«Безмежними є лише дві речі, всесвіт і людська дурість, та й то — щодо першого в мене є сумніви.»

— Альберт Ейнштейн

Подяки

Подяки Йоанни

Багато людей прямо чи непрямо допомогли мені в роботі над цією книжкою. Зокрема, я хочу висловити подяку Меттові Велшу за натхнення та провід у LDP, Енді Орему за те, що своїми цінними відгуками спонукав мене взятися за працю знову, Олафові Кірху за те, що він показав мені, що це можна зробити, Адамові Ріхтеру з Yggdrassil та іншим, котрі показали мені, що й іншим людям це може бути цікаво.

Стівен Твіді, Г. Пітер Енвін, Ремі Кар і Теодор Тс'о дозволили мені позичити їхню роботу (і так дозволити книзі виглядати товстішою й більш вражаючою): порівняння файлових систем xia та ext2, як також перелік пристроїв і опис файлової системи ext2. Вони більше не є частиною цієї книжки; однак я дуже вдячна за них, і приношу свої щирі вибачення за те, що в давніших редакціях цієї книжки часом не було вказано джерел цих робіт.

На додачу, я хотіла б подякувати Маркові Комаринському за надіслання свого матеріалу в 1993 році й за його статті пор системне адміністрування в Linux Journal. Вони надзвичайно інформативні й надихають до роботи.

Багато людей надіслали свої корисні коментарі. Мале провалля в моєму архіві не дозволяє мені відшукати всі їхні імена, але ось деякі з них в абетковому порядку: Paul Caprioli, Ales Cepek, Marie-France Declerfayt, Dave Dobson, Olaf Flebbe, Helmut Geyer, Larry Greenfield and his father, Stephen Harris, Jyrki Havia, Jim Haynes, York Lam, Timothy Andrew Lister, Jim Lynch, Michael J. Micek, Jacob Navia, Dan Poirier, Daniel Quinlan, Jouni K Seppänen, Philippe Steindl, G.B. Stotte. Прошу вибачення в тих, кого я забула помістити до списку.

Подяки Стівена

Хочу подякувати Олафові й Йоанні за їх важку роботу над цим підручником.

В підручнику на кшталт цього, ймовірно, є щонайменше якісь малі неточності. Певним також є те, що деякі розділи час від часу ставатимуть застарілими. Якщо ви щось таке помітите, дайте мені знати про це, надіславши листа за адресою: bagpuss@debian.org.NOSPAM. Я прийму те, що ви бажаєте мені сказати, практично в будь-якій формі: латки, звичайний текст, HTML, будь-що ще. Я не бажаю жодним способом ставати вищим над ту допомогу, котру ви мені можете подати в супроводі такого великого тексту.

Велика подяка Хелен Топпінґ Шоу за те, що вона взяла до рук червону ручку й зробила текст набагато кращим, ніж він міг би бути. І ще я дякую їй просто за те, що вона така чудова.

Подяки Алекса

Я хотів би подякувати Ларсові, Йоанні та Стівену за всю ту чудову працю, котру вони виконували над цим документом протягом років. Можу лише сподіватись, що мій внесок буде вартим того, аби продовжувати роботу, котру вони почали.

Як і попередні супроводжувачі, я вітаю будь-які коментарі, пропозиції, скарги, поправки й будь-яку іншу форму відгуків від вас. Цьому документові поради його читачів підуть лише на користь.

В моїй мандрівці крізь «світ без Windows» мені допомогли багато людей; найбільше я хотів би подякувати своєму першому наставникові в UN*X, Майкові Веласко. Ще тоді, коли слово «SCO» не було лайкою, Майк допоміг мені на тернистому шляху tar'ів, cpio'ів і багатьох-багатьох сторінок підручника. Спасибі, Майку!

Використані засоби типографіки

У цій книзі я намагався використовувати виражальні засоби типографіки однорідним способом. Сподіваюсь, вони посприяють зручності читання. Якщо у вас є думки щодо їх покращення, не вагайтеся сконтактуватись зі мною.

Назви файлів показано так: /usr/share/doc/foo.

Назви команд показано так: fsck

Адреси електронної пошти показано так: user@domain.com

URL показано так: http://www.tldp.org

Цей розділ може поповнюватись у міру того, як мені зустрічатимуться нові речі в процесі редагування. Якщо ви зауважите щось, що варто додати, не вагайтесь написати мені.