Звідкіля прийшли всі ці дивні імена

Постер до фільму "Plan 9 of Outer Space"

Вони вийшли з традиції вибору імен в Bell Labs, яка завжди змушує ринок здригнутися. Розробники також хотіли віддати шану відомому фільму Еда Вуда (Ed Wood) „План 9 з космічного простору” („Plan 9 From Outer Space”) в якому йдеться мова про прибульців, які повернули до життя тіла мерців. Це й надало ім‘я системі.

Декілька коротких фрагментів доступні в мережі:

В 1959 році Едвард Вуд - ветеран Другої Світової Війни, військовий моряк, який пізніше навіть не приховував своїх трансвестицьких вподобань відзняв цей фільм, що став над популярним в Америці. Фільм відповідає всіма своїми дивацтвами особі Вуда – критики його назвали „найгіршим фільмом, що був відзнятий” та „самим дурним видовищем”. Тяжко сказати чи перегляд допоможе в освоєнні операційної системи.

Імена ж решті додатків далися відповідно дивакуватим шляхом:

  • Ім‘я основного користувача glenda, як й назва кролика-логотипа, було обрано з першого повнометражного фільму Еда Вуда „Глен чи Гленда” ("Glen or Glenda").
  • Оригінальний редактор Unix носить назву ed, та Роб Пайк (Rob Pike) дав ім‘я першому екранному редактору jim та наступному sam. Sam – насправді це скорочення від Samantha.
  • 8½ названа через те, що це була 8ма з половиною віконна система Пайка, таке теж трапляється в фільмі Фелліні (Fellini).
  • Alef (мова програмування) названа за аналогією до B та C, лише використовуючи нову абетку.
  • Acme певно названа в честь універсального приладдя Віла Койота (Wile E. Coyote's). Вона називається Acme тому, що робить геть усе.
  • Оболонка Plan 9 названа rc, просто тому, що ‘runs commands‘.
  • Mothra (переглядач веб в другій версії Plan 9) названий, як й японський монстер фільму жахів. Том Даф (Tom Duff) обрав це ім‘я через вибір Netscape'а називати свій браузер Mozilla (гібрид від Mosaic (його предок) та Godzilla) і mothra є його „змаганням” із Plan 9.

Подібні алхімічні назви породжені декількома чинниками. Речі зазвичай називаються так, тому що носять гарні імена (sam), чи існують якісь власні причини, що тяжко піддаються дешифрації (8½), чи в честь (певно двозначно) інших систем (mothra), чи вказуючи на очікування (Plan 9, Acme), чи просто так (acid). Жодне з цих імен не підкаже вам нічого корисного.

Не дивлячись на недостачу інформації, ті, що вгадують причини виникнення назв, створять багато томів апокрифа. Справжні ж причини зазвичай ховаються за „тому що”.

--Uran 20:14, 12 Лют 2005 (EET)