Розділ 12. Резервне архівування
Обладнання є непередбачувано надійним. Програмне забезпечення є передбачувано ненадійним. Люди є непередбачувано ненадійними. Природа є передбачувано надійною.
12.1 Про важливість резервного архівування
Ваші дані є цінними. Їх відновлення коштує часу та зусиль, а отже - грошей або принаймні безсонних ночей і сліз. Іноді їх навіть неможливо відновити - наприклад, якщо це результати якихось експериментів. Оскільки вони є інвестицією, ви маєте захищати їх та вживати заходів для того, щоб їх не втратити.
На загал існує чотири причини, з яких ви можете втратити дані: відмова обладнання, помилки у програмному забезпеченні, дії людей або природні лиха. Хоча сучасне обладнання, як правило, є достатньо надійним, воно все одно може відмовити без жодної видимої причини. Найбільш важливою для зберігання даних частиною обладнання є жорсткий диск, робота якого залежить від того, аби крихітні магнітні поля залишалися неушкодженими у світі, повному електромагнітних шумів. Від сучасного програмного забезпечення надійності не варто навіть очікувати; повністю надійна програма є радше винятком, а не правилом. Людські істоти є досить ненадійними: вони або роблять помилки, або зумисно знищують дані. Природа, може, і не є злою, але вона може наробити безладу, навіть будучи доброю. Підсумовуючи, можна сказати, що це диво, якщо щось взагалі працює.
Резервне архівування є способом захистити ваші інвестиції у дані. Якщо ви маєте декілька копій даних, знищення однієї копії не є суттєвим (таким чином спричиняються витрати лише на відновлення втрачених даних з резервної копії).
Важливо здійснювати резервне архівування правильним чином. Як і все, що стосується фізичного світу, процес створення резервних копій також раніше чи пізніше зазнає невдачі. Частиною правильного архівування є забезпечення того, щоб воно спрацьовувало; навряд чи вам буде приємно помітити, що ваше резервне архівування не спрацювало. На додаток до всього у вас може трапитися серйозний вихід із ладу обладнання як раз тоді, коли ви виконуєте архівування; якщо у вас є лише один носій, на який ви робите резервні копії, його теж може бути зруйновано, і від вашої важкої роботи залишиться самий попіл та курява. Або в процесі відновлення ви можете помітити, що забули зробити резервну копію чогось важливого - наприклад, бази даних 15 тисяч користувачів вашого сайту. Найкращим же може бути варіант, коли ви бездоганно зробили всі потрібні резервні копії, але останній з відомих плівкових приводів, який читав використовувані вами плівки, як виявилося, залило водою.
Коли справа доходить до резервного архівування, паранойя є необхідною умовою.
12.2 Вибір носія для резервного архівування
Найважливішим рішення, яке ви зробите в процесі підготовки до резервного архівування, буде вибір носія. Вам необхідно буде зважити вартість, надійність, швидкість, доступність та зручність у користуванні.
Вартість є важливою, оскільки найкраще мати резервного місця в декілька разів більше, ніж займають ваші дані. Дешевий носій, як правило, є обов'язковим.
Надійність є надзвичайно важливою, оскільки пошкоджена резервна копія має здатність і дорослого чоловіка довести до сліз. Носій даних мусить бути здатним на збереження інформації без пошкодження протягом років. Спосіб, у який ви використовуєте ваш носій, впливає на ступінь його надійності як резервного архіву. Жорсткий диск, як правило, є дуже надійним, але не тоді, коли він знаходиться у тому самому комп'ютері, інший диск якого ви копіюєте.
Швидкість зазвичай не є дуже важливою, якщо процес резервного архівування не вимагає ручного керування. Не має значення, як архівування займе дві години, якщо процес не потребує нагляду. З іншого боку, якщо резервне архівування неможливо виконати, коли на комп'ютері паралельно не робиться ще щось, швидкість починає набувати особливого значення.
Доступність є очевидно необхідною, оскільки неможливо використати носій, якого немає. Менш очевидною є потреба в тому, аби носій був доступний також і в майбутньому, та й ще на комп'ютерах, відмінних від вашого. Інакше, якщо трапиться лихо, у вас може не бути можливості відновити ваші дані.
Зручність у користуванні є ключовим фактором для того, наскільки часто можна буде робити резервне архівування. Що легше його виконати, то краще. Використання носія для резервування даних не має бути важким або нудним.
Типовими варіантами є дискети та компакт-диски, які можна перезаписувати (CD-RW). Дискети є дуже дешевими, досить надійними, не дуже швидкими, дуже доступними, але не дуже зручними у користуванні, коли йдеться про великий обсяг даних. CD-RW бувають і дешеві, і дорожчі, є досить надійними, досить швидкими, відносно доступними та досить зручними.
Є й інші альтернативи. Вони не завжди є достатньо доступними, але, якщо це не проблема, у них є інші плюси. Наприклад, починають набувати розповсюдження зовнішні жорсткі диски, які є досить дорогими, але можуть вмістити великий обсяг даних.