Мультизавантаження (Multi-booting) — це встановлення декількох операційних систем на один комп’ютер та налаштування його таким чином, щоб можна було обирати, яку саме операційну систему завантажувати під час запуску комп’ютера.

Наприклад, на сайті http://www.makeuseof.com/ у статті “How To Dual-Boot The Windows & Linux OS’s On Your Computer” описаний процес встановлення Ubuntu Linux поруч із Windows XP.

Після вдалого встановлення та налаштування завантажувача під час запуску комп’ютера буде виводитись подібне меню із можливістю вибору операційної системи (ОС).

Меню завантажувача Grub
Меню завантажувача Grub

До слова, поняття мультизавантаження має трохи ширше значення — на форумі українських SAT-любителів “SAT-UKRAINE” bodyan описує, яким чином можна встановити декілька прошивок на супутниковий ресивер UFS-910 в темі [UFS-910] Мультизавантаження (Multiboot).

Ми ж розглянемо процес встановлення Debian Linux поруч із Windows XP на один жорсткий диск і по ходу будемо розбиратись із нюансами, які можуть виникнути.

Вперед!

Підготовка

Ми виконуємо встановлення на віртуальній машині VirtualBox із такими параметрами:

  • архітектура: x86 (32-бітна ОС);
  • об’єм жорсткого диску 1: 11 ГБ;
  • об’єм жорсткого диску 2: 5 ГБ;
  • об’єм оперативної пам’яті: 256 МБ;
  • об’єм пам’яті відеокарти: 64 МБ.
Параметри віртуальної машини
virtual machine parameters

Під час встановлення ми використовували наступні образи:

Для розподілення жорсткого диску ми використовуємо наступну схему:

Розмітка HDD у випадку встановлення Windows XP та Debian Linux на один жорсткий диск місткістю 1 ТБ

Номер розділу Тип розділу Файлова система Об’єм пам’яті Завантажувальний прапорець Мітка Прапорці
1 Первинний NTFS 60 ГБ Так Windows
2 Первинний NTFS 400 ГБ Data
3 Первинний ext2 512 МБ Linux boot noatime, sync
4 Розширений
5 Логічний linux swap 2 х ОЗП swap
6 Логічний ext4 40 ГБ root
7 Логічний ext4 400 ГБ home
Хід встановлення

Спершу треба розподілити диск. Це можна зробити під час встановлення кожної із операційних систем, однак зручніше використовувати або спеціалізований дистрибутив Linux, наприклад GParted, або завантажуватися в “живому” режимі з якогось зовнішнього носія даних (у випадку з програмою інсталяції якого-небудь Linux дистрибутиву це може виявитися проблематично, особливо зважаючи на тенденцію останніх років - урізання функціональності таких програм в популярних дистрибутивах Linux). Варто зауважити, що не всі дистрибутиви Linux в стандартній поставці мають програми для розмітки HDD. Ми зупинилися на спеціалізованому дистрибутиві GParted Live. Можна записати його на звичайний оптичний диск або створити завантажувальну флешку. Після цього треба вставити диск в оптичний привід або флешку в USB-порт і перезавантажити комп’ютер. У нас образи дисків уже підготовлені, тому ми просто змонтуємо образ GParted.

1) Відкриваємо налаштування віртуальної машини.

Меню віртуальної машини
virtual machine context menu

2) Переходимо до налаштувань віртуальних дисків, для цього натискаємо на пункт Storage в меню ліворуч, обираємо віртуальний оптичний привід, в меню атрибутів обираємо CD/DVD Drive > Choose a virtual CD/DVD disc file.

Налаштування віртуальних дисків
storage settings

3) Обираємо gparted-live-0.20.0-2-i486.iso в діалоговому вікні та натискаємо на кнопку Open.

Вибір віртуального диску
selecting a virtual disk

4) Зберігаємо зміни.

Збереження налаштувань
saving setting

5) Запустимо машину.

Запуск віртуальної машини
starting virtual machine

Після цього завантажиться GParted Live.

Для завантаження з диску або флешки слід в BIOS викликати меню вибору пристрою завантаження. Зазвичай воно викликається натисненням клавіші F11 або F8, але можливі й інші варіанти. Доступ до даного меню можна отримати тільки до завантаження ОС, коли завантажується BIOS, тож відразу після увімкнення комп'ютера натискаємо на потрібну клавішу, доки не з'явиться меню. Про порядок завантаження BIOS написала користувачка Юльчик в статті "Порядок завантаження комп’ютера". А про те, як змінити порядок завантаження, написав Ковтун Олександр в статті "Как в BIOS изменить порядок загрузки".

