов-таки, ніщо не змінюється, але не всі організації, й тим паче бюджетні навчальні заклади, у змозі придбати на кожну машину ліцензований комерційний офісний пакет (той же MS Office). Стосовно закладів освіти проблема полягає ще й у тому, що ті самі пакети треба купувати і для домашніх комп'ютерів викладачів і студентів.
Третій варіант:
купувати ліцензований комерційний офісний пакет, що коштує недорого, наприклад останні версії StarOffice. Це вигідно, але перша проблема -- інтерфейс продукту хоч і подібний до MS Office, але все ж-таки не його копія, персоналу потрібен буде час для перенавчання і налагодження роботи у зручному режимі, і, звичайно, будуть затримки в роботі; інша маленька незручність -– інтерфейс пакету російською мовою (на мою власну думку –- за що ж платити?).
Четвертий варіант:
закони не порушуються, гроші можна зекономити на вільнорозповсюджуваному офісному пакету, наприклад, OpenOffice.org, але перехід може викликати проблеми і суперечки.
Наступні кроки
Для вирішення дилеми робляться такі кроки, як аналіз інформації, яку нададуть знайомі спеціалісти з комп'ютерних технологій і яку можна знайти в мережі Інтернет.
Список основних посилань для обмірковування:
- http://www.staroffice.com.ua
- http://itc.ua/article.phtml?ID=3177&IDw=29&pid=18
- http://www.bytemag.ru/Article.asp?ID=807
- http://ru.sun.com/products/staroffice/index.html
- http://ru.openoffice.org/about-product.html
- http://stuphead.asplinux.ru/documents/guide/oo
- http://linux.zp.ua/doc/ru/notes/openoffice-html/index.html
- http://itc.ua/article.phtml?ID=7899&IDw=31&pid=50
- http://chip.ua/articles/office_072002
- http://www.koffice.org
- http://www.linuxcenter.ru/lib/books/kostromin/gl_15_04.phtml
- http://www.microsoft.com/rus/office/Overview.mspx
- http://office.microsoft.com/uk-ua/default.aspx
- http://linuxdoc.chat.ru/obsh/linuxkontor/linuxkont.htm
- http://www.computerra.ru/softerra/office/25011
- http://www.otstavnov.com/fsft/ISBN5-94842-003-5/ISBN5-94842-003-5.html
- http://www.i2r.ru/static/282/out_15881.shtml
Результати обміркувань
Начитавшись досить багато корисної інформації, взявши до уваги політичні нюанси й корисність, котра визначається співвідношенням (функціональність+якість)/затрати, були визначені такі критерії офісної системи, яку б можна було встановити на біля 50 машинах:
- Відповідність вимогам законодавства і наказів МОНУ
- Мультиплатформність
- Вільне розповсюдження
- Відкритий код
- Українська локалізація
- Підтримка
- Незначна відмінність від звичного MS Office
- Достатньо інформації та довідка українською мовою
- Надійність та захищеність (у OOo під Windows не страшно відкрити документи з дискет, тому що немає загрози занести вірус), а на платформі Linux взагалі вірусів немає.
На основі виділених критеріїв було обрано офісний пакет OpenOffice.org. З виходом версії 2.0 він став ще більш потужним, сучасним і досконалим продуктом, що не поступається іншим відомим офісним пакетам.