Вступ
«На початку файл був без форми й порожній; і порожнеча була на поверхні бітів. І Пальці Автора ширяли над поверхнею клавіатури. І Автор сказав: нехай постануть слова. І були слова.»
«Підручник системного адміністратора Linux» описує аспекти використання Linux, що стосуються адміністрування системи. Його призначено для людей, котрі майже нічого не знають про системне адміністрування (цебто ті, хто питають «а що це таке?»), але котрі вже засвоїли хоча б основи звичайного вжитку системи. Цей підручник не розповість вам нічого про встановлення Linux — це описує документ за назвою «Встановлення й початок роботи з Linux». За додатковою інформацією щодо підручників з Linux дивіться нижче.
Системне адміністрування покриває всі ті задачі, котрі вам необхідно робити для того, щоб система перебувала в придатному для користування стані. Це включає в себе резервне копіювання файлів (і їх відновлення, якщо є така потреба), встановлення нових програм, створення рахунків для користувачів (і їх вилучення, коли вони вже непотрібні), впевнення в тому, що файлова система не є пошкодженою й так далі. Якби комп'ютер був будинком, адміністрування системи називалося б утриманням, і включало б у себе прибирання, заміну побитих вікон і таке інше.
Структура цього підручника така, що багато його розділів можна використовувати незалежно від інших, тож якщо вам потрібна інформація, наприклад, про резервне копіювання, ви можете прочитати лише відповідний розділ. Однак, це перш за все підручник, а не довідник, і його можна читати від дошки до дошки.
Цей підручник не задумано як якусь незалежну від інших книгу. Системним адміністраторам знадобиться й решта документації з Linux. Зрештою, системний адміністратор — лише користувач, хоч і з додатковими обов'язками й привілеями. Сторінки підручника є дуже корисним ресурсом, до котрого варто звертатись перш за все, якщо ви не знайомі з якоюсь командою. Якщо ви не знаєте, яка команда вам потрібна, вам допоможе команда apropos. За подробицями зверніться до її сторінки підручника.
Хоча цей підручник описує Linux, його, в принципі, можна використовувати й з іншими UNIX-подібними операційними системами. На жаль, оскільки між різними версіями UNIX існує так багато відмінностей, зокрема в адмініструванні системи, малоймовірно, що можна висвітлити всі варіанти. Навіть висвітлити всі можливості для Linux проблематично, враховуючи природу його розвитку.
Не існує жодної «офіційної» збірки Linux, тож у різних людей система встановлена по-різному, до того ж, багато хто свою систему збудував власноруч. Ця книга не зосереджується на якійсь одній збірці зокрема. Збірки часто істотно різняться між собою. Коли це можливо, відмінності були перелічені й подано альтернативи. За переліком збірок і деяких відмінностей між ними, дивіться статтю Вікіпедії про порівняльні характеристики дистрибутивів.
В намаганні пояснити, як що працює, радше ніж порсто перелічити «п'ять простих кроків» для кожної задачі, тут є багато інформації, котра не кожному знадобиться, але її відмічено як таку й ви її можете опустити, якщо у вас наперед налаштована система. Читання підряд, однак, збільшить ваше розуміння системи та зможе зробити її використання й адміністрування продуктивнішим.
Розуміння — це ключ до успіху в Linux. Ця книга могла б лише подати рецепти, але що б ви робили тоді, якби зіткнулися з проблемою, для якої в ній не було б рецепту? Якщо книжка може подати розуміння, рецепти не будуть потрібні. Відповіді будуть самоочевидними.
Як і інші розробки, пов'язані з Linux, зусилля до написання цієї книги були докладені добровільно: я зробив це, бо вважав, що це, по-перше, весело і, по-друге, що це повинно бути зроблено. Однак, як і в кожній добровільній праці, тут є межа щодо кількості часу, знань і досвіду в людей. Це означає, що підручник не настільки добрий, яким він міг би бути, якби якомусь чарівникові гарно заплатили за його написання, і він провів тисячоліття за доведенням його до досконалості. Вас попереджено.
Зокрема, один момент, в котрому було зрізано гострі кути — це те, що багато речей, доволі добре документованих в інший вільнодоступних підручниках, не завжди висвітлюються тут повністю. Особливо це стосується документації, специфічної для певних програм, наприклад, усіх подробиць щодо використання mkfs. Описано лише мету програми й її використання в обсязі, достатньому для цілей підручника. Для подальшої інформації, зверніться до цих інших підручників. Зазвичай, вся документація, на котру посилається цей підручник, належить до повної збірки документації Linux.