В меню завантажувача GParted Live наведені різні способи завантаження. Нам потрібна типова опція GParted Live (Default settings).

6) Із завантажувального меню живчика GParted обираємо пункт GParted Live (Default settings).

Завантажувальне меню GParted
GParted_boot_menu

Під час завантаження GParted виведе декілька діалогів. Перший із них запропонує нам обрати дію відносно розкладки клавіатури.

7) Обираємо типову опцію: Don't touch keymap.

Налаштування розкладки клавіатури GParted
Selecting GParted keymap

На наступному кроці ми побачимо діалог вибору локалізації GParted.

8) Вводимо код для бажаної мови із запропонованого списку (тут — 32) і натискаємо Enter.

Вибір локалізації GParted
Selecting GParted locale

9) В наступному діалозі вводимо 0 для продовження запуску графічного інтерфейсу в автоматичному режимі і натискаємо Enter.

Вибір варіанту запуску графічного інтерфейсу GParted
Selection GParted GUI option

Після цих кроків завантажиться GParted і Ви побачите графічний інтерфейс, який, по суті, є оболонкою Debian. Окрім GParted також представлені програми, що дозволяють зробити скріншот (Screenshot), змінити роздільність (Screen resolution), налаштувати мережеве з’єднання (Network config) та посерфити в інтернеті (Web Browser).

Зовнішній вигляд GParted Live
GParted Live

Тепер ми можемо переходити безпосередньо до розподілення жорсткого диску. Після запуску графічного інтерфейсу автоматично запуститься GParted. Якщо цього не відбулось, двічі клацніть по ярличку GParted на стільниці.

Спочатку оберемо жорсткий диск, із яким ми будемо працювати. Для цього із випадного меню в правому верхньому кутку GParted оберемо наш жорсткий диск.

10) Із випадного меню в правому верхньому кутку GParted обираємо /dev/sda (11.00 ГБ).

Вибір пристрою у вікні GParted
GParted devices list

У вікні GParted Ви побачите поточний стан вашого жорсткого диску. На цьому кроці може бути два варіанти: жорсткий диск не має таблиці розділів або ж на ньому ця таблиця уже є. В першому випадку Ви не зможете створити новий розділ, для цього спершу треба створити таблицю розділів. Цю операцію легко можна виконати з допомогою GParted.

11) Якщо на Вашому жорсткому диску іще немає таблиці розділів — її треба створити, для цього натисніть на кнопку Пристрій в головному меню GParted та оберіть пункт Створити таблицю розділів...

Створення нової таблиці розділів
Creating new partition table

Ви побачите попередження про те, що ця дія знищить всі дані на вказаному диску. Переконайтесь в тому, що на Вашому пристрої немає важливих даних. Якщо важливі дані все ж наявні на ньому, то збережіть їх, а потім поверніться до цього кроку.

12) В діалоговому вікні оберіть тип msdos із випадного списку та натисніть на кнопку Apply для створення нової таблиці розділів.

Параметри нової таблиці розділів
Parameters of the new partition table

Якщо ж на жорсткому диску уже є таблиця розділів, то в цьому випадку треба вилучити наявні розділи. Перш ніж це робити - збережіть необхідні дані!

Таблиця розділів на жорсткому диску
Existing partition table

13) Для того, щоб вилучити розділи на жорсткому диску, вибираємо кожен із них, клацнувши по відповідному рядку, і натискаємо на кнопку Delete.

Видалення наявного розділу
Removing existing partition

14) Після вилучення всіх наявних розділів натискаємо на кнопку Apply.

Застосування змін
Applying changes

Іще раз подумайте, чи не залишилось у Вас на диску важливих даних. Якщо це так, то спершу збережіть Ваші дані, а потім поверніться до цього кроку.

15) Натискаємо на кнопку Apply, щоб вилучити наявні розділи.

Вікно із попередженням
Warning window

Візьмемо на озброєння схему розподілення, що наведена на початку статті, та почнемо створювати нові розділи.

16) Натиснемо на кнопку Новий для того, щоб створити новий розділ.

