Secure Shell, SSH — мережевий протокол, що дозволяє проводити віддалене управління комп'ютером і передачу файлів. Схожий по функціональності з протоколом Telnet і rlogin, проте використовує алгоритми шифрування інформації, що передається.

Криптографічний захист протоколу SSH не фіксований, можливий вибір різних алгоритмів шифрування. Клієнти і сервери, що підтримують цей протокол, доступні для різних платформ. Крім того, протокол дозволяє не тільки використовувати безпечний видалений shell на машині, але і туннелювати графічний інтерфейс — X Tunnelling (тільки для Unix-подібних ОС або додатків, що використовують графічний інтерфейс X Window System). Так само ssh здатний передавати через безпечний канал (Port Forwarding) будь-який інший мережевий протокол, забезпечуючи (при належній конфігурації) можливість безпечної пересилки не тільки X-інтерфейсу, але і, наприклад, звуку.

Підтримка SSH реалізована у всіх UNIX системах, і на більшості з них в числі стандартних утиліт присутні клієнт і сервер ssh. Існує безліч реалізацій SSH-клієнтів і для не-UNIX ОС. Велику популярність протокол отримав після широкого розвитку sniffer'ів, як альтернативне небезпечному телнету рішення для управління важливими вузлами.

На даний момент відомо дві гілки версій — 1 і 2. Проте гілка 1 зупинена, оскільки в кінці 90-х в ній було знайдено багато вразливостей, деякі з яких до цих пір накладають серйозні обмеження на її використання, тому перспективною, такою, що розвивається і найбільш безпечною є версія 2.

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії (http://uk.wikipedia.org/wiki/Ssh).