X Window System (неформально просто X, «ікси») — комп'ютерна програма, що реалізує стандартне графічне середовище для операційних систем родини Unix (Linux).

X надає базовий каркас для графічного інтерфейсу користувача: відображення і переміщення вікон на екрані та взаємодія з мишею та клавіатурою. X не визначає інтерфейс користувача — він надається іншими програмами. Тому, оформлення базованих на X середовищ може сильно різнитись.

Особливостями X Window System є:

  • прозора робота по мережі (ви можете змусити програму, яка працює на одному комп'ютері вводити і виводити всі свої дані на іншому комп'ютері);
  • модульність реалізації (функції відображення графічних примітивів повністю відокремлені від операційної системи; управління програмами користувача покладено на окрему програму — ?менеджер вікон).

X Window System побудована на ?клієнт-серверній архітектурі, з першого погляду наче обернутій навпаки: клієнтами вважаються програми, виконувані, можливо, на окремому комп'ютері, що дають команди на відображення і введення даних X-серверу, що відповідає за взаємодію з користувачем через апаратні засоби (комп'ютер користувача), які він використовує.

Існує кілька різних реалізацій X Window System для різноманітних платформ і операційних систем.

Найбільш відомою реалізацією для IBM PC і ОС Windows і Linux є ?XFree86 і заснована на її коді ?X.org.

Використання X по мережі

Примітка Команди, наведені далі, справедливі для командного інтерпретатора bash, який є типовим для систем на основі Linux.

Для відображення програми на X-сервері іншого комп'ютера, необхідно виконати на комп'ютері, дисплей якого має відтворювати інформацію команду

xhost +<IP-адреса машини, на якій виконується програма>

Перед запуском додатку на віддаленому комп'ютері необхідно виставити змінну оточення $DISPLAY, наприклад так:

export DISPLAY=<IP-адреса машини з дисплеем>:0