Створення нового розділу
Creating new partition

Створимо перший розділ для ОС Windows. Розмір цього розділу залежить від того, як багато програм буде встановлено, скільки буде користувачів і чи будуть вони зберігати свої дані на системному розділі. В будь-якому разі, програми можна встановлювати і в будь-який інший розділ, так само як і перенести каталоги користувачів (My documents). Також не варто забувати про файл гібернації (а ще файл підкачки який також можна розмістити деінде), який розміщується саме на системному розділі. Тож раджу обмежитися максимум 60 ГіБ (враховуючи об'єми комп. ігор і відео вивільнені мегабайти не будуть зайвими на розділі з даними).

Виходячи з цього, для системного розділу Windows треба визначити наступні параметри:

  • Розмір розділу: 61440 МіБ
  • Тип розділу: Первинний розділ
  • Тип файлової системи: NTFS
  • Мітка: Windows

17) Задаємо необхідні параметри в діалоговому вікні та натискаємо на кнопку Add для створення розділу для ОС Windows.

Встановлення параметрів розділу для ОС Windows
Setting the options for Windows partition

Наступним створимо розділ для зберігання даних. Ми радимо встановити наступні параметри для цього розділу:

  • Розмір розділу: 460800 МіБ
  • Тип розділу: Первинний розділ
  • Тип файлової системи: NTFS
  • Мітка: Data

18) Вводимо такі параметри в діалоговому вікні для розділу із даними і натискаємо на кнопку Add.

Встановлення параметрів для розділу із даними користувача
Setting the options for Data partition

Тепер треба створити розділ для завантажувальних файлів Linux. Для цього розділу радять виділяти від 300 до 500 МБ[http://serverfault.com/questions/334663/what-is-the-recommended-size-for-a-linux-boot-partition]. Таким чином, параметри розділу будуть мати наступний вигляд:

  • Розмір розділу: 512 МіБ
  • Тип розділу: Первинний розділ
  • Тип файлової системи: ext2 або reiserFS
  • Мітка: Linux boot

19) Заповнюємо поля форми відповідним чином та натискаємо на кнопку Add для створення розділу для завантажувальних файлів Linux.

Встановлення параметрів для розділу boot ОС Linux
Setting the options for Linux boot partition

Master Boot Record підтримує не більше, ніж 4 первинних розділи, 3 з яких ми уже створили. Тепер нам треба створити розширений розділ, всередині якого можна створювати логічні розділи. Для цього розділу виділяємо решту пам’яті:

  • Розмір розділу: решта пам’яті (приблизно 603647 МіБ)
  • Тип розділу: Розширений розділ
  • Тип файлової системи: extended
  • Мітка: Linux

20) Для створення розширеного розділу вводимо зазначені параметри в діалоговому вікні та натискаємо на кнопку Add.

Встановлення параметрів для розширеного розділу
Setting the options for Extended partition

Створимо розділ для Linux swap-у. Об’єм цього розділу варто розглядати в кожному окремому випадку. Варто брати до уваги об'єм RAM і потребу в оперативці. Можна замість окремого розділу для swap використати звичайний файл. У випадку з файлом набагато легше змінювати розмір swap (але в цьому випадку потрібно буде провести додаткові налаштування для того щоб мати можливість гібернізуватися). На моєму комп’ютері, наприклад, 3 Гб RAM і 6 Гб swap розділу, і я ніколи більше 2 Гб swap не використовував. Якщо планується використовувати гібернацію, то треба виділяти на цей розділ об’єм пам’яті, що рівний 2 об’ємам оперативної пам’яті комп’ютера, та й то не факт що весь простір swap буде колись використано. Плюс об'єм оперативки — якщо він складає 4-8 ГБ і не планується використання гібернації, то я б виділив 2 Гб під swap.

Припустимо, що на комп’ютері встановлено 4 ГБ оперативної пам’яті, в такому разі виділимо 8 ГБ для swap.

  • Розмір розділу: 8192 МіБ
  • Тип розділу: Логічний розділ
  • Тип файлової системи: linux-swap
  • Мітка: swap

21) Для створення swap розділу вводимо наступні значення в поля форми і натискаємо на кнопку Add.

