Навігація »
?man/
?man1/ ?man5/
?man2/ ?man6/
?man3/ ?man7/
?man4/ ?man8/

Практично всі основні системи Unix та подібні до них (*nix) мають усебічну документацію, знану як сторінки підручника (man pages, скорочення від manual pages). Команда Unix, котру використовують для їхнього показу — це man. Кожна така сторінка є самостійним документом із незалежним авторством.

Для прочитання сторінки з підручника можна скористатись командою

$ man [<розділ>] <назва_сторінки>

з командного рядка, наприклад, «man ftp» (номер розділу можна зазвичай опустити). На сторінки прийнято посилатись, використовуючи нотацію виду "назва_сторінки(розділ)", наприклад, ftp(1).

Назва розділу використовується, аби дозволити вибір якоїсь конкретної сторінки за наявності багатьох сторінок із такою самою назвою. Це може статись, якщо збігаються назви системних викликів, користувацьких команд або макропакунків. Ось два приклади: man(1) і ?man(7), або ж sysctl(2) та ?sysctl(8).

На час розробки — у 1970-х роках — наявність електронної документації засобами системи сторінок підручника вважалась великим поступом. Однак формат «одна сторінка на кожну програму» виявився непридатним для складних діалогових програм, та й засоби форматування цих сторінок були примітивними, без можливості, наприклад, долучення графіки для знімків екрану. Складність програм усе зростала, терпець користувачів до поганої документації зменшувався, і система сторінок підручника виявилась невідповідною для багатьої цілей. Отож, почалась розробка її наступників.

Практично всі варіанти Unix продовжують підтримувати сторінки підручника, проте для багатьох програм вони більше не є основним засобом електронної документації й довідки. Однією з ранніх спроб замінити їх була система <> проекту GNU, примітивна гіпертекстова система. Більшість програм для Unix, що мають графічний інтерфейс користувача (зокрема побудовані для роботи в середовищах KDE та GNOME), та й багато інших, надають користувацьку документацію в вигляді HTML і містять вбудовані переглядачі HTML для користування довідкою прямцем із програми.

В середовищі Microsoft Windows сторінки підручника можна переглядати за допомогою редактора WinElvis.

Розділи підручника

Підручник зазвичай поділено на вісім пронумерованих розділів, зорганізованих таким чином:

Розділ Опис
1 ?Основні команди
2 ?Системні виклики низького рівня
3 ?Функції бібліотеки C
4 ?Особливі файли (як правило, пристрої, що містяться в /dev)
5 ?Файлові формати й погодження
6 ?Ігри й розваги
7 ?Різне
8 ?Адміністрування системи й споріднені команди

На деяких системах можна знайти ще такі розділи:

Розділ Опис
9 Підпрограми ядра (застарілий)
n Ключові слова Tcl/Tk
x Віконна система X

Сторінки підручника зберігаються як файли-джерела для ?nroff. Більшість варіантів man кешують зверстані версії декількох недавно переглянутих сторінок.

Для прикладу сторінки підручника дивіться ?Category:Сторінки підручника. Аби прочитати, які ще є варіанти використання man, дивіться сторінку з man або введіть команду man man на своїй системі.

Цю сторінку адаптовано зі статті англійської Вікіпедії.

Project:Як писати сторінки підручника|Як писати сторінки підручника

Архів сторінок підручника

Готовий для встановлення архів сторінок підручника можнна стягнути з manpages-uk-utf8

Від сьогоднішнього дня сторінки man доступні у вигляді пакета man-pages-uk з репозітарію Fedora Extras Development. Найближчим часом буде складання в репозітаріях що відбулися (FE3/4/5).