Вбереження Європи від Патентів на Програмне Забезпечення
Автор: Richard Stallman
Джерело: http://www.gnu.org/philosophy/savingeurope.html
Уявіть собі, що кожний раз, як ви вирішите якесь питання у розробці програмного забезпечення, а особливо якщо ви використали алгоритм про який ви прочитали у якомусь журналі або втілили певну рису програми, яку від вас вимагали користувачі, ви ризикуєте стати об'єктом судового переслідування.
Саме такий стан справ сьогодні у Сполучених Штатах Америки завдяки патентуванню програмного забезпечення. Незабаром таке саме може статися й у більшій частині Європи^europe. Країни, в яких розміщене Європейське Патентне Бюро, під натиском великих компаній і заохочувані патентними законодавцями, рухаються у напрямку дозволу патентування математичних обчислень.
Щоб не дозволити цього, громадяни Європи повинні негайно діяти — шляхом діалогу з власними національними урядами щодо недопущення цих змін. Акції у Німеччині, Швеції, Фінляндії, Нідерландах і/або Данії особливо важливі, щоб долучитися до вже існуючої кампанії у Франції.
Патенти вже зіграли свою руйнівну роль з вільним програмним забезпеченням. У 1980-і роки власники патентів публічного ключа шифрування цілком унеможливили вільне програмне забезпечення для цих цілей. Вони намагались також заборонити PGP (Pretty Good Privacy), але зустрівшись з критикою з боку спільноти, згодились на компроміс: додання обмежень до PGP, тож ця програма не залишалась більше вільним програмним забезпеченням. (Ми почали розробку GNU Privacy Guard після того як основний патент закінчив строк своєї дії).
Compuserve розробили формат GIF для зображень, однак потім були приголомшені погрозою позову з боку Unisys як на їх адресу, так і будь-кого, хто розробляв або використовував програмне забезпечення для створення GIF-зображень. Unisys отримала патент на алгоритм стиснення даних LZW, який є частиною формату GIF, після чого відмовилась дозволити вільному програмному забезпеченню вживати LZW^lzw. Як результат, будь-яке вільне програмне забезпечення у Сполучених Штатах, що підтримує створення справжніх компресованих зображень GIF, ризикує судовим позовом.
У Сполучених Штатах, а також у декількох інших країнах, неможливе вільне програмне забезпечення для MP3; у 1998 розробникам з США, що розробили вільні аналоги програм для генерування MP3, погрозили патентними позовами і заставили вилучити ці програми. Деякі з цих програм розповсюджуються в Європейських країнах, але якщо Європейське Патентне Бюро здійснить заплановані зміни, ці програми там також стануть недоступними.
Трохи згодом, у 1998, Майкрософт загрожувала Всесвітній Мережі шляхом отримання патенту пов'язаного з CSS (стильове форматування сторінок HTML), саме після заохочення WWW Consortium включити цю рису у стандарт. Це вже не перший випадок, коли групу з розробки стандартів заманювали у пастку патентів. Реакція публіки переконала «Майкрософт» відступити від впровадження в життя цього патенту, але ми не можемо щоразу сподіватись на милість.
Цей список можна продовжувати й далі, якби я мав час передивитись власну стару пошту для прикладів і місце щоб описати їх.
Стосовно патентів, розробники вільного програмного забезпечення знайдуть спільну точку зору з розробниками пропрієтарного, оскільки останні, як правило, також втрачають від патентів. Те саме стосується і розробників спеціалізованого програмного забезпечення на замовлення.
Для справедливості варто вказати, що не всі втрачають з-за патентування, якби це було так, систему було би відкинуто. Великі компанії часто володіють багатьма патентами і можуть заставити більшість інших компаній, великих чи малих, перехресно (спільно) - ліцензіювати з ними. Останні, таким чином, запобігають всім неприємностям, що патенти завдають, одночасно використовуючи значну частку могутності, яку патенти надають. Саме з цієї причини, основними прибічниками патентів є мультинаціональні корпорації. Вони також мають значний вплив на уряди.
Зрідка маленька компанія може мати користь від патенту, лише у випадку якщо її продукт настільки простий, що вона уникає порушення патентів більших компаній і необхідності перехресного ліцензіювання з ними. Одночасно, власники патентів, що не розробляють жодних продуктів, лишень вичавлюють гроші з тих хто - так, можуть дозволити собі реготати на своєму шляху до банку, будучи перешкодою прогресу.
Але більшість розробників програмного забезпечення так само як користувачі, втрачають від патентування, яке, насправді, більше перешкоджає прогресу у програмуванню, ніж сприяють йому.
Колись багато хто називав вільне програмне забезпечення абсурдною ідеєю, стверджуючи, що ми не в змозі розробити значну кількість програм. Ми спростували ці заяви звичайним фактом того, що створити широкий спектр потужного програмного забезпечення, що поважає свободу користувача. Надання громадськості повного обсягу програмного забезпечення для загального вжитку є можливим з нашого боку до тих пір, доки розповсюдження програмного забезпечення не є забороненим.
Патентування програмного забезпечення саме цим загрожує. Саме тепер час діяти. Будь ласка, відвідайте www.ffii.org для додаткової інформації і детальніших пропозицій щодо необхідних дій. І, будь ласка, виділіть частку свого часу на допомогу у цій важливій справі.