Встановлення параметрів для swap-у Linux
Setting the options for Linux swap partition

Далі розділ для ОС Debian Linux. Загалом на різних ресурсах радять виділяти об’єм пам’яті в межах від 10 ГБ до 20 ГБ. Однак, для того щоб попередити можливі проблеми із переповненням системного розділу, радимо виділити під нього 40 ГБ. Параметри системного розділу для ОС Debian Linux будуть виглядати наступним чином:

  • Розмір розділу: 40960 МіБ
  • Тип розділу: Логічний розділ
  • Тип файлової системи: ext4
  • Мітка: root

22) Заповнюємо поля форми і тиснемо Add в діалоговому вікні.

Встановлення параметрів для розділу root ОС Linux
Setting the options for Linux root partition

Залишилось виділити пам’ять для розділу даних Linux. Для нього виділяємо решту пам’яті:

  • Розмір розділу: решта пам’яті (орієнтовно 452092 МіБ)
  • Тип розділу: Логічний розділ
  • Тип файлової системи: ext4
  • Мітка: home

23) Заносимо ці дані в поля форми та натискаємо на кнопку Add.

Встановлення параметрів для розділу home ОС Linux
Setting the options for Linux home partition

На цьому формування таблиці розділів закінчено, тепер її треба записати на диск.

24) Натискаємо на кнопку Apply у вікні GParted для того, щоб записати зміни на диск.

Запис таблиці розділів на диск
Writing partition table to disk

Після застосування змін ми отримаєму наступну таблицю розділів:

Таблиця розділів для Windows та Linux
Partition table for Windows and Linux

Переходимо до встановлення ОС Windows XP. Для цього вставте завантажувальний диск в привод або завантажувальну флешку в USB порт. На нашій віртуальній машині ми змонтуємо образ завантажувального диску із Windows XP.

25) Перезавантажимо машину, для цього клацнемо по ярличку Exit на стільниці та оберемо Reboot.

Перезавантаження машини
Reboot

26) Натискаємо на Devices в головному меню віртуальної машини та обираємо CD/DVD Devices > Choose a virtual CD/DVD disc file....

Меню Devices програми VirtualBox
VirtualBox Devices menu

27) Обираємо XPSP2OEM-RU.iso та натискаємо на кнопку Open.

Вибір віртуального диску Windows XP
Choosing Windows XP virtual disk

Після цього завантажиться встановлювач ОС Windows XP.

Інсталятор Windows XP
Windows installer

Ми не будемо розглядати встановлення Windows XP в цьому керівництві. Якщо у Вас виникають із цим проблеми, ознайомтесь зі статтею "Встановлення Windows XP". Під час процесу встановлення головне не помилитися з вибором розділу. Коли, в процесі встановлення, майстер запропонує Вам обрати розділ диску для встановлення Windows XP, оберіть Розділ 1 із міткою Windows.

28) Під час встановлення Windows XP стрілками обираємо Розділ 1 із міткою Windows і натискаємо Enter.

Вибір розділу для встановлення ОС Windows XP
Selecting partition for Windows

На наступному кроці майстер запропонує нам відформатувати цей розділ в файловій системі NTFS, однак ми уже це зробили, тому обираємо пункт "Оставить текущую файловую систему без изменений".

29) На наступному кроці обираємо пункт "Оставить текущую файловую систему без изменений" і натискаємо Enter.

Меню форматування встановлювача Windows XP
Selecting option to keep current file system

Після цього встановіть Windows XP в звичайному режимі. Тепер перейдемо до встановлення Debian Linux, для цього вставте завантажувальний диск із дистрибутивом в привід або ж завантажувальну флешку в USB-порт і перезавантажте комп’ютер. Ми, знову ж, просто змонтуємо образ диску.

30) В головному меню VirtualBox натискаємо на кнопку Devices, потім із випадного меню обираємо пункт CD/DVD Devices > Choose a virtual CD/DVD disk file...

Меню Devices програми VirtualBox
Opening another virtual disk

31) В діалоговому вікні обираємо debian-7.8.0-i386-netinst.iso та натискаємо кнопку Open.

Вибір віртуального диску
Selecting a virtual disk

На цьому кроці завантажиться встановлювач Debian Linux.

Встановлювач Debian Linux
Debian Linux installer

Ми не будемо розглядати встановлення Debian Linux. Ви можете ознайомитись із процесом встановлення цієї системи, переглянувши відео користувача Maks Mospanenko Встановлення Debian 6 на VMWare Fusion 5 частина 1, Встановлення Debian 6 на VMWare Fusion 5 частина 2. Або Ви можете почитати Посібник по встановленню Debian.

Як і у випадку зі встановленням Windows XP, важливо правильно налаштувати розділи для встановлення Debian. Для цього під час встановлення операційної системи, на кроці Partition disks, зі списку способів розподілення жорсткого диску Partitioning method оберіть Manual.

32) Під час встановлення ОС Debian Linux, на кроці Partition disks, зі списку способів розподілення жорсткого диску Partitioning method оберіть Manual та натисніть на кнопку Continue.

Вибір ручного режиму розподілення диску
Selecting manual option for disk partitioning

Перед Вами відкриється таблиця розділів жорсткого диску.

Таблиця роздлів у встановлювачі Debian
Partition table in Debian installer

Наша задача полягає в тому, щоб налаштувати кожен із розділів для Linux.

Першим налаштуємо розділ для завантажувальних файлів Linux - /boot.

33) Двічі клацаємо на розділі #3 primary.

Вибір розділу для завантажувальних файлів Linux
Selecting Linux boot partition

Перед нами відкриється вікно із налаштуваннями розділу. В цьому вікні визначимо наступні параметри для розділу /boot:

  • Use as: Ext2 file system
  • Format the partition: no, keep existing data
  • Mount point: /boot
  • Mount options: noatime, sync
  • Bootable flag: off

34) Налаштуємо розділ для завантажувальних файлів Linux та двічі клацнемо по рядку Done setting up the partition.

Встановлення параметрів для розділу Linux boot
Setting the options for Linux boot partition

Наступним налаштуємо розділ #5 logical, який призначений для swap-у Linux.

35) Двічі клацнемо по рядку #5 logacal.

Обираємо розділ для swap-у Linux
Selecting partition for Linux swap

Налаштуємо цей розділ наступним чином:

  • Use as: swap area
  • Bootable flag: off

36) Здійснюємо необхідні налаштування та клацаємо по рядку Done setting up the partition.

Встановлення параметрів для swap-у Linux
Specifying options for Linux swap partition

Наступний розділ — це системний розділ Linux в якому буде розміщена коренева файлова система.

37) Двічі клацнемо на розділі #6 logical.

Вибір розділу для Linux root
Slecting partition for Linux root

Налаштуємо системний розділ Linux наступним чином:

  • Use as: Ext4 journaling file system
  • Format the partition: no, keep existing data
  • Mount point: /
  • Mount options: defaults
  • Bootable flag: off

38) Заповнимо форму відповідним чином та натиснемо на рядку Done setting up the partition.

Встановлення параметрів для кореневого розділу ОС Linux
Setting the options for Linux root partition

Тепер налаштуємо розділ для домашніх каталогів користувачів.

39) Двічі клацнемо на розділі #7 logical.

Вибір розділу для Linux home
Selecting Linux home partition

Налаштуємо цей розділ таким чином:

  • Use as: Ext4 journaling file system
  • Format the partition: no, keep existing data
  • Mount point: /home
  • Mount options: defaults
  • Bootable flag: off

40) Заповнюємо форму та натискаємо Done setting up the partition.

Встановлення параметрів для розділу Linux home
Setting the options for Linux home partition

На цьому кроці ми закінчили налаштування таблиці розділів для Linux.

41) Натискаємо на рядок Finish partitioning and write changes to disk.

Таблиця розділів для Windows та Linux
Partition table for Windows and Linux

На наступному кроці майстер попросить Вас підтвердити Ваше рішення.

42) На питання майстра Write the changes to disks? Обираємо відповідь Yes та натискаємо на кнопку Continue.

Підтвердження запису таблиці розділів на диск
Confirmation of writing changes to disk

Завершіть встановлення Debian Linux в звичайний спосіб.

Під час встановлення Debian також буде автоматично встановлений завантажувач GRUB, який автоматично визначить наявні ОС на комп’ютері. Після перезавантаження, в першу чергу завантажиться GRUB і Ви побачите перед собою таке або подібне вікно:

Меню завантажувача GRUB
Grub menu

Ви можете обрати необхідну операційну систему та завантажити її.

Завантажена ОС Debian Linux:

Вивід команди uname в Debian Linux
Debian Linux

Завантажена ОС Windows XP:

Вікно "Властивості системи" в Windows XP
Windows XP

Ось власне і все! Бажаємо Вам успіху у ваших починаннях!

Корисні ресурси